Δύο γκολ ο Γκέκας στους... Δώνηδες

Ο Φάνης Γκέκας πήρε τον ελληνικό "εμφύλιο", σημειώνοντας δύο γκολ στη Λουγκάνο των αδερφών Δώνη.

Ο Φάνης Γκέκας έφτασε τα πέντε γκολ στη Super League Ελβετίας, μετά από τα δύο γκολ που σημείωσε για λογαριασμό της Σιόν στην εκτός έδρας νίκη με 6-0 επί της Λουγκάνο του Τάσου Δώνη και του Χρήστου Δώνη.

Ο έμπειρος φορ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 20ό λεπτό και διπλασίασε τα τέρματά του με την έναρξη του 2ου μέρους (48'), γράφοντας το 4-0. Στο 63ο λεπτό έδωσε τη θέση του στον Ζοφρέ Μουτζανγκί Μπιά.

Το πρώτο γκολ του Γκέκα

Το δεύτερο γκολ του Γκέκα

Από πλευράς γηπεδούχων, ο Τάσος Δώνης αγωνίστηκε βασικός και για όλο το παιχνίδι, ενώ ο αδερφός του έμεινε εκτός αποστολής για την ομάδα του Ζντένεκ Ζέμαν, η οποία "φλερτάρει" με τον υποβιβασμό, την ώρα που η Σιόν βρίσκεται στην 4η θέση και διεκδικεί "εισιτήριο" για το Europa League.