1η αγ.: Ισοφάρισε στο 94' ο τερματοφύλακας και το γκολ ακυρώθηκε άδικα (VIDEOS)

Απίστευτη κατάληξη είχε η αναμέτρηση της Μάλαγα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο "Ροσαλέδα", στην οποία ο τερματοφύλακας Γκόρκα Ιραϊθόθ ισοφάρισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για τους Βάσκους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε χωρίς προφανή αιτία, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να φτάσουν στη νίκη 1-0 στην πρεμιέρα της Primera Division.

Το απίθανο φινάλε περιελάμβανε αποβολή του Ντούντα στο 88ο λεπτό για τους γηπεδούχους, αποβολή του Αντούνες στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και μία στημένη φάση που θα μπορούσε να αλλάξει τα πάντα στο 95'. Ο Βάσκος τερματοφύλακας ανέβηκε στην περιοχή των Ανδαλουσιάνων σε μία απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσει, αλλά η τύχη ήταν με το μέρος του. Ο Ιραϊθόθ έπιασε την κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κάρλος Καμενί και ξέσπασε σε πανηγυρισμούς με τους συμπαίκτες του. Φευ...

Το τέρμα ακυρώθηκε από τον διαιτητή Αντόνιο Ματέου Λαόθ, για επιθετικό φάουλ που δεν φαίνεται από τους τηλεοπτικούς δέκτες. Παρά τις διαμαρτυρίες των Βάσκων, η απόφαση δεν άλλαξε και το πέναλτι του Λουίς Αλμπέρτο από το 35ο λεπτό παρέμεινε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης.

Μάλαγα (4-2-3-1): Καμενί, Ροσάλες, Σάντσεθ, Ουέλιγκτον, Αντούνες, Καμάτσο, Νταρντέρ (84' Ρέθιο), Όρτα, Αλμπέρτο (73' Ντούντα), Χουάνμι (64' Σάμου), Σάντα Κρους

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Γουρπέγι (60' Σαν Χοσέ), Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Ρίκο, Σουσαέτα (82' Φερνάντεθ), Μπενιάτ (46' Γκόμεθ), Μουνιαΐ, Αντούριθ

Στο άλλο σπουδαίο παιχνίδι της ημέρας, η κάτοχος του Europa League Σεβίλλη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" με την ομάδα που απέκλεισε στα ημιτελικά του θεσμού πριν από την κατάκτηση του τίτλου, τη Βαλένθια. Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν στο 44ο λεπτό με το γκολ του Αλέιτς Βιδάλ στο ντεμπούτο του μαζί τους.

Ένας άλλος παίκτης που έκανε ντεμπούτο στην αντίπερα όχθη, ο Αργεντινός εξτρέμ Ροντρίγο ντε Πάουλ, πέρασε στο παιχνίδι στο 66' και 64 δευτερόλεπτα αργότερα αποβλήθηκε για αγκωνιά σε αντίπαλο. Επτά λεπτά αργότερα, ο Έβερ Μπανέγα που μέχρι πριν από δύο εβδομάδες ανήκε στη Βαλένθια, πέρασε στο παιχνίδι φορώντας τη φανέλα της Σεβίλλης, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ της ισοφάρισης από τον Λούκας Ορμπάν.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Μπέτο (18' Μπαρμπόσα), Κόκε, Παρέχα, Καρίσο, Ναβάρο, Ιμπόρα (80' Λουίσμι), Κριχόβιακ, Βιδάλ (70' Μπανέγα), Σουάρεθ, Βιτόλο, Μπάκα

Βαλένθια (4-2-3-1): Άλβες, Μπαραγάν, Βέθο, Οταμέντι, Γκαγιά, Παρέχο, Φουέγο, Ροδρίγο, Γκόμες (83' Ορμπάν), Πιάτι (56' Φεγκουλί), Αλκάθερ (66' Ντε Πάουλ)

# Ο Νικολάς Οταμέντι επιχειρεί να κόψει με έναν ανορθόδοξο τρόπο.

# Βασικός στην κορυφή της επίθεσης της Λα Κορούνια ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Τοτσέ.