35η αγ.: Απίθανος Ρονάλντο, φουλ για τίτλο η Ρεάλ Μαδρίτης (VIDEOS)

Το χατ τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο κράτησε "αλώβητη" τη Ρεάλ Μαδρίτης στην πιο δύσκολη αποστολή μέχρι το τέλος της σεζόν και το 3-2 επί της Σεβίλλη στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" πετάει το "μπαλάκι" του άγχους στην Μπαρτσελόνα.

Το παιχνίδι δεν άρχισε το ίδιο ευχάριστα για τους "μερένγκες". Οι Ανδαλουσιάνοι γνώριζαν την απώλεια βαθμών της Ατλέτικο Μαδρίτης και κυνηγούσαν το αποτέλεσμα ώστε να ξαναμπούν στη μάχη των ομίλων του Champions League. Οι γηπεδούχοι έχαναν τη μία ευκαιρία μετά από την άλλη, αλλά ο τραυματισμός του Γκζέγκοζ Κριχόβιακ έφερε τα πάνω κάτω. Η πολωνική "ατμομηχανή" του κέντρου βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου, ο Ουνάι Έμερι δεν έκανε αλλαγή και η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω, σκοράροντας δις μέσα σε 2 λεπτά. Στο 36' ο Ίσκο σέντραρε από δεξιά και ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ήταν η σειρά του Χαμές Ροντρίγκες να σεντράρει για να κάνει 41 τα φετινά τέρματά του ο Πορτογάλος.

Όταν επέστρεψε στο παιχνίδι ο Κριχοβιάκ, η Σεβίλλη ξαναπήρε τον έλεγχο, κέρδισε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Κάρλος Μπάκα και όλα θύμιζαν την προ 3 εβδομάδων ισοπαλία 2-2 με την Μπαρτσελόνα, όταν το σκορ στο 1ο ημίχρονο είχε την ίδια διακύμανση. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους, έχασαν ευκαιρίες και στο 68' ο Ρονάλντο τους τιμώρησε με τον συνήθη τρόπο: σέντρα από δεξιά, κεφαλιά και 3-1. Το γκολ του Ιμπόρα στο 79' δεν ήταν αρκετό για τη Σεβίλλη, αφού στα τελευταία λεπτά δεν ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Η Ρεάλ έφτασε στη νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες μαζί με τον Κάρλο Αντσελότι, αφού πλέον η κατάκτηση του τίτλου γίνεται ακόμα πιο πιθανή.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Φιγκέϊρας (70' Σουάρεθ), Καρίσο, Κολοντζιεϊτσάκ, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ (78' Ιμπόρα), Εμπιά, Βιδάλ, Μπανέγα, Ρέγες, Μπάκα (78' Γκαμεϊρό)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-4-2): Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε, Βαράν, Μαρσέλο, Ροντρίγκες, Ράμος, Κρόος, Ίσκο (86' Ιγιαραμέντι), Ερνάντες (66' Μπέιλ), Ρονάλντο