7η αγ.: Ο Βαλβέρδε διώχνει τον Νούνο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησε με ανατροπή τη Βαλένθια και ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο βρίσκεται στα πρόθυρα της απόλυσης.

Νούνο-Βαλβέρδε

Πρώτη νίκη μετά από σχεδόν έναν μήνα στο πρωτάθλημα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία υπέταξε με 3-1 τη Βαλένθια και "σκαρφάλωσε" στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Primera Division μετά από 7 αγωνιστικές. Οι Βάσκοι προέρχονταν από την ήττα στην Ολλανδία με αντίπαλο την Άλκμααρ για το Europa League και το σοκ συνεχίστηκε, αφού οι "νυχτερίδες" προηγήθηκαν με τον Ντάνι Παρέχο στο 20ό λεπτό. Ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο κρεμόταν σε μία κλωστή και ενδεχόμενο καλό αποτέλεσμα θα του έδινε χρόνο ζωής στον πάγκο των φιλοξενουμένων, ωστόσο υπολόγιζε χωρίς την όρεξη των γηπεδούχων.

Βαλένθια

Ο Αϊμερίκ Λαπόρτ ισοφάρισε στο 34ο λεπτό και οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε αξιοποίησαν τα κενά που βρήκαν στην άμυνα των φιλοξενουμένων και έφτασαν σε δύο τέρματα στο 2ο ημίχρονο. Πρώτα ο Μαρκέλ Σουσαέτα (60') και στη συνέχεια ο Αρίτς Αντούριθ (69') νίκησαν τον Χάουμε Ντομένετς και βύθισαν τη Βαλένθια ακόμη περισσότερο στα προβλήματα και στις διοικητικές έριδές της, που ίσως οδηγήσουν σε εξελίξεις.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Μπενιάτ (86' Ρίκο), Σαν Χοσέ, Σουσαέτα, Γκαρθία (84' Εράσο), Γουίλιαμς (71' Σαμπίν), Αντούριθ

Βαλένθια (4-2-3-1): Ντομένετς, Κανσέλο, Μουστάφι, Βέζο, Ορμπάν, Φουέγο, Παρέχο, Φεγκουλί, Γκόμες (82' Ροντρίγκο), Μπακαλί (66' Ντε Πάουλ), Νεγρέδο (65' Αλκάθερ)

# Ο Νίκος Καράμπελας έμεινε στον πάγκο στη νίκη 1-0 της ουραγού Λεβάντε επί της πρωτοπόρου Βιγιαρεάλ.

# Ο Νίκος Βέργος έκανε "σεφτέ" στα γκολ με την Έλτσε κόντρα στη Γιαγκοστέρα.