29η αγ.: Μέσι κερνάει, Νεϊμάρ πίνει, συνεχίζει η Ατλέτικο

Ο Λιονέλ Μέσι έβγαλε τρεις ασίστ και σημείωσε ένα γκολ, ο Νεϊμάρ επέστρεψε με δύο γκολ και η Μπαρτσελόνα προσέφερε απλόχερα θέαμα στη νίκη της επί της Χετάφε. Νέα νίκη χωρίς παθητικό για την Ατλέτικο.

Μέσι-Νεϊμάρ-Μπαρτσελόνα

Σπατάλησε σωρεία ευκαιριών, είχαν δοκάρι με τον Νεϊμάρ, έχασαν πέναλτι με τον Λιονέλ Μέσι, δεν τους δόθηκε άλλο πέναλτι πέντε λεπτά αργότερα κι όμως έφτασε σε θρίαμβο με 6-0 απέναντι στη Χετάφε. Η Μπαρτσελόνα είναι ασταμάτητη αυτήν την περίοδο και με τον Αργεντινό σε οργιώδη φόρμα, δεν "κολλάει" με τίποτα. Αυτήν τη φορά η παράσταση άνοιξε με ένα αυτογκόλ του Χουάν Ροντρίγκεθ στο 8' και ακολούθως άρχισε ο καταιγισμός. Πρώτα έπρεπε να καταρρίψει ακόμα ένα ρεκόρ ο Μέσι, αφού απέτυχε να σκοράρει για τέταρτη φορά φέτος σε οκτώ πέναλτι (απέκρουσε ο Βιθέντε Γκουαΐτα) κι έφτασε τις οκτώ αποτυχίες στην καριέρα του στους Καταλανούς, όντας ο παίκτης με τα περισσότερα χαμένα πέναλτι στην ιστορία του συλλόγου (4/8 έχει και ο Νεϊμάρ φέτος, 2/4 ο Λουίς Σουάρες).

Νεϊμάρ-Μπαρτσελόνα

Οι Μαδριλένοι δεν ξεμύτησαν από την περιοχή τους, αφού έπρεπε να σταματήσουν ένα τρένο χωρίς φρένα. Τρεις ασίστ του Μέσι, δύο φορές στον Νεϊμάρ και μία (πιθανόν κατά τύχη) στον Μουνίρ ελ Χανταντί και ενδιάμεσα το 22ο γκολ του στο πρωτάθλημα απέδειξαν την ανωτερότητα των "μπλαουγκράνα" σε ακόμα ένα παιχνίδι. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν για τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν δίχως τον Λουίς Σουάρες (η σειρά του να ξεκουραστεί, μία εβδομάδα μετά από την άδεια στον Νεϊμάρ), ο Αρντά Τουράν σκόραρε με κοντινό "ψαλίδι" και η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έφτασε στη δωδέκατη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και ετοιμάζεται να "κλειδώσει" τον τίτλο τον επόμενο μήνα.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Βιδάλ, Πικέ (69' Μπάρτρα), Ματιέ (61' Βερμάλεν), Άλμπα, Τουράν, Ρομπέρτο, Ινιέστα (61' Σαμπέρ), Μέσι, Ελ Χανταντί, Νεϊμάρ

Χετάφε (4-4-2): Γκουαΐτα, Μπουεντία, Βερχίνι, Βελάσκες, Περέιρα, Γιόντα, Ροντρίγκεθ, Μεδράν, Λεόν (55' Γκόμεθ), Γουάντερσον (78' Μενσά), Στσέποβιτς (54' Βίκτορ)

Σαούλ-Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κράτησε για 19η φορά ανέπαφη την εστία της στο πρωτάθλημα και επιβλήθηκε με 3-0 της Λα Κορούνια, που συνεχίζει να βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση. Οι "ροχιμπλάνκος" πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και στο 18' προηγήθηκαν με όμορφη κεφαλιά του Σαούλ Νίνγκεθ στην κίνηση. Ο Χερμάν Λουξ ήταν ο πρωταγωνιστής της συνάντησης, αφού οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς με το πόδι στο γκάζι. Ο Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, η μία εκ των οποίων σουτ στο οριζόντιο δοκάρι με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου.

Πάμπλο-Σαούλ-Ατλέτικο Μαδρίτης-Λα Κορούνια

Η ανακούφιση της Ατλέτικο ήρθε στο 60ό λεπτό, όταν ο Αντουάν Γκριεζμάν με χαμηλό σουτ έκανε το 2-0 και "κλείδωσε" τη νίκη. Η καλύτερη άμυνα του κόσμου δεν θα μπορούσε να δεχθεί δύο γκολ από μία ομάδα που έψαχνε τη νίκη δίχως επιτυχία στα προηγούμενα 14 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και δίχως τον αρχισκόρερ της, Λούκας Πέρεθ, στον αγωνιστικό χώρο εξαιτίας τραυματισμού. Το τελικό σκορ διαμόρφφωσε ο Άνχελ Κορέα, ο οποίος είχε περάσει στη θέση του Λουσιάνο Βιέτο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λουίς, Σαούλ, Γκάμπι, Κόκε, Φερέιρα Καράσκο (79' Ό. Τόρες), Βιέτο (58' Κορέα), Γκριεζμάν (65' Κρανεβίτερ)

Λα Κορούνια (4-3-3): Λουξ, Λαουρέ, Λόπο, Αρίμπας, Πάμπλο (59' Ρομπέρ), Μπεργαντίνιος (59' Αλμπέρτο), Μοσκέρα, Μπόρχες, Καρτάμπια (74' Ριέρα), Ροντρίγκες, Φαΐρ

# Καταμέτρηση MSN: Λουίς Σουάρες 42 γκολ, Λιονέλ Μέσι 36 γκολ, Νεϊμάρ 25 γκολ, σύνολο 103 γκολ. Πέρυσι σημείωσαν 122 γκολ στη σεζόν.

# Τα περισσότερα γκολ εκτός περιοχής στο πρωτάθλημα τα τελευταία 25 χρόνια: Λιονέλ Μέσι 43, Κριστιάνο Ρονάλντο 38, Ρομπέρτο Κάρλος 32

# Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 23 γκολ μέσα στο 2016. Μόνο στο πιο παραγωγικό έτος της καριέρας του, το 2012 (91 γκολ), είχε περισσότερα στις 12 Μαρτίου (24).

# Ο Νίκος Βέργος έμεινε ξανά εκτός αποστολής στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Έλτσε με τη Μιραντές για τη Segunda Division.

# Ο Νίκος Καράμπελας τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου στην εκτός έδρας νίκη 4-2 της Βαγιαδολίδ με την Οβιέδο.