Η Σεβίλλη διέλυσε τη Ρεάλ με 5-3 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Το 1-0 του πρώτου τελικού στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" πρόσφερε σχετική ασφάλεια στη Σεβίλλη στη μάχη για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ. Ωστόσο η ομάδα του Χουάντε Ράμος, αντίπαλος της ΑΕΚ στον γ' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, δεν αρκέστηκε σε αυτό. Ξεγύμνωσε τη Ρεάλ μέσα στο ίδιο της το σπίτι και επικρατώντας με 5-3 πήρε με πανηγυρικό τρόπο τον πρώτο τίτλο της εφετινής χρονιάς.

Οι Σεβιγιάνοι έχουν αποκτήσει τον αέρα της "μεγάλης ομάδας" και αυτό τους επιτρέπει να παίζουν με τον ίδιο τρόπο οπουδήποτε, εντός κι εκτός έδρας.Η ατμόσφαιραστο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" ουδόλως τους επηρέασε. Κάθε άλλο μάλιστα. Επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά το νόμο τους και έχοντας απέναντί τους μια ομάδα που ακόμη αναζητά ταυτότητα το διασκέδασαν. Στο 17' το σκορ ήταν ήδη 1-0 με κοντινό σουτ του Ρενάτο.

Η "βολίδα" του νεοαποκτηθέντα Ολλανδού Ντρέντε (θύμισε πολύ Ρομπέρτο Κάρλος) στο 24' δεν πτόησε τους ποδοσφαιριστές του Ράμος, οι οποίοι γνωρίζουν πολύ καλά πως τούτη την περίοδο είναι αρκετά σκαλιά πιο πάνω ως ομάδα. Το απέδειξαν στο επόμενο τέταρτο, όταν ο Ρενάτο στο με κεφαλιά στο 28' και ο Κανουτέ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (χέρι του Πέπε) στο 37' έστειλαν τους Μαδριλένους δύο φορές στη σέντρα.

Ο Καναβάρο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο μείωσε και έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους, ο Σούστερ προσπάθησε με τις αλλαγές του (Γκούτι, Σαβιόλα) να αλλάξει ρυθμό στην ομάδα του, αλλά το αποτέλεσμα στην ουσία δεν άλλαξε ούτε όταν ο Σέρχιο Ράμος ισοφάρισε σε 3-3με κεφαλιά στο 78'. Η Σεβίλλη τρία λεπτά μετά από το γκολ του Ισπανού αμυντικού χτύπησε και πάλι με τον Κανουτέ, ενώ στο 91' ο επιθετικός από το Μάλι ολοκλήρωσε τον μεγαλειώδη θρίαμβό της. Λεπτομέρεια: λίγο πριν από το γκολ αποβλήθηκε ο Πέπε.

Ρεάλ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Καναβάρο, Πέπε, Τόρες (45' Γκούτι), Ντιάρα, Ρομπίνιο, Ντρέντε, Σνάιντερ (82' Μπαπτίστα), Ραούλ (63' Σαβιόλα), φαν Νίστελροϊ

Σεβίλλη: Πάλοπ, Άλβες, Μοσκέρα (45' Κεϊτά), Φάθιο, Ντραγκουτίνοβιτς, Πόουλσεν, Μαρτί, Χεσούς Νάβας, Ντούντα (69' Κερζάκοφ), Ρενάτο (79' Μαρέσκα), Κανουτέ