Αθλέτικ Μπιλμπάο - Μπαρτσελόνα 4-0

Σε έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα έφτασε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία επιβλήθηκε 4-0 στο "Σαν Μαμές" και έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του ισπανικού Σούπερ. Την Δευτέρα (17/8, 23:00) ο επαναληπτικός στο "Καμπ Νόου".

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε μετρούσε μόλις μία νίκη στα τελευταία 25 ματς με την Μπαρτσελόνα , εν προκειμένω όμως, της έβαλε τέσσερα γκολ, επιβλήθηκε 4-0 και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του ισπανικού Σούπερ Καπ.

Χωρίς τον Νεϊμάρ, ο οποίος ταλαιπωρείται από παρωτίτιδα, τον τραυματία Ντάγκλας, τον Ζερεμί Ματιέ και, βέβαια, τους Αλέις Βιδάλ, Αρντά Τουράν που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής παρατάχθηκε η ομάδα του Λουίς Ενρίκε.

Μία λάθος επιλογή του Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν στο 13ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Μικέλ Σαν Χοσέ να βρει δίχτυα από τα 45 μέτρα και να ανοίξει το σκορ σε ένα πρώτο ημίχρονο που η Μπαρτσελόνα κατέγραψε κατοχή 73%, αλλά κατέγραψε μόλις μία τελική προς την εστία με τον Λιονέλ Μέσι.

Οι "μπλαουγκράνα" ήταν ασύνδετοι, ο Μέσι βρέθηκε σε κακή μέρα, ο Λουίς Σουάρες ήταν απελπιστικά μόνος και ο Πέδρο ανύπαρκτος, ενώ αν σε όλα αυτά προστεθεί η τραγική αμυντική λειτουργία του δευτέρου μέρους γίνεται εύκολα κατανοητό γιατί η Αθλέτικ Μπιλμπάο έφτασε σε έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο.

Σουάρες-Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα άγγιξε την ισοφάριση στο 49', όταν ο Πέδρο σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι του Γκόρκα Ιραϊθόθ και τρία λεπτά αργότερα ο Λουίς Ενρίκε αντικατέστησε τον Ραφίνια με τον Αντρές Ινιέστα, σε μία προσπάθεια να βελτιωθεί επιθετικά η ομάδα του.

Το επόμενο τέταρτο ήταν μαγικό για τους γηπεδούχους και εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Άριτς Αντούριθ σημείωσε τρία γκολ (στο 53' με κεφαλιά, το 60' με κοντινό σουτ έπειτα από παιδαριώδη αμυντικά λάθη και το 68' με πέναλτι).

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο διατήρησε με άνεση το εκκωφαντικό 4-0 στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα και θα πάει ως αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον επαναληπτικό της Δευτέρας (17/8, 23:00) στο "Καμπ Νόου".

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Σουσαέτα (85' Μποβέντα), Εράσο (77' Γκουρπέγκι), Μερίνο (66' Λεκουέ), Αντούριθ.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Ντάνι Άλβες, Μπάρτρα, Βερμάλεν, Αντριάνο, Μαστσεράνο, Σέρζι Ρομπέρτο (60' Ράκιτιτς), Ραφίνια (52' Ινιέστα), Μέσι, Σουάρες, Πέδρο (71' Σάντρο).

# Ο Λιονέλ Μέσι γνώρισε τη βαρύτερη ήττα από ισπανική ομάδα

# Η Μπαρτσελόνα δέχθηκε τέσσερα γκολ για δεύτερο συνεχόμενο ματς για πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 2001. Τότε, την είχαν "πληγώσει" οι Βιγιαρεάλ και Σαραγόσα

Καλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη του τελικού του ισπανικού Supercopa, ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μπιλμπάο.
22:40
Με Πέδρο βασικό και πέντε αλλαγές σε σχέση με την Τιφλίδα και το συναρπαστικό τελικό του Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, κόντρα στη Σεβίλλη.
22:41
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντάνι Άλβες, Μπάρτρα, Βερμάλεν, Αντριάνο, Μαστσεράνο, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ραφίνια, Μέσι, Σουάρες και Πέδρο
22:44
Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε παρατάσσεται με τους: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Σουσαέτα, Εράσο, Σαμπίν Μερίνο, Αντουρίθ.

22:49
Το πιο σημαντικό δεν είναι άλλο από την παρουσία του Πέδρο στην αρχική ενδεκάδα. Ο Πέδρο, ο οποίος δεν ξέρει που θα παίζει του χρόνου.
22:54
Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παίζει η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε.
22:56
Υπενθυμίζουμε, τη Δευτέρα η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Μπιλμπάο στη ρεβάνς, στη Βαρκελώνη.
22:58
Όλα έτοιμα για την έναρξη του πρώτου τελικού, στη Βασκωνία.
23:01
Ξεκίνησε το ματς, στα πόδια της Μπαρτσελόνα η μπάλα.
23:04
Η Μπαρτσελόνα φαίνεται να ελέγχει πλήρως το ρυθμό των πρώτων αυτών λεπτών.
23:07
Προσεκτική η Μπιλμπάο, δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι είναι όλη πίσω από τη σέντρα.
23:07
Όρθιος ο Λουίς Ενρίκε, δίνει εντολές συνεχώς.
23:10
Διεκδίκηση του Αντουρίθ με τον Βερμάλεν, στο έδαφος ο Βέλγος. Δεν δίνει τίποτα ο Γκονθάλεθ, Γκονθάλεθ.
23:12
12' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπιλμπάο μετά από σύγχυση στην άμυνα των "μπλαουγκράνα".
23:12
Ο Αντουρίθ προσπάθησε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν ανεπιτυχώς.
23:13
Ούτε ο Σαν Χοσέ τα κατάφερε, στο κόρνερ που ακολούθησε τη φάση.
23:13
Πελαγοδρομεί, η άμυνα της Μπαρτσελόνα.
23:15
14' ΓΚΟΛ! Ο Τερ Στέγκεν γεμίζει, όχι επιτυχημένα, κι ο Σαν Χοσέ πιάνει το σουτ με τη μία σχεδόν από το κέντρο. Ο Γερμανός, εκτός θέσης, δεν είχε άλλη επιλογή από να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.
23:16
Δείτε το φοβερό γκολ!
23:17
Λάθος από τον Τερ Στέγκεν, εκπληκτική ως προς τη σύλληψη και την εκτέλεση η προσπάθεια του Σαν Χοσέ. Πανέμορφο γκολ, μπροστά στο σκορ η Μπιλμπάο.
23:18
Εδώ το γκολ του Σαν Χοσέ:
23:21
Εδώ το λάθος γέμισμα με το κεφάλι του Τερ Στέγκεν και το εκπληκτικό γκολ του Μικέλ Σαν Χοσέ:
23:21
Τώρα πρέπει να αντιδράσουν οι "μπλαουγκράνα".
23:25
Αναπτερωμένο το ηθικό των Βάσκων μετά το γκολ.
23:28
25' Ο Σουάρες πήρε την μπάλα, πέρασε τον αμυντικό, έφυγε λίγο πιο πλάγια για να αποφύγει και τον Ιραϊθόθ, αλλά η σέντρα που επιχείρησε απομακρύνθηκε από τους γηπεδούχους αμυντικούς.
23:29
Ο Σουάρες δείχνει να είναι ο πιο δραστήριος της Μπαρτσελόνα.
23:31
30' Εκνευρισμένοι οι "μπλαουγκράνα", προεξάρχοντος του Χαβιέρ Μαστσεράνο.
23:33
Δείτε ξανά την γκολάρα του Σαν Χοσέ!
23:35
33' Συνεχίζει να είναι καλύτερη, η Μπιλμπάο.
23:37
Ασύνδετη η Μπαρτσελόνα, ωσεί παρών ο Μέσι, μόνος ο Σουάρες, ανύπαρκτος ο Πέδρο. Υποφέρει, αμυντικά.
23:41
39' Προσπαθούν να ηρεμήσουν το παιχνίδι, αλλά οι βασικοί μοχλοί της Μπαρτσελόνα δεν έχουν καθαρό μυαλό.
23:41
40' Ο Πέδρο βλέπει την κίτρινη κάρτα. Απολύτως σωστή.
23:45
43' Ο Πέδρο κερδίζει, τώρα, μία κίτρινη κάρτα. Αυτή του Εράσο.
23:46
44' Φάουλ σε καλή θέση για την Μπάρτσα. Το κέρδισε ο Πέδρο όπως και την κίτρινη του Μπενιάτ.
23:48
Ημίχρονο στο Μπιλμπάο. 0-0. Με το γκολ του Σαν Χοσέ. Στην τελευταία φάση του ματς, η εκτέλεση φάουλ του Μέσι, καλή, απομακρύνθηκε από τον Ιραϊθόθ.
00:02
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
00:03
Ένα ενδιαφέρον στατιστικό του πρώτου ημιχρόνου είναι η κατοχή της μπάλας. Στο 73%-27%, υπέρ της Μπαρτσελόνα βεβαίως.
00:05
Επιμένουν οι Βάσκοι, έχουν και τη ψυχολογία με το μέρος τους.
00:07
49! Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα! Από τον Πέδρο, το σουτ του οποίου με το δεξί σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ιραϊθόθ. Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα.
00:08
50' Ο Μέσι πιάνει το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ιραϊθόθ ενστικτωδώς αποκρούει.
00:09
52' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ινιέστα στη θέση του Ραφίνια.
00:10
53' ΓΚΟΛ για την Μπιλμπάο! Ο Αντουρίθ νικά στον αέρα τον Μαστσεράνο και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τερ Στέγκεν. Η Μπιλμπάο είναι το απόλυτο αφεντικό.
00:13
Εδώ απολαύστε το γκολ του Αντουρίθ:
00:17
60' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα, ο Ράκιτιτς στη θέση του Σέρτζι Ρομπέρτο.
00:19
62' ΓΚΟΛ για την Μπιλμπάο! Και πάλι ο Αντουρίθ. Προηγήθηκε η σέντρα του Σουσαέτα και τα παιδικά λάθη της άμυνας της Μπαρτσελόνα.
00:20
Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τον Ερνέστο Βαλβέρδε.
00:21
Εδώ το δεύτερο γκολ του Αντουρίθ και τρίτο της Μπιλμπάο:
00:23
Πέναλτι για την Μπιλμπάο.
00:25
68' ΓΚΟΛ για την Μπιλμπάο. Ο Αντουρίθ νικά από το σημείο του πέναλτι τον Τερ Στέγκεν κάνει χατ-τρικ και το 4-0 για την Αθλέτικ.
00:28
Εδώ το τρίτο γκολ του Αντουρίθ:
00:30
73' Κίτρινη κάρτα για τον Σουσαέτα.
00:33
76' Αλλαγή για την Μπιλμπάο! Ο Γκουρπέχι στη θέση του Εράσο.
00:40
Τελευταία λεπτά στο ματς.
00:49
Τέλος στο ματς. Μπιλμπάο - Μπαρτσελόνα 4-0. Με τον Αντουρίθ να πετυχαίνει χατ-τρικ και τον Σαν Χοσέ ένα εκπληκτικό γκολ, η Μπιλμπάο συνέτριψε -εντός έδρας- με 4-0 την Μπαρτσελόνα για τον πρώτο τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ.