Ρεάλ Μαδρίτης - Σαν Λορένσο 2-0 (VIDEO)

Υπό το βλέμμα περίπου 45.000 φιλάθλων, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Σαν Λορένσο στο Μαρακές του Μαρόκου και κατέκτησε το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της ιστορίας της (με την τωρινή του μορφή).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης παρατάχθηκε πάνοπλη και δεν άργησε να επιβάλλει την κυριαρχία της, σε μία αναμέτρηση όπου δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα (τέσσερις κίτρινες στο πρώτο ημίωρο).

Έπειτα από τρεις αξιόλογες στιγμές, η Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τόνι Κρόος στο 37ο λεπτό, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το μυϊκό τραυματισμό και την αποχώρηση του Μαρσέλο.

Η πρώτη καλή στιγμή της Σαν Λορένσο καταγράφηκε στο 47' με την κεφαλιά του Μάριο Γέπες, τέσσερα λεπτά προτού ο Γκάρεθ Μπέιλ εκμεταλλευθεί μια υπέροχη μπαλιά του Ίσκο για να διπλασιάσει το προβάδισμα των "μερένγκες" με σουτ μέσα από την περιοχή.

San Lorenzo's midfielder Enzo Kalinski (R) dribbles past Real Madrid's defender Sergio Ramos during their FIFA Club World Cup final football match at the Marrakesh stadium in the Moroccan city of Marrakesh on December 20, 2014. AFP PHOTO / JAVIER SORIANO AFP

Μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά ο Εντγκάρντο Μπάουσα έκανε όλες τις αλλαγές για να ενισχύσει την ομάδα του, αλλά η Ρεάλ ήταν εκείνη που άγγιξε εκ νέου το γκολ, όταν ο Μπέιλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με σέντρα σουτ στο 64'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής κατέγραψε δύο αξιόλογες φάσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ που θα την ξανάβαζε στο ματς, με συνέπεια η Ρεάλ να κατακτήσει το μοναδικό τρόπαιο που δεν είχε στο παλμαρέ της μέχρι σήμερα (το είχε κατακτήσει ως Διηπειρωτικό Κύπελλο).

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγιας, Καρβαχάλ (73' Αρμπελόα), Πέπε, Σέρχιο Ράμος (89' Βαράν), Μαρσέλο (44' Κοεντράο), Κρόος, Χάμες Ροντρίγκες, Ίσκο, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Σαν Λορένσο (4-5-1): Τορίκο, Μπουφαρίνι, Γέπες (61' Σέτο), Κανεμάν, Μας, Μερσιέρ, Καλίνσκι, Ορτιγόσα, Μπαριέντος, Βερόν (57' Ρομανιόλι), Καουτερούσιο (68' Μάτος).