35η αγ.: Αντέχει στην 4η θέση η Βιγιαρεάλ, πήρε το ντέρμπι η Σεβίλλη

Η Βιγιαρεάλ έμεινε στη "λευκή" ισοπαλία με αντίπαλο τη Ρέαλ Σοθιεδάδ, ωστόσο κράτησε τη διαφορά από την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η Σεβίλλη αναδείχθηκε σε αφεντικό της πόλης για το 2016, αφού νίκησε την Μπέτις στο "Σάντσεθ Πιθχουάν". Η Βαλένθια έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Χετάφε.

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Σοθιεδάδ-Μπακαμπί-Ρέγες

Η Βιγιαρεάλ έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος δίχως νίκη, ωστόσο το 0-0 κόντρα στη Ρεάλ Σοθιεδάδ στο "Μαδριγάλ" τη διατήρησε στους έξι βαθμούς από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, που έμεινε κι αυτή στην ισοπαλία με τη Λεβάντε (2-2) και τρεις αγωνιστικές πριν από την "αυλαία" της Primera Division, η 4ης θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League μοιάζει πιο κοντά από ποτέ. Το "κίτρινο υποβρύχιο" παρατάχθηκε με ορισμένες αλλαγές εξαιτίας του ημιτελικού Europa League με τη Λίβερπουλ που έπεται στο ίδιο γήπεδο.

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Σοθιεδάδ

Ο Σεντρίκ Μπακαμπί βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα και ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής, χάνοντας τις δύο πιο σπουδαίες ευκαιρίες του αγώνα. Ο Κονγκολέζος επιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει τον Χερόνιμο Ρούλι στο 2ο μέρος, ενώ δεν είχε υποστήριξη από τον Ρομπέρτο Σολδάδο, με συνέπεια η ομάδα του Εουσέμπιο Σακριστάν να κρατήσει το μηδέν, σε ένα εντυπωσιακό comeback που πραγματοποιεί μετά από την απόλυση του Ντέιβιντ Μόγες.

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένχο, Γκασπάρ, Μπέιλι (65' Μαρίν), Ρουίθ, Ρουκάβινα, Καστιγέχο, Μπρούνο, Πίνα (58' Ντος Σάντος), Σουάρεθ, Σολδάδο (68' Αντριάν), Μπακαμπί

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-3-3): Ρούλι, Θαλδούα, Ελουστόνδο, Ι. Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ιγιαραμέντι, Ρέγες (82' Πριέτο), Μπεργάρα, Οϊαρθάμπαλ (90+3' Μπαουτίστα), Βέλα (90' Λίτρι), Θουρουτούθα

Γκαμεϊρό-Σεβίλλη

Το υπ' αριθμόν 124 derbi sevillano είχε την τύχη 57 αγώνων του παρελθόντος, αφού η Σεβίλλη επικράτησε 2-0 της Μπέτις και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Ουκρανία για τον πρώτο ημιτελικό του Europa League με αντίπαλο τη Σαχτάρ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο 1ο ημίχρονο δεν επέτρεψε στους "βερδιμπλάνκος" να κάνουν ούτε μία ευκαιρία.

Σεβίλλη

Αυτό συνέβη στην αρχή του 2ου μέρους, όταν είχαν δύο καλά σουτ, ωστόσο ακολούθησαν τα δύο γκολ της Σεβίλλης. Αρχικά ο Κεβίν Γκαμεϊρό σκόραρε για 16η φορά φέτος και στη συνέχεια ο Κόκε με φοβερό σουτ έγραψε το 2-0. Παρά την πίεση των φιλοξενουμένων, το "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" γιόρτασε τη σπουδαία επιτυχία που διατηρεί την ομάδα εντός μάχης για ευρωπαϊκό "εισιτήριο" και του χρόνου.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Μαριάνο, Καρίσο, Κολοτζιεϊτσάκ, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ενζονζί, Ρέγες (76' Κόκε), Μπανέγα (81' Ιμπόρα), Κονοπλιάνκα (68' Κρον Ντέλι), Γκαμεϊρό

Μπέτις (4-2-3-1): Αδάν, Γκονθάλεθ, Πετσέλα, Βέστερμαν, Μοντόγια, Εντιαγέ, Πετρός (82' Ρουίθ), Μουσοντά (51' Θεχούδο), Χοακίν (70' Φαν Βόλφσβινκελ), Θεμπάγιος, Κάστρο

Χετάφε-Βαλένθια

Δύο πρώην της Χετάφε έσωσαν τη Βαλένθια στο συναρπαστικό παιχνίδι της Μαδρίτης που έληξε δίχως νικητή. Το τελικό 2-2 προήλθε από τη δράση του 2ου μέρους, καθώς στο 1ο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερα να πάρει τον έλεγχο και να δημιουργήσει καλές στιγμές. Με την έναρξη του 2ου μέρους, όλα άλλαξαν. Μόλις στο 48ο λεπτό, ο Ντάνι Παρέχο άνοιξε το σκορ για τις "νυχτερίδες", που προέρχονταν από τρεις σερί νίκες πρωταθλήματος για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, μία εκ των οποίων στο "Καμπ Νόου" κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Χετάφε

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Στο 56' ο Πέδρο Λεόν έχασε μία απίθανη ευκαιρία, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Άλβαρο Μεδράν επανόρθωσε το λάθος του συμπαίκτη του. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες, ο Στέφαν Στσέποβιτς νίκησε με τη σειρά του τον Ντιέγκο Άλβες και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Χουάν Εσνάιντερ, που βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η τρίτη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος, όμως, δεν άντεξε και στο 83', ακόμα ένας παίκτης που έχει αγωνιστεί στο "Αλφόνσο Πέρεθ", ο Πάκο Αλκάθερ, ισοφάρισε σε 2-2.

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Σουάρες, Βιγκαράι, Βερχίνι, Μουνιόθ (58' Γιοντά), Λασέν, Μεδράν, Λεόν (79' Βίκτορ), Σαράμπια, Γκόμεθ, Βάθκεθ (65' Στσέποβιτς)

Βαλένθια (4-1-4-1): Άλβες, Μπαραγάν (46' Κανσέλο), Μουστάφι, Αμπντενούρ, Σικέιρα, Παρέχο, Ροντρίγκο (74' Νεγρέδο), Πέρες (46' Μίνα), Φουέγο, Γκόμες, Αλκάθερ

# Ο Νίκος Καράμπελας αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας 1-0 της Βαγιαδολίδ από την Οσασούνα για τη Segunda Division.