Βραζιλία - Ισπανία 3-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φρεντ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, η Βραζιλία επικράτησε 3-0 της Ισπανίας στον τελικό του "Μαρακανά" και κατέκτησε το 4ο Confederations Cup της ιστορίας της (και 3ο συνεχόμενο). Έχασε πέναλτι ο Σέρχιο Ράμος, αποβλήθηκε ο Ζεράρδ Πικέ.

Απόλυτος αιφνιδιασμός και ασφυκτικό πρέσινγκ -κατά κύριο λόγο- στον Σέρχιο Μπουσκέτς. Αυτό ήταν το δίπτυχο της επιτυχίας για την Βραζιλία, η οποία άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με γκολ του... πεσμένου Φρεντ, έπειτα από σέντρα του Χουλκ. Το μομέντουμ ανήκε στη "σελεσάο" που λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 8' όταν το σουτ του Οσκάρ πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ίκερ Κασίγιας.

Όσο περνούσε η ώρα η Ισπανία αποκτούσε χώρο και κατοχή, ωστόσο δυσκολευόταν αφάνταστα να προωθήσει την μπάλα στα αντίπαλα καρέ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της χάθηκε στο 41ο λεπτό όταν μετά από ασίστ του Χουάν Μάτα στον Πέδρο, ο τελευταίος έκανε το πλασέ και ο Νταβίντ Λουίζ απέκρουσε πέφτοντας πάνω στη γραμμή. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό, ο Φρεντ είχε νικηθεί σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ από τον Κασίγιας.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε όπως άρχισε: με γκολ. Μετά από έξυπνη πάσα του Οσκάρ στο 44ο λεπτό, ο Νεϊμάρ κεραυνοβόλησε τον Κασίγιας και έκανε το 2-0. Το θρυλικό "Μαρακανά" είχε πάρει φωτιά που έσβησε λόγω ημιχρόνου και ξαναφούντωσε στο 47ο λεπτό όταν ο Φρεντ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα με ωραίο διαγώνιο πλασέ.

Οι ελπίδες της Ισπανίας για την κατάκτηση του πρώτου Κυπέλλου Συνομοσπονδιών της ιστορίας της χάθηκαν μαζί με το πέναλτι του Σέρχιο Ράμος στο 55ο λεπτό. Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, ο Χεσούς Νάβας ανατράπηκε αντικανονικά εντός περιοχής από τον Μαρσέλο, αλλά ο άσος της Ρεάλ έστειλε την μπάλα άουτ.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Βραζιλία έβγαινε στην αντεπίθεση όταν και όποτε ήθελε. Σε μία εξ αυτών ο Νεϊμάρ ανατράπηκε από τον Ζεράρδ Πικέ, με τον οποίο θα συνυπάρχει στην Μπαρτσελόνα, υποχρεώνοντας τον Μπγιορν Κάιπερς να βγάλει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ισπανό κεντρικό αμυντικό. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και η αντίστροφη μέτρηση για την 3η συνεχόμενη κατάκτηση του Confederations Cup από την ομάδα του Λουίς Φελίπε Σκολάρι είχε αρχίσει...

Το κλειδί

41ο λεπτό: Ο Νταβίντ Λουίζ αποκρούει πάνω στη γραμμή το σουτ του Πέδρο.

44ο λεπτό: Ο Νεϊμάρ κάνει το 2-0. Το τρίλεπτο που έκρινε το ματς...

Ο Φρεντ. Σκόραρε στο 2ο λεπτό κάθε ημιχρόνου και ταλαιπώρησε ουκ ολίγες φορές την ισπανική άμυνα. Εξαιρετικοί και οι Νεϊμάρ, Ζούλιο Σέζαρ.

Ο Ζεράρδ Πικέ. Έχασε τον Φρεντ στο πρώτο γκολ, καθυστέρησε να αντιδράσει στη φάση του τρίτου γκολ και αποβλήθηκε.

Βραζιλία: Ζ. Σέζαρ, Ν. Άλβες, Τ. Σίλβα, Ν. Λουίζ, Μαρσέλο, Λ. Γκουστάβο, Παουλίνιο (88' Ερνάνες), Οσκάρ, Χουλκ (73' Ζάντσον), Νεϊμάρ, Φρεντ (80' Ζο).

Ισπανία: Κασίγιας, Αρμπελόα (46' Αθπιλικουέτα), Σ. Ράμος, Πικέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο, Μάτα (52' Νάβας), Τόρες (59' Βίγια).

# Η Ισπανία ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά από τρεις τελικούς και 29 επίσημα παιχνίδια (ρεκόρ). Αρκέστηκε στο τιμητικό βραβείο fair play της διοργάνωσης.

# Ο Νεϊμάρ αναδείχθηκε MVP του Confederations Cup και ο Ζούλιο Σέζαρ κορυφαίος γκολκίπερ.

# Η Βραζιλία δεν έχει χάσει επίσημο παιχνίδι στην έδρα της από το 1975!

# Η Βραζιλία έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά για τρίτη σερί φορά το τρόπαιο. Το γεγονός αυτό αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι επιτεύχθηκε υπό το βλέμμα 73.531 θεατών στο "Μαρακανά".

# Για πρώτη φορά μετά από 10 ολόκληρα χρόνια η Ισπανία δεν σκόραρε σε δύο συνεχόμενα παιχνίδια. Τον Ιούνιο του 2003 δεν είχε βρει δίχτυα κόντρα σε Ελλάδα (0-1) και Βόρειο Ιρλανδία (0-0).

# Οι φίλοι της Βραζιλίας φώναξαν ρυθμικά "Σακίρα-Σακίρα" όταν ο Ζεράρδ Πικέ έπαιρνε πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια.

# Ο Νεϊμάρ έγινε ο πρώτος Βραζιλιάνος που σημειώνει 15 διεθνή γκολ σε μία χρονιά. Ο Ρονάλντο είχε σταματήσει στα 14.

# Από τον Ιούλιο του 1985 και το 0-3 από την Ουαλία είχε να χάσει με τρία ή περισσότερα γκολ διαφορά η Ισπανία (σε επίσημο παιχνίδι).

# Καμία κάτοχος του Confederations Cup δεν κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο της επόμενης χρονιάς. Θα σπάσει άραγε αυτήν την παράδοση η Βραζιλία; Θα το μάθουμε το καλοκαίρι του 2014.

ΤΟ LIVE

00:18
Καλησπέρα σας. Σε περίπου 45 λεπτά αρχίζει ο τελικός του Confederations Cup μεταξύ της Βραζιλίας και της Ισπανίας.
00:21

Βραζιλία:
Ζ. Σέζαρ, Ν. Άλβες, Τ. Σίλβα, Ν. Λουίζ, Μαρσέλο, Φρεντ, Νεϊμάρ, Όσκαρ, Λ. Γκουστάβο, Παουλίνιο, Χουλκ.

Ισπανία: Κασίγιας, Πικέ, Ινιέστα, Τσάβι, Τόρες, Πέδρο, Μάτα, Σ. Ράμος, Μπουσκέτς, Αρμπελόα, Άλμπα.

00:32
Οι Βραζιλιάνοι διεθνείς μπαίνουν στα αποδυτήρια του "Μαρακανά" υπό τη συνοδεία... μουσικών οργάνων.
00:37
Και οι Βραζιλιάνες, πάντως, έχουν πάρει τη θέση τους στις εξέδρες.
00:49
Το πούλμαν της Ισπανίας έξω από το "Μαρακανά".
00:51
Στα οκτώ παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων, η Βραζιλία νίκησε τέσσερις φορές, ενώ η Ισπανία δύο. Η τελευταία επίσημη μονομαχία τους έγινε το 1986, ενώ αν συμπεριληφθούν και τα φιλικά, "σελεσάο" και "φούρια ρόχα" διασταύρωσαν τα ξίφη τους το 1999.
00:52
Στατιστικό: Τελευταία φορά που η Ισπανία δεν σκόραρε σε δύο συνεχόμενα επίσημα παιχνίδια ήταν τον Ιούνιο του 2003 κόντρα στην Ελλάδα (0-1) και την Βόρειο Ιρλανδία (0-0).
00:56
Οι παίκτες  των δύο ομάδων βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Η ιαχή "Βrazil-Brazil" βγαίνει από το στόμα σχεδόν 78.000 θεατών.
00:57
Είναι η ώρα για τους εθνικούς ύμνους. Πρώτα εκείνος της Ισπανίας.
00:58
Ακολουθεί εκείνος της Βραζιλίας, η οποία θα αγωνιστεί με λευκά σορτς όπως την τελευταία φορά που νίκησε την Ισπανία (1986).
01:00

Ο Ζεπ Μπλάτερ κρατά φανέλες υπογεγραμμένες από Βραζιλιάνους και Ισπανούς διεθνείς, οι οποίες περιλαμβάνουν μηνύματα συμπαράστασης στον Νέλσον Μαντέλα.

01:02
Τιάγκο Σίλβα και Ίκερ Κασίγιας ανταλλάζουν χειραψίες. Μαζί τους ο διαιτητής Μπγιορν Κάιπερς. Στη σέντρα η Βραζιλία.
01:02
Ο τελικός ξεκινά!
01:04
ΓΚΟΛ! Ο Φρεντ ανοίγει το σκορ για την Βραζιλία. Το "Μαρακανά" φλέγεται...
01:06
Μετά από σέντρα του Χουλκ από τα δεξιά και αμυντική αδράνεια, ο... πεσμένος Φρεντ ανοίγει το σκορ.
01:08
Στατιστικό: Αυτό ήταν το γρηγορότερο γκολ της Βραζιλίας στο Confederations Cup. Σημειώθηκε 96 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα.
01:11
8ο λεπτό: Μετά από ωραίο τακουνάκι του Φρεντ, ο Όσκαρ κάνει το σουτ με το δεξί και στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Τεράστια ευκαιρία για το 2-0...
01:12
Στατιστικό: Η Βραζιλία δεν έχει ηττηθεί σε κανέναν από τους 23 αγώνες που προηγήθηκε στο Confederations Cup, Συγκεκριμένα μετρά 21 νίκες και δύο ισοπαλίες.
01:13
Η Ισπανία φαίνεται να τα έχει λίγο χαμένα στα μετόπισθεν.
01:15
13ο λεπτό: Ο Παουλίνιο προσπαθεί να "κρεμάσει" ανεπιτυχώς τον Κασίγιας, ο οποίος αποκρούει στη γραμμή. Ακόμα μία καλή ευκαιρία για τη "σελεσάο".
01:19
15ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Αρμπελόα.
01:21
Έχει πέσει ο ρυθμός στο τελευταίο πεντάλεπτο.
01:22
20ό λεπτό: Μακρινό σουτ του Ινιέστα, ο Σέζαρ αποκρούει σε κόρνερ. Η Ισπανία απειλεί για πρώτη φορά.
01:25
23ο λεπτό: Mακρινή εκτέλεση φάουλ του Ράμος, δεν ανησυχεί ο Σέζαρ.
01:27
Η τελευταία ήττα της Ισπανίας σε επίσημο παιχνίδι ήταν το 2010 από την Ελβετία. Συγκεκριμένα μετρά 29 νίκες και ισοπαλίες.
01:27
Κατοχή: Βραζιλία 49%-Ισπανία 51%.
01:29
Φρεντ και Νεϊμάρ πανηγυρίζουν το μοναδικό γκολ του τελικού.
01:31
29ο λεπτό: Kίτρινη κάρτα στον Ράμος. Οι Βραζιλιάνοι ζητούν κόκκινη επειδή θεωρούν ότι ήταν τελευταίος παίκτης. Φάουλ σε καλό σημείο.
01:32
30ό λεπτό: Δυνατό σουτ του Χουλκ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κασίγιας.
01:34
32ο λεπτό: Μοναδική ευκαιρία του Φρεντ για να κάνει το 2-0. Ο Κασίγιας τον νικά στο μεταξύ τους τετ-α-τετ.
01:36
Κατοχή: Βραζιλία 44%-Ισπανία 56%.
01:37
Η "σελεσάο" έχει εξουδετερώσει τα ατού της Ισπανίας, ο δε Τόρες είναι... εξαφανισμένος.
01:43
41ο λεπτό: Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ισπανίας. Ο Νταβίντ Λουίζ αποκρούει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Πέδρο.
01:46
Ο Νταβίντ Λουίζ αποθεώνεται από τους φίλους της "σελεσάο". Λογικό...
01:47
ΓΚΟΛ! Μετά από πάσα του Οσκάρ, ο Νεϊμάρ κεραυνοβολεί από πλάγια θέση τον Κασίγιας και κάνει το 2-0.
01:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Η Βραζιλία ήταν εξαιρετική στις αντεπιθέσεις και δίκαια προηγείται 2-0 της Ισπανίας.
01:53
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους
02:05
Αλλαγή: Ο Αρμπελόα δίνει τη θέση του στον Αθπιλικουέτα.
02:09
ΓΚΟΛ! Η Βραζιλία κάνει το 3-0 με ωραίο διαγώνιο πλασέ του Φρεντ.
02:13
Οι φίλοι της Βραζιλίας φωνάζουν "o campeão voltou" που σημαίνει "οι πρωταθλητές επιστρέφουν".
02:14
Στο μεταξύ ο Χεσούς Νάβας παίρνει τη θέση του Μάτα.
02:14
Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, ο Νάβας κερδίζει πέναλτι από τον Μαρσέλο!
02:16
55ο λεπτό: Ο Σέρχιο Ράμος αστοχεί! Η μπάλα γλύφει το δεξί δοκάρι του Σέζαρ και καταλήγει άουτ.
02:19
Ο Βίγια παίρνει τη θέση του Τόρες.
02:25
64ο λεπτό: O Mαρσέλο προτιμά να σουτάρει αντί να κάνει το γύρισμα και στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
02:29
68ο λεπτό: O Νεϊμάρ ξεχύνεται στην αντεπίθεση και ο Πικέ τον κόβει αντικανονικά. Δικαιολογημένη η κόκκινη κάρτα... Υπενθυμίζεται ότι ο Ντελ Μπόσκε έχει κάνει και τις τρεις αλλαγές του.
02:31
70ό λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κασίγιας.
02:33
72ο λεπτό: Ο Ζάντσον αντικαθιστά τον Χουλκ.
02:37
Ο Σκολάρι φωνάζει συνεχώς στους παίκτες του.
02:38
Νέα αντεπίθεση με τον Νεϊμάρ, τον προλαβαίνουν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί.
02:40
80ό λεπτό: Ο Φρεντ δίνει τη θέση του στον Ζο και, όπως είναι φυσικό, αποθεώνεται.
02:42
81ο λεπτό: Εκπληκτική απόκρουση του Σέζαρ σε σουτ του Πέδρο. Μόνο με θαύμα θα χάσει το κύπελλο η Βραζιλία.
02:44
Άρχισαν τα "όλε" στις εξέδρες...
02:47
86ο λεπτό: Ωραίο κοντρόλ και σουτ του Βίγια, ο Σέζαρ εκτινάσσεται και αποκρούει.
02:48
Ο Ερνάνες στη θέση του Παουλίνιο. Ο τελικός οδεύει προς το τέλος του.
02:51
Σε δύο λεπτά, η Βραζιλία θα πανηγυρίσει το 4ο Κύπελλο Συνομοσπονδιών της ιστορίας της.
02:53
Τέλος αγώνα: Η Βραζιλία επικρατεί 3-0 της Ισπανίας στον χορταστικό τελικό του "Μαρακανά".