11η αγ.: Έπεσε δεύτερη η Ρεάλ πριν από το ντέρμπι με Μπαρτσελόνα

Η Σεβίλλη υπέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης και την έριξε από την πρώτη θέση της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται μόνη πλέον η Μπαρτσελόνα του ασταμάτητου Νεϊμάρ. Λύτρωση στις καθυστερήσεις η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μπανέγα-Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη

Μία αγωνιστική πριν από το clasico και η Ρεάλ Μαδρίτης υπέστη τριπλό σοκ. Ηττήθηκε με 3-2 από τη Σεβίλλη στο "Σάντσεθ Πιθχουάν", έχασε με τραυματισμό στον ώμο άγνωστης σοβαρότητας τον αρχηγό της, Σέρχιο Ράμος, και απώλεσε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, την οποία κατέχει πλέον η Μπαρτσελόνα. Όλα αυτά στο σημαντικότερο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής στην Primera Division, που άρχισε με τους "μερέγκες" να έχουν το πόδι στο γκάζι και μάλιστα να προηγούνται με ανάποδο "ψαλίδι" του Ράμος στο 22ο λεπτό! Ο Ισπανός αμυντικός τραυματίστηκε από την πτώση και παρότι άντεξε ορισμένα λεπτά ακόμα στον αγωνιστικό χώρο, δεν απετράπη η πτώση της Ρεάλ στη συνέχεια.

Ρεάλ Μαδρίτης

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες και δικαιώθηκαν. Στο 36' ο Τσίρο Ιμπόμπιλε ισοφάρισε από κοντά και έβαλε δύσκολα στον Ράφα Μπενίτεθ, που έβλεπε την ομάδα του να παίζει με... δέκα παίκτες λόγω του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος είχε μία καλή ευκαιρία στα πρώτα λεπτά και ύστερα... εξαφανίστηκε. Στο 2ο ημίχρονο έγινε λίγο πιο δραστήριος, ωστόσο ο ατομισμός του κόστισε σε ορισμένες επιθέσεις. Αντιθέτως, μία εκπληκτική συνεργασία των Γεβγέν Κονοπλιάνκα, Ιμόμπιλε και Έβερ Μπανέγα έφεραν τον Αργεντινό προ κενής εστίας για το 2-1 στο 61'. Το μομέντουμ δεν άλλαξε και στο 74' ο Φερνάντο Γιορέντε που μόλις είχε περάσει στον αγώνα "σφράγισε" την πρώτη φετινή ήττα των Μαδριλένων. Η επιστροφή των Γκάρεθ Μπέιλ (στο σχήμα) και Χάμες Ροντρίγκες (στη δράση) συνοδεύτηκε απλά με ένα γκολ του Κολομβιανού στις καθυστερήσεις.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Μαριάνο, Ραμί, Αντρεόλι (83' Κολοτζιεϊτσάκ), Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Ενζονζί, Βιτόλο, Μπανέγα (78' Κρον Ντέλι), Κονοπλιάνκα, Ιμόμπιλε (70' Γιορέντε)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-4-2): Κασίγια, Ντανίλο, Πέπε, Ράμος (32' Βαράν), Νάτσο, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος (78' Χεσέ), Ίσκο (63' Ροντρίγκες), Μπέιλ, Ρονάλντο

Νεϊμάρ-Μπαρτσελόνα

Εάν ο Λιονέλ Μέσι και ο Κριστιάνο Ρονάλντο θέτουν τον πήχη του σήμερα, ο Νεϊμάρ θα θέσει αυτόν του αύριο, όπως αδιαμφισβήτητα αποδεικνύει εν τη απουσία του τραυματία Αργεντινού στους αγώνες της Μπαρτσελόνα. Εν προκειμένω, ο Βραζιλιάνος πρωταγωνίστησε εκ νέου σε νίκη των Καταλανών, με 3-0 επί της Βιγιαρεάλ στο "Καμπ Νόου", σημειώνοντας δύο γκολ και συνεχίζοντας να φιγουράρει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Primera Division με 11 τέρματα.

Άλβες-Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ

Μετά από ένα σκληρό 1ο ημίχρονο, με δυνατά μαρκαρίσματα, κίτρινες κάρτες και κανένα γκολ, η δράση μετατέθηκε στο 2ο μέρος. Η συνεργασία του Λουίς Σουάρες με τον Βραζιλιάνο έγινε ακόμα πιο στενή σε αυτό το χρονικό διάστημα και στο 60' το πλασέ του Νεϊμάρ έλυσε την πολιορκία στην εστία του Αλφόνς Αρεολά. Οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν για να απαντήσουν και το "πλήρωσαν" όταν στο 70' ανατράπηκε ο Μουνίρ ελ Χανταντί, με τον Σουάρες να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 2-0 με το ένατο τέρμα του στο πρωτάθλημα. Το κοινό του "Καμπ Νόου", όμως, δεν είχε δει ακόμα το καλύτερο. Αυτό συνέβη στο 85ο λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ με "μαγική" ντρίμπλα και... πιρουέτα σημείωσε το τελικό 3-0 και έφτασε τα 201 στη διασυλλογική καριέρα του σε ηλικία 23 ετών.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ (82' Μπάρτρα), Ματιέ, Άλμπα, Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Ελ Χανταντί (79' Σάντρο), Σουάρες, Νεϊμάρ

Βιγιαρεάλ (4-5-1): Αρεολά, Γκασπάρ, Μπονέρα, Ρουίθ, Κόστα, Καστιγέχο (79' Σαμού), Πίνα (66' Μπακαμπού), Μπρούνο, Ντος Σάντος, Σουάρεθ, Σολδάδο

Μαρτίνες-Ατλέτικο-Σπόρτινγκ Χιχόν

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μόχθησε απέναντι σε μία από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας και κατάφερε να αποφύγει την τρίτη σερί ισοπαλία με γκολ στις καθυστερήσεις του ηγέτη της, Αντουάν Γκριεζμάν. Το 1-0 κόντρα στη Σπόρτινγκ Χιχόν διατηρεί τις όποιες ελπίδες τίτλου των "ροχιμπλάνκος", που συνεχίζουν να... ενοχλούν το clasico. Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι διαφορετική και πιο εύκολη εάν οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε εκμεταλλευόταν εξ αρχής την ατυχία που έπληξε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προέβησαν σε δύο αναγκαστικές αλλαγές πριν από το 26ο λεπτό.

Λουίς-Ατλέτικο-Σπόρτινγκ Χιχόν

Η αποδιοργάνωση των Αστουριανών δεν αξιοποιήθηκε από τους γηπεδούχους, σε ένα 1ο ημίχρονο που είχε ελάχιστες ευκαιρίες. Οι περισσότερες καλές στιγμές "στριμώχθηκαν" στο 2ο μέρος, με τον Τζάκσον Μαρτίνες και τον Γκριεζμάν να σπαταλούν τις περισσότερες εξ αυτών. Ο Πίτσου Κουέγιαρ κράτησε ανέπαφη την εστία του παρά τις προσπάθειες της Ατλέτικο, ενώ το ίδιο έκανε και ο Γιαν Όμπλακ σε ένα καταπληκτικό σουτ του Χόνι που θα μπορούσε να "παγώσει" ακόμη περισσότερο το "Βιθέντε Καλδερόν". Στις καθυστερήσεις, όμως, μία κεφαλιά ασίστ του Ντιέγκο Γκοδίν, έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Γάλλο επιθετικό, που επίσης με κεφαλιά "λύτρωσε" την Ατλέτικο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν (46' Γκάμεθ), Σάβιτς, Γκοδίν, Λουίς, Φερέιρα Καράσκο (78' Ό. Τόρες), Γκάμπι, Τιάγκο, Κόκε (64' Κορέα), Μαρτίνες, Γκριεζμάν

Σπόρτινγκ Χιχόν (4-2-3-1): Κουέγιαρ, Λόρα, Ερνάντεθ, Εσπινόσα, Μενέντεθ, Άλβαρεθ (12' Κάσες), Μασκαρέλ, Πέρεθ, Χαλίλοβιτς (80' Φράιλε), Χόνι, Γκερέρο (26' Κάστρο)

# Ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν ανήκουν στον Ινιάκι Γουίλιαμς της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Απολαύστε το.

# Τα τελευταία 17 γκολ της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα: Νεϊμάρ, Σουάρες, Σουάρες, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Σουάρες, Σουάρες, Σουάρες, Σουάρες, Σουάρες, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Σουάρες, Νεϊμάρ

# Ο Νίκος Βέργος έμεινε στον πάγκο στη νίκη της Έλτσε με 2-1 επί της Οσασούνα στο μεγάλο παιχνίδι κορυφής της Segunda Division.