32η αγ.: Δια πυρός και σιδήρου στο -2 η Ρεάλ (VIDEOS)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Μάλαγα και με τη νίκη 3-1 παρέμεινε στο -2 από την Μπαρτσελόνα στη μάχη του τίτλου της Primera Division μετά από 32 αγωνιστικές.

Οι "μερένγκες" γνώριζαν το αποτέλεσμα του "Καμπ Νόου" πριν από τη σέντρα και ότι βρίσκονταν στο -5, με συνέπεια να δείξουν τον απαιτούμενο σεβασμό σε έναν αντίπαλο που είχε περάσει νικηφόρα από εκείνη την έδρα προ μηνών. Αν και ήταν καλύτερη για ένα μεγάλη διάστημα, η Ρεάλ χρειάστηκε γκολ οφσάιντ του Σέρχιο Ράμος για να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 24'. Τα πλάνα του Κάρλο Αντσελότι έμοιαζαν να "καρποφορούν", παρότι χρειάστηκε να τα αλλάξει μόλις στο 5' λόγω του τραυματισμού του Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος θα χάσει τον επαναληπτικό προημιτελικό του Champions League με αντίπαλο την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στο 67ο λεπτό, ο Χάμες Ροντρίγκες κέρδισε με έξυπνο τρόπο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος έστειλε για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Ρεάλ εκτέλεση στο δοκάρι, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα έδωσε ασίστ για το 2-1 του Ροντρίγκες. Στην επόμενη επίθεση, η άμυνα των "μερένγκες" πιάστηκε στον ύπνο με τον Χουάνμι να μειώνει σε 2-1. Η Ρεάλ έψαχνε το γκολ που θα "κλείδωνε" τη νίκη και μετά από προσπάθειες, το βρήκε στις καθυστερήσεις. Ήταν το 39ο φετινό του Ρονάλντο στην Primera Division το 300 σε πρωτάθλημα και το υπ' αριθμόν 216 στην κατηγορία, με συνέπεια να πιάσει στη 2η θέση των αρχισκόρερ του συλλόγου τον Αλφρέδο ντι Στέφανο.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-4-2): Κασίγιας, Αρμπελόα (76' Καρβαχάλ), Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Ίσκο, Μόντριτς (60' Ιγιαραμέντι), Κρόος, Ροντρίγκες, Μπέιλ (5' Ερνάντες), Ρονάλντο

Μάλαγα (4-2-3-1): Καμενί, Ροσάλες, Σάντσεθ, Ανχελέρι, Μποκά, Νταρντέρ (87' Ντούντα), Ρέθιο (75' Τισόνε), Σάμου, Αμραμπάτ, Καστιγέχο (81' Όρτα), Χουάνμι

# Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 50 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις σε μία σεζόν (52 εμφανίσεις, 19 ασίστ) για 5η σερί χρονιά!