3η αγ.: "Τρένο" η Βαλένθια, "σβηστά" η Σεβίλλη (VIDEO)

Η Βαλένθια εκμεταλλεύεται τα "στραβοπατήματα" των ισχυρών και αθόρυβα πέρασε στη 2η θέση του πίνακα της βαθμολογίας μετά από το 3-0 επί της Εσπανιόλ για την 3η αγωνιστική της Primera Division. Ισόβαθμη η Σεβίλλη, η οποία δεν δυσκολεύτηκε με αντίπαλο τη Χετάφε.

Η αναγεννημένη Βαλένθια συνεχίζει την εντυπωσιακή εκκίνηση στη σεζόν επικρατώντας με 3-0 της Εσπανιόλ στο "Μεστάγια". Οι "νυχτερίδες" μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Πάμπλο Πιάτι. Με ωραίο, γρήγορο ποδόσφαιρο και τον Ροδρίγο σε εξαιρετική ημέρα, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στον αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές καλές στιγμές. Στα μετόπισθεν ήταν απολύτως ασφαλείς λόγω της παρουσίας του Νικολάς Οταμέντι, ο οποίος απέτρεψε κάθε κίνδυνο από πλευράς Σέρχιο Γκαρθία.

Ο Ντάνι Παρέχο έκανε το 2-0 στο 63ο λεπτό και απέναντι σε μία αναποτελεσματική Εσπανιόλ ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στη Βαλένθια. Φρέσκος από την παρουσία του στη βασική ενδεκάδα της Ισπανίας και το γκολ κόντρα στην ΠΓΔΜ, ο Πάκο Αλκάθερ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της ομάδας του Νούνο Εσπίριτο Σάντο 10 λεπτά αργότερα. Τη... μαγιά χάλασε μόνο το πέναλτι του Γκαρθία στις καθυστερήσεις για το 3-1.

Βαλένθια (4-2-3-1): Άλβες, Μπαραγάν, Βέζο, Οταμέντι, Γκαγιά, Φουέγο, Παρέχο, Ροδρίγο (67' Φεγκουλί), Γκόμες, Πιάτι (82' Χιλ), Αλκάθερ (88' Ιμπάνιεθ)

Εσπανιόλ (4-2-3-1): Κασίγια, Χ. Λόπεθ, Κολότο, Γκονθάλεθ, Αρμπίγια, Άμπρααμ (46' Βάθκεθ), Σάντσεθ (80' Κάνιας), Στουάνι (66' Καϊσέδο), Σεβίγια, Μοντανιές, Γκαρθία

Η Σεβίλλη έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία σε 4 σερί νίκες επί της Χετάφε μετά από το "επαγγελματικό" 2-0 του "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν". Οι Ανδαλουσιάνοι μπήκαν δυνατά, με ενέργεια και ψάχνοντας το γκολ, αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Βιθέντε Γκουαΐτα. Ο Ισπανός τερματοφύλακας, όμως, σε μία έξοδο έπεσε πάνω στον Γκζεγκόζ Κριχόβιακ και παραχώρησε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κάρλος Μπάκα.

Οι Μαδριλένοι δεν επιτέθηκαν σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα και ο Σέρχιο Ρίκο, στο ντεμπούτο του με τους Ανδαλουσιάνους, δεν είχε πολύ δουλειά, πλην μιας ευκαιρίας στο 85' με τον Φρέντι Ινεστρόσα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αλέιτς Βιδάλ έκανε το 2-0 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε (73' Φιγκέιρας), Παρέχα, Καρίσο, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Ιμπόρα, Βιδάλ, Σουάρεθ (73' Μπανέγα), Βιτόλο, Μπάκα (83' Άσπας)

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Αρόγιο, Νάλντο, Αλέξις, Εσκουδέρο, Μίτσελ, Ροντρίγκεθ (74' Λασέν), Σαράμπια (57' Ινεστρόσα), Σαμίρ (57' Κάστρο), Λαφίτα, Βάθκεθ

# Ο Κώστας Ρουγκάλας έμεινε εκτός αποστολής στην εκτός έδρας νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης Β με 1-0 επί της Κονκένσε για τη Segunda B.