Με δύο γκολ ο Τάσος Δώνης στον τελικό ο Λουγκάνο

Ο Τάσος Δώνης έκανε σεφτέ στα γκολ με τη Λουγκάνο, σκοράροντας δύο φορές στον ημιτελικό του κυπέλλου με τη Λουκέρνη και βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στον τελικό.

Λίγες ημέρες μετά την ανάδειξή του στην καλύτερη 11άδα της αγωνιστικής, ο Τάσος Δώνης πανηγύρισε τα πρώτα δύο γκολ του με τη Λουγκάνο.

Στον ημιτελικό του κυπέλλου με τη Λουκέρνη ο Έλληνας επιθετικός, που αγωνίζεται δανεικός στην ελβετική ομάδα από τη Γιουβέντους, δεν λάθεψε βγαίνοντας απέναντι στον Ντάβιντ Τζίμπουνγκ ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 45', αλλά ξανά ο Δώνης ήταν στη σωστή θέση για να δώσει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του στο 51'. Πιο εύκολο αυτή τη φορά το έργο του.

Συνολικά ο νεαρός φορ έπαιξε 76 λεπτά και εκτός από τα δύο γκολ, ήταν μέσα στις φάσεις, ενώ δέχθηκε και κίτρινη κάρτα στο 34'. Η νίκη της Λουγκάνο με 2-1 την έφερε στον τελικό της διοργάνωσης!