Μπαρτσελόνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1

Η Μπαρτσελόνα βρήκε δίχτυα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Αθλέτικ Μπιλμπάο, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Ζεράρδ Πικέ, κατέκτησε το Supercopa de España χάρη στο 1-1 του "Καμπ Νόου".

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Supercopa

Φουριόζα μπήκε η Μπαρτσελόνα στον επαναληπτικό του "Καμπ Νόου" με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και μόλις στο 6ο λεπτό ο Ζεράρδ Πικέ (απουσίαζε από το πρώτο ματς) σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι.

Έπειτα από τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ισορρόπησε κάπως την κατάσταση και μάλιστα άγγιξε το γκολ στο 38ο λεπτό με τον Χαβιέρ Εράσο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κλαούντιο Μπράβο αλλά αστόχησε.

Τελικά, το πολυπόθητο πρώτο γκολ για την Μπαρτσελόνα σημειώθηκε στο 44ο λεπτό με κοντινό σουτ του Λιονέλ Μέσι, έπειτα από σέντρα του Ιβάν Ράκιτιτς και τρομερή ασίστ του Λουίς Σουάρες.

Σε μοιραίο παίκτη των "μπλαουγκράνα" εξελίχθηκε ο Πικέ, αφού εκτός από το δοκάρι στο ξεκίνημα, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 57ο λεπτό επειδή τα έχωσε στο βοηθό.

Εντούτοις, η Μπαρτσελόνα έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες εντός του επόμενου τρίλεπτου με Πέδρο και Ράκιτιτς, προτού η Αθλέτικ Μπιλμπάο ισορροπήσει εκ νέου την αναμέτρηση.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 74ο λεπτό, όταν ο Άριτς Αντούριθ, σκόρερ τριών γκολ στο πρώτο ματς, νίκησε τον Μπράβο με διπλή προσπάθεια και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ η αποβολή του νεοεισελθόντος Κίκε Σόλα στο 86', φυσικά, δεν ήταν δυνατό να αλλάξει τα δεδομένα.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Αλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Ματιέ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (68' Σάντρο), Ινιέστα, Πέδρο (68' Μουνίρ), Μέσι, Σουάρες.

Μπιλμπάο (4-5-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα (68' Ελουστόντο), Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Γουρπέγκι, Μπόβεδα, Εράσο, Μπενιάτ (83' Μίικέλ Ρίκο), Σουσαέτα, Αντούριθ (81' Κίκε Σόλα).

# Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα επτά γκολ σε έξι τελικούς με την Αθλέτικ Μπιλμπάο (Copa del Rey και Supercopa de España)

Καλησπέρα σας!
22:46
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου αγώνα του Σούπερ Καπ Ισπανίας ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Αθλέτικ Μπιλμπάο από το "Καμπ Νου".
22:47
Θυμίζουμε ότι στον πρώτο αγώνα στην Βασκωνία, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε με 4-0 και πρέπει να γίνουν φοβερά και τρομερά πράγματα για να μην σηκώσει το τρόπαιο.
22:48
Μπορούν οι Καταλανοί να κάνουν τέτοια ανατροπή και να δείξουν τόσο διαφορετικό πρόσωπο μέσα σε λίγες ημέρες; Η απάντηση στο χορτάρι σε κάτι περισσότερο από δέκα λεπτά, όπου έχουμς την σέντρα του ματς.
22:50
Πάμε να δούμε τις 11άδες των δυο ομάδων...
22:51
Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Αλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Ματιέ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Πέδρο, Μέσι, Σουάρες.

Μπιλμπάο:
Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Γουρπέγκι, Μπόβεδα, Εράσο, Μπενιάτ, Σουσαέτα, Αντούριθ.
22:51
Ρέφερι του αγώνα στην πρωτεύουσα της Καταλωνίας είναι ο Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο.
22:54
"Η πρόκληση που έχουμε μπροστά μας είναι τεράστια αλλά αν υπάρχει μία ομάδα στον κόσμο που μπορεί να γυρίσει το ματς αυτή είναι η Μπαρτσελόνα", δήλωσε χαρακτηριστικά ο Λουίς Ενρίκε ενόψει του αποψινού αγώνα.
22:55
Δεν είναι ούτε ένα, ούτε δύο αλλά 18 συνολικά τα ματς της περασμένης σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις που οι "μπλαουγκράνα" πέτυχαν τουλάχιστον τέσσερα γκολ, αριθμό τερμάτων δηλαδή που χρειάζονται για να οδηγήσουν τουλάχιστον το ματς στην παράταση, αρκεί να μην δεχτούν κάποιο γκολ.
22:59
Οι δυο ομάδες έχουν εισέλθει στο χορτάρι και σε λίγο έχουμε σέντρα. Δεν έχουν πτοηθεί οι φίλοι της Μπαρτσελόνα και δίνουν δυναμικό παρών στο γήπεδο.
23:00
Σέντρα στο ματς.
23:02
Έχει μπει... φουριόζα από το ξεκίνημα η Μπαρτσελόνα.
23:02
Άλλωστε, το γρήγορο γκολ είναι "κλειδί" για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, αν θέλει να έχει ελπίδες.
23:06
6' Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα. Ο Πικέ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το σουτ με το αριστερό και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των Βάσκων. Λίγα δευτερόλεπτα πριν, ο Πέδρο προσπάθησε να σουτάρει, μπήκε η κόντρα και είχε κερδίσει κόρνερ η Μπαρτσελόνα.
23:09
Οι Καταλανοί πιέζουν ασφυκτικά, ώστε να σκοράρουν νωρίς και να αγχώσουν τους Βάσκους.
23:10
Βέβαια, η Μπιλμπάο βγάζει το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα χωρίς να έχει δεχτεί γκολ...
23:17
Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, κάτι που ασφαλώς βολεύει την Μπιλμπάο.
23:22
23' Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και οι φιλοξενούμενοι κρατούν το μηδέν πίσω. Μετά το ορμητικό ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα, έχουν καταφέρει να ισορροπήσουν κάπως τα πράγματα.
23:25
24' Ωραίο των 1-2 με το τελικό αποδέκτη τον Ινιέστα, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ πλάγια θέση, με την προσπάθειά του να καταλήγει άουτ. Μια ακόμη καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα.
23:30

23:30
30' Κίτρινη κάρτα στον Μπόβεδα.
23:31
31' Εκτέλεση φάουλ του Μέσι, άουτ η μπάλα.
23:34
34' Σουτ του Ινιέστα από πολύ καλή θέση με το αριστερλό, το αποτέλεσμα όμως ήταν απογοητευτικό, καθώς η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.
23:38
38' Τεράστια ευκαιρία για την Μπιλμπάο. Ο Εράσο βρέθηκε απέναντι από τον Μπράβο, σούταρε από εξαιρετική θέση με το δεξί, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Μια ανάσα από το 0-1 οι Βάσκοι.
23:40
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους και παραμένει το 0-0.
23:41
41' Κίτρινη κάρτα για τον Εράσο.
23:43
44' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Σουάρες έκανε υπέροχη ασίστ με το στήθος και ο Μέσι από κοντά με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φτάνοντας τα 11 σε Σούπερ Καπ Ισπανίας.
23:44
44' Κίτρινη κάρτα στον Πέδρο για την... μανούρα μετά το γκολ.
23:46
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
23:46
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
23:47
Η Μπαρτσελόνα αναπτέρωσε τις ελπίδες της με το γκολ που πέτυχε λίγο πριν το ημίχρονο. Μπορεί να πετύχει την ανατροπή; Έχει ένα ημίχρονο για να δώσει την απάντησή της...
23:50
Το γκολ του Μέσι
00:03
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
00:06
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι η Μπαρτσελόνα θα... εγκατασταθεί από τη μέση του γηπέδου και προς την περιοχή της Μπιλμπάο.
00:13
55' O Aντούριθ σούταρε με το δεξί από πλάγια θέση, ο Μπράβο έδιωξε σε κόρνερ.
00:14
Ένα λεπτό πριν, ο Σουσαέτα έπιασε αδύναμο σουτ και μπλόκαρε εύκολα ο Μπράβο.
00:14
57' Κόκκινη κάρτα ο Πικέ! Ήταν έξαλλος ο άσος της Μπαρτσελόνα, κάτι πρέπει να είπε και τον έστειλε στα αποδυτήρια ο ρέφερι.
00:15
57' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Πέδρο τσίμπησε την μπάλα, πέρασε τον τερματοφύλακα, αλλά πριν σκοράρει, ένας αμυντικός της Μπιλμπάο πρόλαβε να του πάρει την μπουκιά από το στόμα και μετά μπλόκαρε ο Ιραϊθόθ.
00:17
59' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς από κοντά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
00:18
60' Κίτρινη κάρτα στον Μπενιάτ για φάουλ στον Μέσι.
00:20
63' Σουτ του Σουάρες έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ιραϊθόθ.
00:22

00:24
Ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά την Μπαρτσελόνα που ψάχνει... τρία γκολ και παίζει με παίκτη λιγότερο.
00:28
67' Μέσα ο Ελουστόντο, έξω ο Ετξέιτα
00:29
68' Μέσα ο Σάντρο, έξω ο Ράκιτιτς, μέσα ο Ελ Χανταντί, έξω ο Πέδρο.
00:30
73' Σουτ του Σουάρες με το αριστερό μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
00:32
74' ΓΚΟΛ για την Μπιλμπάο. Ο Αντούριθ σκόραρε ΚΑΙ στη ρεβάνς και 'κλείδωσε" οριστικά το τρόπαιο για την ομάδα του. Μετά τα τρία γκολ στο πρώτο ματς, "σκότωσε" τους Καταλανούς και στο "Καμπ Νου", ισοφαρίζοντας με κοντινό πλασέ σε 1-1. Αρχικά, ο Μπράβο έπιασε το πρώτο πλασέ του μετά την κεφαλιά-πάσα του Ντε Μάρκο, όχι όμως και το δεύτερο.
00:36

00:37
Το γκολ του Αντούριθ
00:38
80' Έξω ο Αντούριθ, μέσα ο Κίκε Σόλα.
00:38
Ο Σόλα έχει παίξει για ένα εξάμηνο στην Ελλάδα και τον Λεβαδειακό.
00:39

00:41
84' Έξω ο Μπενιάτ, μέσα ο Ρίκο.
00:43
86' Κόκκινη κάρτα ο Σόλα! Έξι λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαστσεράνο.
00:48
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
00:51
Λήξη του αγώνα.
00:51
Η Μπιλμπάο κατέκτησε το Super Cup Ισπανίας, φέρνοντας 1-1 με την Μπαρτσελόνα και ενώ είχε επικρατήσει 4-0 στο πρώτο ματς.