Στην Μπαρτσελόνα το Σούπερ Καπ

Το… πρώτο τρόπαιο της Μπαρτσελόνα για τη νέα σεζόν είναι γεγονός.

Το… πρώτο τρόπαιο της Μπαρτσελόνα για τη νέα σεζόν είναι γεγονός. Οι "μπλαουγκράνα" επικράτησαν με 3-0 της Εσπανιόλ στον δεύτερο αγώνα του ισπανικού Σούπερ Καπ και κατέκτησαν τον τίτλο με χαρακτηριστική άνεση, αφού στο πρώτο αγώνα, στο "Μονζουίκ", είχαν κερδίσει με 1-0.

Η έκβαση του αγώνα κρίθηκε πριν καλά-καλά αρχίσει, αφού στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τσάβι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ύστερα από πάσα του Ροναλντίνιο. Στο 12ο λεπτό ο Ντέκο δέχθηκε την μπάλα από τον Μπελέτι και με συνοπτικές διαδικασίες έκανε το 2-0 κόντρα στους "αιώνιους" αντιπάλους στην περιοχή της Καταλονίας.

Η κυπελλούχος Ισπανίας δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να διεκδικήσει κάτι καλό μετά το 2-0 και ως εκ τούτου, το τρίτο γκολ των γηπεδούχων ήταν θέμα χρόνου. Αυτό επετεύχθη στο δεύτερο ημίχρονο, όπου αγωνίστηκαν και οι Τουράμ και Γκούντιονσεν, και πάλι με σουτ του Ντέκο ύστερα από πάσα του Μπελέτι.

Με το δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο του Σούπερ Καπ, η Μπαρτσελόνα έπιασε στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχει επτά.

Μπαρτσελόνα: Γιορκέρα, Μπελέτι, Πουγιόλ, φαν Μπρόνκχορστ, Μάρκεζ (Τουράμ), Τσάβι, Ντέκο, Μέσι, Μότα (68’ Ινιέστα), Ροναλντίνιο, Ετό (46’ Γκούντιονσεν)

Εσπανιόλ: Καμενί, Γιάρκε, Σέρχιο Σάντσεθ, Λακρούθ (57’ Τορεχόν), Ζαμπαλέτα, Φρέντσον, Κόστα, Ρουφέτε, Μόχα (63’ Ριέρα), Παντάνι, Κόρο