Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (VIDEO)

Το γκολ του Μάριο Μάντζουκιτς από τα αποδυτήρια χάρισε στην Ατλέτικο Μαδρίτης τη νίκη με 1-0 επί της Ρεάλ Μαδρίτης και, παράλληλα, μόλις το Supercopa de España.

Ο επαναληπτικός του Supercopa de España άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Μιγκέλ Άνχελ Μογιά έκανε το βολέ, ο Αντουάν Γκριεζμάν πήρε την κεφαλιά και ο Μάριο Μάντζουκιτς έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Τα σκληρά μαρκαρίσματα είχαν ως αποτέλεσμα να παγώσει για λίγο ο ρυθμός, ενώ στο 26ο λεπτό ο Ντιέγκο Σιμεόνε αποβλήθηκε επειδή ακούμπησε λίγο πιο δυνατά απ' όσο έπρεπε το βοηθό.

Το ματς μεταφέρθηκε στο μισό γήπεδο με την Ρεάλ Μαδρίτης σε πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά η σημαντικότερη ευκαιρία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου χάθηκε από τον Ραούλ Γκαρθία στο 45ο λεπτό.

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κάρλο Αντσελότι πέρασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο (σ.σ. δεν άρχισε βασικός για να προφυλαχθεί εξαιτίας των ενοχλήσεων στο γόνατο) στη θέση του Τόνι Κρόος και άλλαξε τη διάταξη από 4-3-3 σε 4-2-3-1.

Εντούτοις, οι πρωταθλητές Ισπανίας αποδείχθηκαν πιο απειλητικοί από τους πρωταθλητές Ευρώπης, καθώς στο 49' ο Ραούλ Γκαρθία σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι του Ίκερ Κασίγιας και στο 70ό ο Κόκε αστόχησε.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι περιόρισαν τις προωθήσεις τους, προκειμένου να διαφυλάξουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν και τα κατάφεραν, στερώντας από τους φιλοξενούμενους το όνειρο της κατάκτησης όλων των τίτλων της σεζόν.

Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός των τελευταίων λεπτών ήταν η αποβολή του Λούκα Μόντριτς (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) για τάκλιν στον Κρίστιαν Ροντρίγκες.

Ατλέτικο: Μογιά, Χουανφράν, Μιράντα, Γοδίν, Σικέιρα, Τιάγκο, Γκάμπι, Κόκε, Ραούλ Γκαρθία (90' Σαούλ), Γκριεζμάν (73' Χιμένες), Μάντζουκιτς (86' Ροντρίγκες).

Ρεάλ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Κοεντράο (70' Κοεντράο), Τσάμπι Αλόνσο, Μόντριτς, Κρόος (46' Ρονάλντο), Χάμες Ροντρίγκες (65' Ίσκο), Μπέιλ, Μπενζεμά.

# Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Ατλέτικο επί της Ρεάλ είχε επιτευχθεί στις 30 Οκτωβρίου 1999

Το παράκανε με το βοηθό ο Σιμεόνε (PHOTOS+VIDEOS)

22:43
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του επαναληπτικού του Supercopa de España ανάμεσα σε Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρεάλ.
22:43
Η αναμέτρηση διεξάγεται στο "Βιθέντε Καλδερόν".
22:44
Η ενδεκάδα της Ρεάλ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Κοεντράο, Τσάμπι Αλόνσο, Μόντριτς, Κρόος, Χάμες Ροντρίγκες, Μπέιλ, Μπενζεμά.
22:45
Η ενδεκάδα της Ατλέτικο: Μογιά, Χουανφράν, Μιράντα, Γοδίν, Σικέιρα, Τιάγκο, Γκάμπι, Κόκε, Ραούλ Γκαρθία, Γκριεζμάν, Μάντζουκιτς.
22:57
O Κριστιάνο Ρονάλντο δεν θα ξεκινήσει βασικός για τη Ρεάλ αλλά βρίσκεται στον πάγκο.
23:06
Σέντρα στον αγώνα!
23:08
ΓΚΟΛ!
23:08
Η Ατλέτικο Μαδρίτης ανοίγει το σκορ με τον Μάντζουκιτς στο 2ο λεπτό!
23:10
Πολύ κακή η αντίδραση των Βαράν και Ράμος στην εξέλιξη της φάσης.
23:13
Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Ατλέτικο στα πρώτα λεπτά.
23:17
Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο, με το ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει μετά το γκολ.
23:20
14' Καλή σκέψη του Χάμες Ροντρίγκες που έβγαλε μια σέντρα στην περιοχή αλλά δεν βρέθηκε κανείς εκεί να την αξιοποιήσει.
23:24
17' Έχει ισορροπήσει το ματς η Ρεάλ, που κερδίζει το πρώτο της κόρνερ στον αγώνα.
23:30
22' Πολλά τα σκληρά μαρκαρίσματα που παγώνουν τον ρυθμό.
23:32
25' Καλή στιγμή για την Ρεάλ με τον Καρβαχάλ να βρίσκει πολύ όμορφα τον Χάμες Ροντρίγκες και τον Μογιά να λέει "όχι".
23:33
Έξαλλος με τον βοηθό διαιτητή ο Ντιέγο Σιμεόνε, ο οποίος αποβάλλεται στο 26ο λεπτό!
23:39
Το ριπλέι δείχνει πως ο Σιμεόνε χτύπησε ελαφρά στον σβέρκο τον βοηθό και αυτός ήταν ο λόγος της αποβολής του.
23:43
37' Νέα καλή ευκαιρία για τη Ρεάλ, με τον Χάμες να παίρνει την κεφαλιά στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα άουτ.
23:45
39' Ο Χάμες ελευθερώνεται και βρίσκει τον Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος δοκιμάζει το σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ.
23:47
Στο μισό γήπεδο πλέον το παιχνίδι, με τη Ρεάλ να προσπαθεί και την Ατλέτικο να περιμένει.
23:52
45' Μετά από ώρα η Ατλέτικο επισκέπτεται τα καρέ της Ρεάλ, με τον Ραούλ Γκαρθία να χάνει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 με την κεφαλιά του να καταλήγει άουτ.
23:53
46' Ο Χάμες Ροντρίγκες πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Ατλέτικο και στέλνει την μπάλα λίγα μέτρα άουτ. Ίσως η καλύτερη στιγμή για την Ρεάλ μέχρι στιγμής.
23:53
Ημίχρονο στο ματς.
00:08
Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο!
00:08
46' Αλλαγή για την Ρεάλ με τον Κριστιάνο να αντικαθιστά τον Κρόος.
00:13
49' Τεράστια ευκαιρία για την Ατλέτικο με την κεφαλιά του Ραούλ Γκαρθία να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι!
00:14
Στη συνέχεια της φάσης ο Κασίγιας απομάκρυνε προτού ο Μάντζουκιτς σκοράρει!
00:17
53' Η Ατλέτικο πάτησε την περιοχή της Ρεάλ, αλλά ο Καρβαχάλ με τρομερή επέμβαση δεν άφησε τη φάση να εξελιχθεί.
00:23
60' Ο Κριστιάνο Ρονάλντο βγάζει τη σέντρα από αριστερά και ψάχνει στην περιοχή τον Μπενζεμά, ο οποίος κόβεται.
00:25
62' Ο Κριστιάνο δοκιμάζει ένα αδύναμο σουτ και ο Μογιά δεν δυσκολεύεται να μαζέψει την μπάλα.
00:28
65' Αλλαγή για την Ρεάλ. Ο Ίσκο στη θέση του Χάμες Ροντρίγκες.
00:34
70' Καλή στιγμή για την Ατλέτικο με τον Κόκε να δοκιμάζει το σουτ που καταλήγει άουτ.
00:36
72' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Στη θέση του Κόκε ο Ραούλ Χιμένες.
00:43
Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις τα τελευταία λεπτά του αγώνα.
00:48
86' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Στη θέση του Μάντζουκιτς ο Κρίστιαν Ροντρίγκες.
00:53
90' Τελευταία αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Σαούλ στη θέση του Ραούλ Γκαρθία.
00:53
4 τα λεπτά των καθυστερήσεων.
00:54
91' Με δέκα η Ρεάλ, κόκκινη κάρτα στον Μόντριτς.