Πήρε και το Σούπερ Καπ η Μπαρτσελόνα (vids)

Αν και δεν υπήρχε κάποια σοβαρή αμφιβολία για το ποιος θα κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα φρόντισε να μην αφήσει το παραμικρό περιθώριο για να την αμφισβητήσουν και νικώντας 3-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο “Καμπ Νου” έφτασε με άνεση στην κατάκτηση του ισπανικού Σούπερ Καπ (πρώτος αγώνας 1-2 υπέρ των “μπλαουγκράνα”).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης αναζητούσαν ένα σοβαρό κίνητρο στο παιχνίδι έτσι ώστε να ζεστάνουν τις μηχανές τους μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος. Μάλλον τους το χάρισε το μηδέν του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα έβαλε το πόδι στο γκάζι,

πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 22 λεπτά

και καθάρισε οριστικά την μπουγάδα όπως μόνο αυτή γνωρίζει.

Το σκορ άνοιξε στο 50' ο Λιονέλ Μέσι, ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε με πέναλτι το 2-0 στο 68' ενώ το τελικό 3-0 έγραψε στο 72'ο Μπόγιαν μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς . Με αυτόν τον τρόπο ένα ακόμη τρόπαιο προστέθηκε στην πλούσια τροπαιοθήκη των Καταλανών. Ηταν το 8ο σούπερ στην ιστορία της ομάδας.

Το 1-0 με συνδυασμό Μέσι-Ιμπραϊμοβιτς

Το 2-0 με πέναλτι του Μέσι

To 3-0 του Μπόγιαν από λάθος της άμυνας