10η αγ.: Δεν "ξεκολλούν" Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Χετάφε στη Μαδρίτη χάρη στα γκολ των πρώτων σκόρερ της Primera Division, Νεϊμάρ και Σουάρες. Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το αδιαπραγμάτευτο "τρίποντο" με τη Λας Πάλμας και διατηρεί τα πρωτεία στον βαθμολογικό πίνακα.

Νεϊμάρ-Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα απάντησε στη Ρεάλ Μαδρίτης και με τη νίκη 2-0 στην ισπανική πρωτεύουσα κόντρα στη Χετάφε διατηρήθηκε ισόβαθμη στην κορυφή με τους "μερένγκες", αν και υστερεί στη διαφορά τερμάτων. Δύο εβδομάδες πριν ήταν ο Νείμάρ, την προηγούμενη εβδομάδα ήταν ο Λουίς Σουάρες και τώρα ήταν και οι δυο τους που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και οδήγησαν τους "μπλαουγκράνα" σε μία επαγγελματική νίκη. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Μουνίρ ελ Χανταντί έχασε μεγάλη ευκαιρία και λίγο αργότερα τον... μιμήθηκε ο Στέφαν Στσέποβιτς, ωστόσο ακολούθως ο ρυθμός έπεσε και οι τερματοφύλακες πήραν... ανάσα.

Σουάρες-Χετάφε-Μπαρτσελόνα

Στο 37ο λεπτό, πάντως, η εκπληκτική ασίστ με τακουνάκι του Σέρζι Ρομπέρτο έφερε το γκολ του Λουίς Σουάρες, ο οποίος έφτασε τα οκτώ στο πρωτάθλημα. Οι "μπλαουγκράνα" είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν δημιούργησαν τόσες ευκαιρίες όσες θα ήθελαν για να βρουν το γκολ και να "κλειδώσουν" τη νίκη από το 1ο ημίχρονο. Αυτό εν τέλει συνέβη στο 58ο λεπτό, όταν σε μία πανέμορφη αντεπίθεση, ο Νεϊμάρ έπιασε βολέ σε σέντρα του Ρομπέρτο κι έφτασε τα εννέα γκολ στη σεζόν, παραμένοντας πρώτος σκόρερ της κατηγορίας.

Χετάφε (4-4-2): Γκουαΐτα, Σουάρες, Βερχίνι, Αλέξις, Λάγο, Λεόν (60' Λαφίτα), Ροντρίγκεθ (80' Μενσά), Λασέν, Βίκτορ, Σαράμπια (69' Γκόμεθ), Στσέποβιτς

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Ματιέ, Άλμπα, Ρομπέρτο (76' Σάντρο), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Μουνίρ (61' Ινιέστα), Σουάρες, Νεϊμάρ

Ίσκο-Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το χρέος της απέναντι σε μία από τις πιο αδύναμες ομάδες της Primera Division και το 3-1 επί της Λας Πάλμας τη διατηρεί για ακόμα μία εβδομάδα επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα. Οι βάσεις για το "τρίποντο" μπήκαν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν σε μία γρήγορη επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Ίσκο που ανενόχλητος από δεξιά έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε το όγδοο τέρμα του στο πρωτάθλημα και έδιωξε κάθε ίχνος άγχους που μπορεί να υπήρχε στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου".

Ρονάλντο-Ρεάλ Μαδρίτης-Λας Πάλμας

Αυτό επανεμφανίστηκε προσωρινά με το γκολ του Ερνάν στο 38', το πρώτο που δέχεται η Ρεάλ εντός έδρας μετά από 487 λεπτά σε όλες τις διοργανώσεις, ωστόσο ο Χεσέ Ροδρίγκεθ αποκατέστησε τη διαφορά δύο τερμάτων πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου. Ο Λούκας Μόντριτς που πήρε φανέλα βασικού στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από δύο μήνες αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα, ενώ λίγο αργότερα έγινε αλλαγή και ο Χεσέ, ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης με την Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League. Παρά τις ευκαιρίες στο 2ο μέρος, το σκορ δεν άλλαξε χάρη στις επεμβάσεις του Χάβι Βάρας και με τον 18χρονο επιθετικό Μπόρχα Μαγιοράλ να κάνει ντεμπούτο, η Ρεάλ έφτασε τα 20 παιχνίδια δίχως ήττα φέτος.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγια, Ντανίλο, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Μόντριτς (46' Βάθκεθ), Κασεμίρο, Κρόος (87' Μαγιοράλ), Ίσκο, Ρονάλντο, Χεσέ (80' Γιορέντε)

Λας Πάλμας (4-1-4-1): Βάρας, Σιμόν, Αϊτάμι, Μπίγας, Γαρίδο, Γκόμεθ, Ελ Ζαρ (68' Αλεμάν), Μέσα, Ερνάν (63' Τάνα), Βιέρα, Γουίλιαν (80' Αραούχο)

Βιγιαρεάλ

Μετά από ένα σύντομο διάλειμμα κόντρα στη Λας Πάλμας την προηγούμενη εβδομάδα, η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις νίκες και με το 2-1 επί της Σεβίλλης στέρησε πολύτιμους βαθμούς από έναν αντίπαλο με παρόμοιους στόχους. Το "κίτρινο υποβρύχιο" είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, ωστόσο προηγήθηκε σε μία ανέλπιστη φάση, σε εκτέλεση κόρνερ, παρότι οι ψηλές μπαλιές δεν είναι το φόρτε της. Το γκολ του Μάριο Γκασπάρ στο 25ο λεπτό έδωσε "αέρα" στους γηπεδούχους, που πρόσεξαν την άμυνά τους και δεν δέχθηκαν ανόητα γκολ όπως σε προηγούμενες αναμετρήσεις.

Βιγιαρεάλ

Στο 61', μάλιστα, ο Σεντρίκ Μπακαμπού έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων, που φάνηκε να κλειδώνουν τη νίκη. Ο τραυματισμός του Κεβίν Γκαμεϊρό μετά από το πέρας της τρίτης αλλαγής των φιλοξενουμένων τους άφησε με 10 παίκτες. Παρ' όλα αυτά, πίεσαν για το θαύμα και στο 76' μείωσαν με τον Φερνάντο Γιορέντε που είχε περάσει στον αγώνα πριν από μερικά λεπτά. Ο Αλφόνς Αρεολά κράτησε το 2-1 στο τέλος και η Βιγιαρεάλ άνοιξε την "ψαλίδα" από τους Ανδαλουσιάνους στους οκτώ βαθμούς.

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Αρεολά, Γκασπάρ, Μπέιλι (84' Μπονέρα), Ρουίθ, Κόστα, Ντος Σάντος, Τριγκέρος (65' Πίνα), Μπρούνο, Σουάρεθ, Σολδάδο, Μπακαμπού (73' Λέιβα)

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε (62' Μαριάνο), Ραμί, Κολοτζιεϊτσάκ, Τρεμουλινάς, Ιμπόρα (70' Γιορέντε), Κριχόβιακ, Βιτόλο, Κρον Ντέλι (62' Ενζονζί), Κονοπλιάνκα, Γκαμεϊρό

Βαλένθια

Το ντέρμπι του Λεβάντε βρήκε νικήτρια τη Βαλένθια με 3-0, ωστόσο αυτό δεν απέτρεψε το κοινό από το σύνθημα που κάνει τον γύρο του "Μεστάγια" στα τελευταία παιχνίδια και απαιτεί την απόλυση του προπονητή, Νούνο Εσπίριτο Σάντο. Οι "νυχτερίδες" δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στους ουραγούς του βαθμολογικού πίνακα, που αγωνίστηκαν μετά από καιρό με τέσσερις και όχι πέντε στην άμυνα και είχαν τον Νίκο Καράμπελα στον πάγκο.

Βαλένθια-Λεβάντε

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 64' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάκο Αλκάθερ και στο 72' ο Σοφιάν Φεγκουλί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που προερχόταν από ήττα κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Λίγες ημέρες πριν από τη δοκιμασία στο Βέλγιο κόντρα στη Γάνδη για το Champions League, ο Ζακαριά Μπακαλί διαμόρφωσε το τελικό 3-0, ανεβάζοντας στα ύψη την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών.

Βαλένθια (4-3-3): Ντομένετς, Κανσέλο (81' Μπαραγάν), Αντερλάν, Βέζο, Γκαγιά, Πέρες (69' Παρέχο), Φουέγο, Γκόμες, Φεγκουλί, Αλκάθερ, Πιάτι (46' Μπακαλί)

Λεβάντε (4-3-3): Ρουμπέν, Λόπεθ, Ναβάρο, Χουανφράν, Τόνιο, Λέρμα, Σιμάο, Καμαράσα (81' Τσουμέτρα), Μοράλες, Μαρτί (71' Γκιλάς), Γκαρθία (71' Κασαδεσούς)

# Ο Ντάνι Άλβες έγινε ο πρώτος ξένος παίκτης που φτάνει τις 400 συμμετοχές στην Primera Division (175 για Σεβίλλη, 225 για Μπαρτσελόνα). Ο Ντονάτι που είχε 466 είχε γεννηθεί στη Βραζιλία, αλλά πήρε ισπανική υπηκοότητα.

# Ο Νίκος Βέργος πέρασε αλλαγή στο 65' στην εκτός έδρας ήττα της Έλτσε από τη Σαραγόσα με 2-0 για τη Segunda Division.