5η αγ.: Ταπείνωση για Μπαρτσελόνα από Θέλτα

Η Θέλτα "φιλοδώρησε" με τέσσερα γκολ την Μπαρτσελόνα στο "Μπαλαΐδος" για την 5η αγωνιστική της Primera Division.

Η πρώην συνεχίζει να "πληγώνει" τον Λουίς Ενρίκε, αφού η Θέλτα διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 4-1 στο "Μπαλαΐδος" και επανέφερε τις αμφιβολίες για το μικρό ρόστερ των Καταλανών. Οι πρωταθλητές Ισπανίας προέρχονταν από την ισοπαλία με τη Ρόμα στο Champions League και έψαχναν μομέντουμ για να "χτίσουν" πριν από την περίοδο των ντέρμπι. Η... άμυνά τους και ο Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν είχαν άλλη άποψη. Ο Γερμανός τερματοφύλακας δέχθηκε ακόμα ένα γκολ με ευθύνη δική του, όταν ο Νολίτο στο 26' έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ από πλάγια αριστερά και τον "κρέμασε". Το ίδιο έπραξε ο Ιάγο Άσπας τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ζεράρ Πικέ κι έγραψε το 2-0 με "λόμπα".

Ο τεχνικός της Μπαρτσελόνα δεν βρήκε στον πάγκο κάτι που θα τον βοηθούσε και άρχισε το 2ο μέρος όπως έκλεισε το 1ο. Η εικόνα των Καταλανών ήταν κακή, όμως, αφού δεν είχαν να επιδείξουν τίποτα, πλην μιας ευκαιρίας του Νεϊμάρ. Στο 56ο λεπτό, μάλιστα, ο Άσπας βγήκε σε νέα κόντρα, διέσχισε ανενόχλητος το μισό γήπεδο και έκανε το 3-1. Το τρίτο γκολ αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, που άρχισαν να δημιουργούν κάποιες καλές στιγμές. Ο Λιονέλ Μέσι... εμφανίστηκε στον αγώνα, αλλά απέτυχε να σκοράρει σε κενή εστία. Το γκολ ήρθε από τον Νεϊμάρ στο 80', ωστόσο ήταν αργά. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, βρήκαν και τέταρτο γκολ, με τον Τζον Γκουιντέτι, και σημείωσαν μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία τους, έναν χρόνο μετά από τη νίκη στο "Καμπ Νόου".

Θέλτα (4-3-3): Άλβαρεθ, Μάγιο, Καμπράλ, Γκόμεθ, Κάστρο, Βας (85' Πλάνας), Φερνάντες, Ραντόγια (76' Ερνάντες), Ορεγιάνα, Άσπας (78' Γκουιντέτι), Νολίτο

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Ματιέ, Ρομπέρτο (58' Μουνίρ), Μπουσκέτς (66' Ράκιτιτς), Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

# Ο Νίκος Καράμπελας παρακολούθησε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 της Λεβάντε με την Εϊμπάρ.

21:00 Θέλτα - Μπαρτσελόνα 4-1

(26' Νολίτο, 30', 56' Άσπας, 83' Γκουιντέτι - 80' Νεϊμάρ)

21:00 Λεβάντε - Έιμπαρ 2-2

(52' Μοράλες, 90+3' - 10', 48' Μπαστόν)

21:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Σπόρτινγκ Χιχόν 2-1

(40' πέν. Τρασόρας, 48' Γκέρα - 49' Κάστρο)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Λεβάντε (5-3-2): Ρουμπέν, Μοράλες, Τρουχίγιο, Φεντάλ, Χουανφράν (40' Χουανφράν), Τόνιο, Χοσέ Μάρι, Βέρθα (40' Καμαράσα), Λέρμα (67' Ντεϊβέρσον), Γκιλάς, Κασαδεσούς

Εϊμπάρ (4-2-3-1): Ριέσγο, Κάπα, Ντος Σάντος, Πάντιτς, Χουνκά, Εσκαλάντε, Γκαρθία, Κέκο (61' Μπερχόν), Αντριάν, Ινούι (72' Εκίθα), Μπαστόν (65' Ενρίτς)

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Τόνιο, Μαρτίνεθ, Αμάγια, Γιορέντε, Ρατς, Μπαένα, Τρασόρας, Ερνάντεθ (27' Εμπαρμπά), Χοθαμπέδ, Μπεμπέ (64' Μπανγκουρά), Γκέρα (72' Μανούτσο)

Σπόρτινγκ Χιχόν (4-4-2): Γκαρθία, Ερνάντεθ, Μερέ, Εσπινόσα, Κανέγια, Χαλίλοβιτς, Μασκαρέλ, Αΐτ Ατμανέ (64' Άλβαρεθ), Χόνι, Γκερέρο (72' Κάστρο), Σανάμπρια (43' Λόρα)

Το LIVE της αναμέτρησης

20:29
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Θέλτα και της Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Primera Division.
20:33
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

Θέλτα: Άλβαρες, Πλάνας, Καμπράλ, Μάγιο, Φοντάς, Βας, Φερνάντες, Ορεγιάνα, Ερνάντες, Νολίτο, Άσπας

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ματιέ, Μαστσεράνο, Πικέ, Άλβες, Ινιέστα, Μπουσκέτς, Ρομπέρτο, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ
20:33

20:47
H διάταξη της Μπαρτσελόνα στο γήπεδο
20:57
Με φανέλες συμπαράστασης στον Ραφίνια θα βγουν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα. "Δύναμη Ραφίνια" γράφουν τα κίτρινα μπλουζάκια τους.
20:58
Τώρα κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
20:59
Με 4-3-3 η Θέλτα.
21:02
Σέντρα στο ματς!
21:08
5' Δυναμικά έχουν μπει οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
21:10
10' Σουτ του Άσπας, η μπάλα άουτ. Πολύ καλό ξεκίνημα για τη Θέλτα.
21:13
13' Συνεχώς όρθιος ο Λουίς Ενρίκε που δείχνει αιφνιδιασμένος από το ξεκίνημα της Θέλτα.
21:15
15' Συνεχίζει να πιέζει η Θέλτα τους Καταλανούς.
21:19
18' Κόρνερ για την Θέλτα.
21:20
19' Απομακρύνει η άμυνα της Μπαρτσελόνα.
21:21
22' Ακόμα η Μπαρτσελόνα δεν έχει καταφέρει να απειλήσει.
21:27
26' ΓΚΟΛ! Ο Νολίτο ανοίγει το σκορ για τη Θέλτα!
21:29
Απίστευτο, τρομερό γκολ από τον Νολίτο που κρέμασε τον Τερ Στέγκεν.
21:31
30' ΓΚΟΛ! Ο Άσπας κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους!
21:33
Το ένα καλύτερο από το άλλο τα γκολ της Θέλτα. Δύστυχε Τερ Στέγκεν...
21:36
35' Συνεχίζει να πιέζει για τρίτο γκολ η Θέλτα που είναι κυρίαρχη στο ματς.
21:40
40' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
21:41
40' Σουτ του Νεϊμάρ εντός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και νέο κόρνερ.
21:42
41' Απομακρύνεται όμως η μπάλα.
21:45
42' Δεν έχει φανεί καθόλου στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα.
21:46
45' Σουτ του Ούγκο Μάγιο. Η μπάλα ψηλά άουτ.
21:46
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
21:47
Εκπληκτική εμφάνιση από την Θέλτα μέχρι στιγμής που δίκαια προηγείται της Μπαρτσελόνα με 2-0.
22:00
Όλα έτοιμα στο Μπαλαΐδος για την έναρξη του δευτέρου μέρους.
22:03
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
22:04
Σκασμένος ο Λουίς Ενρίκε στον πάγκο.
22:05
47' Σουτ του Νεϊμάρ, ψηλά άουτ η μπάλα.
22:09
51' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Θέλτα! Ο Ιάγο Άσπας έφυγε μόνος του στην πλάτη των αμυντικών της Μπαρτσελόνα, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε μόλις άουτ.
22:11
53' ΔΟΚΑΡΙ με τον Μέσι η Μπαρτσελόνα! Ουσιαστικά σε κενή εστία το έχασε ο Αργεντινός μετά από την πάσα πάρε βάλε του Ινιέστα.
22:13
56' Τρομερή επέμβαση του Άλβαρες σε σουτ του Μέσι.
22:15
57' ΓΚΟΛ! Ο Άσπας κάνει το 3-0 για τους γηπεδούχους!
22:17
60' Εξαιρετικό σουτ του Νολίτο! Άουτ η μπάλα.
22:18
Το 3-0 για τη Θέλτα
22:19
61' Νέα χαμένη ευκαιρία για τη Θέλτα! Ο Νολίτο σπαταλά μια σπουδαία φάση. Η μπάλα φεύγει άουτ.
22:21
63' Νέα σπουδαία επέμβαση του Άλβαρεθ σε σουτ του Νέιμαρ.
22:21
Φουλ επίθεση πλέον για τη Μπαρτσελόνα.
22:23
13 - 13 οι τελικές για τις δύο ομάδες.

3 ευκαιρίες στο στόχο για τη Θέλτα, όλες γκολ!
22:25
68' Εξαιρετικό σουτ του Ορεγιάνα. Η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
22:26
Απομακρύνει η άμυνα της Μπαρτσελόνα.
22:29
72' Σουτ του Άσπας, αποκρούει ο Τερ Στέγκεν.
22:38
80' ΓΚΟΛ! Ο Νεϊμάρ μειώνει σε 3-1 για τους Καταλανούς.
22:39
81' Χαμένη ευκαιρία με τον Μουνίρ για την Μπαρτσελόνα.
22:40
83' ΓΚΟΛ! Ο Γκουϊντέτι γράφει το 4-1 για τη Θέλτα!
22:41
Το γκολ του Νεϊμάρ νωρίτερα...
22:46
89' Σουτ του Μέσι, αποκρούει ο Άλβαρεθ.
22:51
Η φοβερή Θέλτα συνέτριψε με 4-1 την πρωταθλήτρια Ισπανίας Μπαρτσελόνα και έφτασε τους 13 βαθμούς στην Primera Division μετά από 5 αγωνιστικές (4 νίκες και 1 ισοπαλία).