Νίκησε και αποδοκιμάστηκε η Βραζιλία

Αποδοκιμάστηκε η εθνική Βραζιλίας παρά τη νίκη της με 1-0 επί της Ονδούρας σε φιλική αναμέτρηση.

Η Βραζιλία έφτασε τη 10η σερί νίκη, ωστόσο γνώρισε αποδοκιμασίες από το κοινό του Πόρτο Αλέγκρε λόγω της κακής απόδοσης στο 1-0 επί της Ονδούρας, στην πρόβα τζενεράλε πριν από τη σέντρα του Κόπα Αμέρικα.

Η "σελεσάο" τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στην "σφιχτή" ομάδα του Χόρχε Λουίς Πίντο, αν και στο 1ο ημίχρονο είχε περισσότερες ευκαιρίες. Σε μία εξ αυτών, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο απέδειξε ότι θα αποτελέσει το βασικό 9άρι στη Χιλή, αφού σημείωσε το 3ο τέρμα του σε 6 διεθνείς εμφανίσεις, από ασίστ ακόμη ενός παίκτη που απουσίασε από την παρωδία του Μουντιάλ 2014, του Φιλίπε Λουίς.

Το κοινό των 22.305 φιλάθλων (από τις 40.000 που χωράει το "Ζοζέ Πινιέιρο Μπόρμπα") αποθέωσε τον Νεϊμάρ που σηκώθηκε για ζέσταμα στο ημίχρονο, αλλά ούτε η δική του είσοδος ούτε παικτών όπως ο Ρομπίνιο, ο Τιάγκο Σίλβα και ο Μαρκίνιος βελτίωσαν την εικόνα.

Η Βραζιλία βρίσκεται στον 3ο όμιλο του Κόπα Αμέρικα και αρχίζει τις υποχρεώσεις της τη Δευτέρα (15/05, 00:30) με αντίπαλο το Περού και ακολουθούν οι αναμετρήσεις με Κολομβία (18/06, 03:00) και Βενεζουέλα (22/06, 00:30).

Η σύνθεση της Βραζιλίας (4-2-3-1): Ζέφερσον, Φαμπίνιο (75' Μαρκίνιος), Μιράντα, Λουίζ (Σίλβα), Λουίς, Κασεμίρο, Φερναντίνιο, Γουίλιαν (46' Ντάγκλας Κόστα), Κουτίνιο (46' Νεϊμάρ), Φρεδ (81' Ελίας), Φιρμίνο (71' Ρομπίνιο)