8η αγ.: Νάβας και Μαρσέλο έσωσαν τη Ρεάλ

Με γκολ των Κριστιάνο Ρονάλντο, Ντανίλο και Μαρσέλο η Ρεάλ Μαδρίτης "δραπέτευσε" με ένα σπουδαίο διπλό (3-1) από την αήττητη μέχρι την 9η αγωνιστική έδρα της Θέλτα και πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στην βαθμολογία της Primera Division. Μείωσαν με εξαιρετικό τέρμα του Νολίτο οι γηπεδούχοι, που τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες.

Τι κι αν η Θέλτα ήταν πρώτη. Τι κι αν ήταν αήττητη στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές. Τι κι αν στο ίδιο γήπεδο είχε επικρατήσει με 4-1 της Μπαρτσελόνα πριν από ένα μήνα. Η Ρεάλ Μαδρίτης "δραπέτευσε" από το απόρθητο μέχρι και την 9η αγωνιστική "Μπαλαΐδος" με 3-1 και πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στην Primera Division.

Οι "μερένγκες" μπήκαν δυνατά και έδειξαν τις... ορέξεις τους από πολύ νωρίς. Στο 8' άνοιξαν το σκορ με -ποιον άλλο- τον Κριστιάνο Ρονάλντ ο. Ο Βάθκεθ έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Πορτογάλος με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Θέλτα ανέβηκε και πίεσε, όμως σε κάθε φάση που δημιουργούσε έβρισκε απέναντί της τον Νάβας που είχε κατεβάσει ρολά.

Στο 23' οι Μαδριλένοι ξαναχτύπησαν αυτή τη φορά με τον Ντανίλο. Ο δεξιός μπακ με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ. Στο 40' ο Νάβας πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες αποκρούσεις στη φετινή χρονιά, διώχνοντας με το ένα χέρι το δυνατό σουτ του Ορεγιάνα. Στην επανάληψη κυριάρχησε ο εκνευρισμός από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι μάλιστα έμειναν και με 10 παίκτες στο 57' εξαιτίας της αποβολής του Καμπράλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Στο 69' οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, έφτασαν μια "ανάσα" από το 0-3 όμως το σουτ του Ίσκο σταμάτησε στο δοκάρι της Θέλτα. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ, όμως στάθηκε και πάλι άτυχος, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ μετά από λόμπα που επιχείρησε. Οι γηπεδούχοι αν και αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο δεν τα παράτησαν. Μάλιστα κατάφεραν να "μπουν" ξανά στο παιχνίδι στο 85' ένα εξαιρετικό γκολ του Νολίτο που έστειλε τη μπάλα στο "παραθυράκι" του Νάβας!

Στην επόμενη φάση λίγο έλειψε να έρθει και ισοφάριση, όμως ο Γκουϊντέτι από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ. Η Ρεάλ από την πλευρά της προσπάθησε κυρίως να "παγώσει" το ρυθμό και να σπαταλήσει χρόνο προκειμένου να αποφύγει κάποιο σοκ στα τελευταία λεπτά. Τελικά οι παίκτες του Μπενίτεθ κατάφεραν να "κλειδώσουν" τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαρσέλο και πήραν μια σπουδαία νίκη με 3-1 σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Θέλτα (4-3-3): Άλβαρεθ, Μάγιο, Καμπράλ, Γκόμεθ, Κάστρο, Βας (67' Ραντόγια), Φερνάντες, Ερνάντες (81' Πλάνας), Ορεγιάνα (82' Γκουιντέτι), Άσπας, Νολίτο

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς (80' Νάτσο), Κασεμίρο, Κρόος, Βάθεκθ (62' Ίσκο), Χεσέ (70' Τσερίσεβ), Ρονάλντο

Η Σεβίλλη θυμήθηκε τον παλιό καλό εαυτό της και μετά από το πατατράκ της τελευταίας στιγμής στην Αγγλία κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, διέλυσε τη Χετάφε με 5-0 χάρη στο χατ τρικ του Κεβίν Γκαμεϊρό. Ο Γάλλος επιθετικός βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και σημείωσε δύο τέρματα στο 1ο ημίχρονο, λίγο πριν αρχίσει ο... χορός των πέναλτι.

Σεβίλλη-Χετάφε

Ο Κάρλος Βιγκαράι υπέπεσε δύο φορές στο μοιραίο σφάλμα, πρώτα στο 49' και στη συνέχει στο 59', με συνέπεια να δεχθεί δύο κίτρινες και να αποβληθεί. Το πρώτο πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Έβερ Μπανέγα και το δεύτερο ο Γκαμεϊρό. Οι Σεβιγιάνοι κέρδισαν και τρίτο πέναλτι στα τελευταία λεπτά κι έγιναν η πρώτη ομάδα στην Primera Division από το 1999 που κερδίσει τόσα σε έναν αγώνα. Εκτελεστής ο Γεβγέν Κονοπλιάνκα, ο οποίος έγραψε ιστορία με το γκολ του, αφού η Σεβίλλη έγινε η μοναδική ομάδα στην ιστορία του πρωταθλήματος με τρεις διαφορετικούς σκόρερ από τη βούλα στο ίδιο παιχνίδι.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Μαριάνο, Ραμί, Κολοτζιεϊτσάκ, Τρεμουλινάς, Ιμπόρα (61' Ενζονζί), Κριχόβιακ, Βιτόλο, Μπανέγα (65' ΚΡον Ντέλι), Κονοπλιάνκα, Γκαμεϊρό (71' Γιορέντε)

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Βιγκαράι, Βερχίνι, Αλέξις, Λάγο, Ροντρίγκεθ, Λασέν, Λεόν (56' Βαμπέρτο), Σαράμπια (56' Μπουεντία), Ροντρίγκεθ (61' Σουάρες), Στσέποβιτς

# Ο Νίκος Βέργος πέρασε ως αλλαγή στο 76' στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Έλτσε με την Λεγανές για τη Segunda Division.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2015

21:30 Ράγιο Βαγεκάνο - Εσπανιόλ 3-0

(36' Τρασόρας, 76', 78' Γκέρα)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

17:00 Θέλτα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

(86' Νολίτο - 8' Ρονάλντο, 23' Ντανίλο, 90+5' Μαρσέλο)

19:15 Γρανάδα - Μπέτις 1-1

(3' Φουλκέ - 40' πέν. Κάστρο)

21:30 Σεβίλλη - Χετάφε 5-0

(35', 45', 60' πέν. Γκαμεϊρό, 50' πέν. Μπανέγα, 81' πέν. Κονοπλιάνκα)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Τόνιο, Τίτο, Γιορέντε, Ζε Κάστρο, Ρατς, Μπαένα, Τρασόρας, Μπανγκουρά (53' Μπεμπέ), Χοθαμπέδ, Έμπερτ (57' Εμπαρμπά), Γκέρα (82' Μανούτσο)

Εσπανιόλ (4-2-3-1): Π. Λόπεθ, Αρμπίγια, Γκονθάλεθ, Ρόκο, Φουέντες, Σάντσεθ, Κάνιας, Πέρες (65' Μπουργκουί), Ασένσιο, Άλβαρεθ (65' Μοντανιές), Καϊσέδο (77' Σιλά)

Γρανάδα (4-3-3): Φερνάντεθ, Φουλκέ, Λομπάν, Μάινθ, Μπιράγκι, Πέρεθ (77' Λόπες), Κριν, Μάρκεθ, Σακσές (81' Μπιφουμά), Ελ Αραμπί, Πίτι (54' Ροτσίνα)

Μπέτις (4-4-2): Αδάν, Πιτσίνι, Γκονθάλεθ, Βέστερμαν (58' Πετσέλα), Βαρέλα, Χοακίν (82' Ντιγκάρ), Εντιαγέ, Πετρός, Πορτίγιο, Ρενέλα (54' Θεμπάγιος), Κάστρο

Μάλαγα (4-2-3-1): Καμενί, Ροσάλες, Αλμπεντόσα, Ουέλιγκτον, Μποκά, Ρέσιο (78' Φορνάλς), Τισόνε, Ντούντα (65' Εσπίνιο), Τιγκαντουινί (83' Όρτα), Χουάν Κάρλος, Τσαρλές

Λα Κορούνια (4-4-2): Λουξ, Χουανφράν (73' Κάνι), Αρίμπας, Σίντνεϊ, Ναβάρο, Φαΐρ, Μπόρχες, Μοσκέρα, Καρτάμπια (58' Αλμπέρτο), Ριέρα (58' Λαουρέ), Λούκας

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Primera Division 2015-2016

16:48
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης του "Μπαλαΐδος" μεταξύ της Θέλτα και της Ρεάλ Μαδρίτης.
16:56
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

Θέλτα: Αλβάρες, Μάγιο, Καμπράλ, Σόλα, Τζόνι, Ερνάντες, Φερνάντες, Βας, Ορεγιάνα, Άσπας, Νολίτο

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς, Χεσέ, Βάθκεθ, Ρονάλντο
16:57
Ισόβαθμες στην πρώτη θέση με 18 βαθμούς είναι οι δύο ομάδες μετά από 8 αγώνες!
16:58
Εξαιρετική η φετινή πορεία της Θέλτα. Μην ξεχνάμε ότι στο ίδιο γήπεδο πριν από ένα μήνα η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε με 4-1.
16:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
17:00
Με 4-3-3 παρατάσσονται Θέλτα και Ρεάλ.
17:02
Σέντρα στο ματς!
17:03
Στην κορυφή έχει ξεκινήσει ο Ρονάλντο για τη Ρεάλ.
17:06
4' Μακρινό σουτ του Ντανίλο. Η μπάλα άουτ.
17:09
Καλύτερη η Ρεάλ στα πρώτα λεπτά.
17:10
8' ΓΚΟΛ! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανοίγει το σκορ για τη Ρεάλ Μαδρίτης με ωραίο σουτ εντός περιοχής.
17:12
10' Ωραίος συνδυασμός μεταξύ Άσπας και Νολίτο. Ο τελευταίος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
17:14
12' Κόρνερ για την Θέλτα.
17:15
Περνάει όμως ανεκμετάλλευτο.
17:18
16' Κεφαλιά του Ορεγιάνα, μαζεύει εύκολα ο Νάβας.
17:19
18' Σουτ του Ορεγιάνα και τρομερή επέμβαση του Κέιλορ Νάβας.
17:21
Έχει δώσει χώρο στην Θέλτα η Ρεάλ.
17:25
23' ΓΚΟΛ! Ο Ντανίλο με ωραίο σουτ από τα δεξιά κάνει το 0-2 για τη Ρεάλ. Το πρώτο του γκολ με την ισπανική ομάδα.
17:33
30' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Θέλτα τώρα.
17:34
Εκτελεί ο Βας, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
17:34
Διώχνει η άμυνα της Ρεάλ.
17:41
39' Νέα τρομερή επέμβαση του Νάβας σε σουτ του Νολίτο.
17:45
43' Πάλι ο Νάβας κρατάει το μηδέν για τη Ρεάλ
17:48
Ημίχρονο στην αναμέτρηση
18:03
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
18:09
53' Κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο σε σέντρα του Μαρσέλο, όμως η μπάλα άουτ.
18:10
Δεν έχουν κάνει κάποια αλλαγή μέχρι στιγμής οι δύο ομάδες.
18:12
56' Σουτ από πλεονεκτική θέση του Ορεγιάνα, η μπάλα άουτ.
18:15
57' Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Καμπράλ. Μένει με 10 η Θέλτα.
18:18
Πολλά τα νεύρα στην αναμέτρηση. Δείχνει πως πάει να ξεφύγει το ματς.
18:20
64' Ωραίο γύρισμα του Ρονάλντο, μάζεψε ο κίπερ της Θέλτα.
18:25
69' ΔΟΚΑΡΙ για τη Ρεάλ μετά από τρομερό σουτ του Ίσκο.
18:27
71' Πανέμορφη λόμπα του Ίσκο, η μπάλα άουτ.
18:29
72' Ο Νολίτο έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Μαρσέλο έδιωξε στη γραμμή.
18:35
Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα η Θέλτα δεν δείχνει να τα παρατάει.
18:40
Εξαφανισμένος ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο δεύτερο ημίχρονο.
18:42
85' ΓΚΟΛ! Ο Νολίτο με απίστευτο σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Νάβας!
18:43
86' Σουτ του Γκουιντέτι μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ!
18:43
Έχει πάρει φωτιά το ματς.
18:47
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:49
93' Κόρνερ για τη Θέλτα.
18:49
Κακή η εκτέλεση, μπλοκάρει ο Νάβας.
18:51
94' Τετ-α-τετ του Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως ο Πορτογάλος προσπαθεί να "κρεμάσει" τον αντίπαλο κίπερ και τελικά χάνει ένα εύκολο γκολ.
18:52
90+5' ΓΚΟΛ! Ο Μαρσέλο φεύγει στην αντεπίθεση και γράφει το 3-1 "κλειδώνοντας" τη νίκη της Ρεάλ.