Έκανε πλάκα και χωρίς Κριστιάνο Ρονάλντο

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επίδειξη ανωτερότητας κόντρα στην Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε με 2-0, έχοντας εκτός τον τιμωρημένο Κριστιάνο Ρονάλντο και τον Γκάρεθ Μπέιλ... παρκαρισμένο στον πάγκο (VIDEO).

Real Madrid's players pose for the media with their trophy after winning the Spanish Super Cup against Barcelona at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Thursday, Aug. 17, 2017. Real Madrid won 5-1 on aggregate. (AP Photo/Francisco Seco)
real madrid AP

Δεν ήταν απλά μία δεύτερη κολλητή νίκη απέναντι στη μεγάλη της αντίπαλο, αλλά κάτι παραπάνω. Το παραδέχθηκαν ορισμένοι παίκτες της Μπαρτσελόνα με δηλώσεις τους στο τέλος του αγώνα εξάλλου. Η Ρεάλ χωρίς τους δυο μεγάλους της αστέρας, νίκησε εύκολα 2-0 και μάλιστα για αρκετά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα έκανε... συντήρηση!

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Ασένσιο με απίθανη γκολάρα, ενώ ο Καρίμ Μπενζεμά ολοκλήρωσε την... κηδεία στο 39ο λεπτό.

Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα όμως ο Ερνέστο Βαλβέρδε βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, όχι τόσο γιατί έχασε το σούπερ καπ Ισπανίας, αλλά γιατί περιμένει τον αντι-Νεϊμάρ και ενίσχυση στον πάγκο, κάτι που... καθυστερεί χαρακτηριστικά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζιντάν):Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (80' Θεμπάγιος), Κόβατσιτς (62' Καζεμίρο), Ασένσιο (75' Τεό Ερναντεζ), Μπενζεμά, Λούκας Βάθκεθ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Βαλβέρδε):Τερ Στέγκεν, Μαστσεράνο, Πικέ (50' Σεμέδο), Ουμτιτί, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ζόρντι Άλμπα (77' Ντιν), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Αντρέ Γκόμες (72' Ντεουλοφέου), Μέσι, Σουάρες.

Σκόρερ:1-0 (4' Ασένσιο), 2-0 (39' Μπενζεμά).