6η αγ.: Η Βιγιαρεάλ νίκησε την Ατλέτικο, "κόλλησε" στο μηδέν η Ρεάλ

Κορυφή πάτησε η Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ατλέτικο εντός έδρας. Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε κλασικές ευκαιρίες στην αναμέτρηση του "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" με την Μάλαγα, όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους. Νίκες για Σεβίλλη, Μπαρτσελόνα.

Η εκπληκτική πορεία της Βιγιαρεάλ στις πρώτες αγωνιστικές του ισπανικού πρωταθλήματος συνεχίστηκε και κόντρα στην Ατλέτικο. Το "κίτρινο υποβρύχιο" επικράτησε με 1-0 των "ροχιμπλάνκος" και πάτησε κορυφή! Μόλις στο 14ο λεπτό του αγώνα ο Ρομπέρτο Σολδάδο βρήκε υπέροχα τον Λέο Μπαπτιστάο και ο τελευταίος μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Η Βιγιαρεάλ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος και έφτασε μια ανάσα από το 2-0 στο 38 όμως η κεφαλιά στου Καστιγέχο δεν βρήκε δίχτυα.

Η καλύτερη φάση για την ομάδα του Σιμεόνε καταγράφηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Γκριεζμάν να πιάνει το σουτ και τον Αρεόλα να κάνει μια σπουδαία απόκρουση. Στο δεύτερο 45λεπτο η Ατλέτικο πίεσε αρκετά, όμως τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων που από ένα σημείο και μετά έκαναν διαχείριση του σκορ.

Όσο κι αν προσπάθησαν οι "ρορχιμπλάνκος" δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και γνώρισαν έτσι την δεύτερη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα. Η Βιγιαρεάλ από την άλλη είναι μετά από έξι αγωνιστικές, μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Αρεόλα, Γκασπάρ, Μπαϊλί, Ρουίς, Κόστα, Τριγκέρος (75' Πίνα), Ντος Σάντος (68' Σουάρες), Μπρούνο, Καστιγέχο, Σολδάδο, Μπαπτιστάο (46' Λέιβα)

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Γκαμές, Χιμένεθ, Γοδίν, Φιλίπε Λουίς, Τιάγκο, Νίγκες, Γκάμπι (46' Βιέτο), Τόρες Ο. (66' Κορέα), Μαρτίνες (Τόρες Φ.), Γκριεζμάν

"Σεφτέ" για Σεβίλλη

Την πρώτη της φετινή νίκη στην Primera Division πανηγύρισε η Σεβίλλη κόντρα στην Ράγιο Βαγεκάνο με 3-2. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Γκαμερό μετά από ασίστ του Τρεμουλινάς. Δεν έμειναν όμως εκεί καθώς λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Στίβεν Ενζοζί.

Η Ράγιο Βαγεκάνο απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά μείωσε με μια τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ στο 51', ενώ 17 λεπτά αργότερα ο Μπεμπέ ανέλαβε ρόλο δημιουργού και ο Χάβι Γκέρα εκτέλεσε για το 2-2. Η Σεβίλλη όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Η αποβολή του Αμάγια στο 83' άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες, δίνοντας πλεονέκτημα στους γηπεδούχους. Έτσι, ο Εβγέν Κονοπλιάνκα που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 86ο λεπτό και χάρισε στην ομάδα του την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν, με την οποία και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε (73' Μαριάνο), Αντρεόλι, Κολοτζιέτζιακ, Τρεμουλινάς, Ενζοζί (73' Κριστόφορο), Κρισόβιακ, Κρον Ντέλι, Ρέγες, Ιμπόρα (63' Κονοπλιάνκα), Γκαμερό

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Τονό, Μαρτίνες, Αμάγια, Γιορέντε, Ρατ, Μπαένα, Τρασόρας (86' Τρασόρας), Σάντσες, Εμπάρμπα (64' Μπανγκουρά), Μπεμπέ, Γκέρα (80' Μανούτσο)

Κόλλησε στο μηδέν η Ρεάλ

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο τέταρτο, η Μάλαγα έγινε η πρώτη ομάδα που κράτησε στο "μηδέν" την Ρεάλ Μαδρίτης έπειτα από 37 αναμετρήσεις πρωταθλήματος.

Οι "μερένγκες" κυριάρχησαν με το καλημέρα, αλλά η πρώτη μεγάλη φάση ανήκε στον Πάμπλο Φορνάλς, η κεφαλιά του οποίου εξουδετερώθηκε από τον Κέιλορ Νάβας στο 7ο λεπτό.

Τα οφσάιντ δεν επέτρεψαν στην Ρεάλ Μαδρίτης να παραβιάσει την εστία του Κάρλος Καμενί, ενώ η πιο κλασική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου χάθηκε στο 45', όταν ο Ίσκο δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή για λίγα εκατοστά.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μία σπουδαία απόκρουση του Νάβας σε φάουλ του Ρέθιο, προτού αρχίσει ο καταιγισμός από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι απείλησαν στο 58' και το 65' με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και το 59' με τον Χεσέ Ροντρίγκεθ (σ.σ. τραυματίστηκε στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός).

Ο Νορντίν Αμραμπατ λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στο 71ο λεπτό και στο 77ο ο Γουέλινγκτον απέκρουσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Ίσκο, διορθώνοντας την γκάφα του Καμενί, προτού ο Αμραμπάτ αποβληθεί με απευθείας κόκκινη για αγκωνιά στον Μαρσέλο.

Τελικά ούτε οι 15 τελικές του Ρονάλντο (η τελευταία στις καθυστερήσεις με κεφαλιά) ούτε οι 31 στο σύνολο στάθηκαν ικανές να παραβιάσουν την εστία του Καμενί, ο οποίος ήταν 8 μηνών όταν η Μάλαγα κρατούσε το "μηδέν" για τελευταία φορά στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" (20 Οκτωβρίου 1984 με γκολκίπερ τον Φερνάντο).

Η απόκρουση του Γουέλινγκτον πάνω στη γραμμή. Πολύ δύσκολη φάση

Η Ρεάλ βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις, αλλά -κακώς- δεν μέτρησε επειδή ο Μόντριτς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Μαρσέλο, Βαράν, Νάτσο, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Κρος, Ίσκο, Χεσέ (60' Κόβασιτς), Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Μάλαγα (4-4-2): Καμενί, Τόρες, Ανχελέρι, Ουέλινγκτον, Ροσάλες, Τισόνε, Ρέσιο, Φορνάλς (80' Χόρτα), Τιγκχαντουινί (70' Ανιόρ), Αμραμπάτ.

# Ο Νίκος Καράμπελας έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα της Λεβάντε από τη Χετάφε με 3-0, χάρη σε τρία τέρματα στα τελευταία 10 λεπτά.

# Ο Νίκος Βέργος έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία της Έλτσε με τη Ρεάλ Οβιέδο για τη Segunda Division.