24η αγ.: Σε κέφια Ρονάλντο και Ρεάλ Μαδρίτης

Δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο οδήγησαν τη Ρεάλ Μαδρίτης σε άνετη επικράτηση επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Ρονάλντο-Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε την... αρχή και το τέλος και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-2 της Αθλέτικ Μπιλμπάο, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και ικανοποιώντας για πρώτη φορά μετά από καιρό το κοινό στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Ο Πορτογάλος επιθετικός σημείωσε το 19ο τέρμα του στη σεζόν μόλις στο 3', μετά από πανέμορφη προσπάθεια, ωστόσο ένα λάθος του Ραφαέλ Βαράν έδωσε την ευκαιρία στον Χαβιέρ Εράσο να ισοφαρίσει στο 10'. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, πολιορκούσαν διαρκώς την εστία του Γκόρκα Ιραϊθόθ και στο 37' ο δραστήριος Χάμες Ροντρίγκες έδωσε νέο προβάδισμα στη Ρεάλ. Πριν το τέλος του 1ου μέρους, ο Τόνι Κρόος από κοντά έγραψε το 3-1.

Ροντρίγκες-Ρεάλ Μαδρίτης

Οι Βάσκοι είχαν αποθαρρυνθεί και στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους υπήρχε μόνο Ρεάλ. Ο Ιραϊθόθ κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και όταν χρειάστηκε σε ένα 10λεπτο πίεσης, το ίδιο έπραξε και ο Κέιλορ Νάβας. Οι "μερένγκες" ανέκτησαν τα ηνία στο τελευταίο διάστημα της συνάντησης και ο Ρονάλντο σκόραρε ξανά αφήνοντας κάτω τον προσωπικό αντίπαλο στο 87', "κλειδώνοντας" τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν να μειώσουν με τον Γκόρκα Ελουστόνδο στο τέλος.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο (68' Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Κρόος, Κόβατσιτς (72' Ίσκο), Ροντρίγκες (80' Βάθκεθ), Μπενζεμά, Ρονάλντο

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Μπενιάτ, Ιτουράσπε (62' Γκ. Ελουστόνδο), Σαμπίν (80' Βιγκέρα), Εράσο, Λεκέ (69' Μουνιαΐν), Αντούριθ

Τσερίσεβ-Βαλένθια

Εννέα αγώνες χρειάστηκε να περάσουν ώστε ο Γκάρι Νέβιλ να πανηγυρίσει μία νίκη στην Primera Division, την "παρθενική" σε πρωτάθλημα στην προπονητική καριέρα του. Η Βαλένθια νίκησε 2-1 την Εσπανιόλ, ωστόσο παραμένει πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και η πίεση για τον Άγγλο τεχνικό είναι μεγάλη. Και έγινε μεγαλύτερη, όταν μετά από ένα 1ο ημίχρονο με χαμηλό τέμπο, ο Όσκαρ Ντουάρτε έβαλε μπροστά στο σκορ τους Καταλανούς στο 52'.

Τσερίσεβ-Νεγρέδο-Βαλένθια

Ο Νέβιλ έριξε στο παιχνίδι τον Άλβαρο Νεγρέδο, ο οποίος είχε σκοράρει μεσοβδόμαδα απέναντι στην Μπαρτσελόνα στον επαναληπτικό κυπέλλου και ο Ισπανός επιθετικός τον έβγαλε ασπροπρόσωπο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 70'. Ο Ντένις Τσερίσεβ από κοντά έκανε το 2-1 έξι λεπτά αργότερα και αποθεώθηκε από την εξέδρα, μία εβδομάδα μετά από την... επίθεση αγάπης που δέχθηκε από τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα. Η Εσπανιόλ έχασε μία καλή ευκαιρία στα τελευταία λεπτά, όμως ο ο Ντιέγκο Άλβες κράτησε το 2-1, στην πρώτη εμφάνισή του στη φετινή σεζόν μετά από τη ρήξη χιαστών που υπέστη.

Βαλένθια (4-2-3-1): Άλβες, Κανσέλο, Αντερλάν, Αμπντενούρ (7' Βέζο), Σικέιρα, Παρέχο, Πέρες, Φεγκουλί, Ροντρίγκο (58' Νεγρέδο), Τσερίσεβ (84' Μπαραγάν), Αλκάθερ

Εσπανιόλ (4-4-2): Π. Λόπεθ, Χ. Λόπεθ, Γκονθάλεθ, Ντουάρτε, Άλβαρεθ, Ασένσιο, Ντιοπ, Αμπραάμ, Μπουργκουί (80' Ρόκο), Καϊσέδο (66' Σάντσεθ), Σιλά (12' Μορένο)

# Ο Νίκος Καράμπελας έκανε ντεμπούτο (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη 1-0 της Βαγιαδολίδ επί της δεύτερης ομάδας της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

# Ο Νίκος Βέργος μπήκε αλλαγή στο 75' στην εκτός έδρας ήττα 1-0 της Έλτσε από την Ταραγόνα.