Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπαρτσελόνα 3-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το 3 στα 3 στο International Champions Cup, επικρατώντας με 3-1 της Μπαρτσελόνα, με σκόρερ τους Ρούνεϊ, Λίνγκαρντ και Γιανουζάι. Ο Ραφίνια το γκολ της "Μπάρτσα". Καλύτεροι οι "μπλαουγκράνα" στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά άτυχοι καθώς τρεις φορές η μπάλα τράνταξε τα δοκάρια του Νταβίντ Ντε Χέα.

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Μπαρτσελόνα τέθηκαν αντιμέτωπες στο πλαίσιο του International Champions Cup. Οι "Κόκκινοι Διάβολοι" προέρχονταν από δύο νικηφόρα αποτελέσματα, ενώ οι "μπλαουγκράνα" είχαν επικρατήσει με 2-1 των Λος Άντζελες Γκάλαξι.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, χάνοντας την πρώτη καλή ευκαιρία στο 3ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός επιθετικός εκτέλεσε αριστουργηματικά το φάουλ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, "τραντάζοντας" το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νταβίντ Ντε Χέα. Δύο λεπτά αργότερα ο Σέρτζι Ρομπέρτο βρέθηκε απέναντι στον Ισπανό γκολκίπερ, ο οποίος όμως του αρνήθηκε το γκολ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ ύστερα από ολιγωρία των αμυντικών της Μπαρτσελόνα, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Γουέιν Ρούνεϊ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για το 1-0. Οι "μπλαουγκράνα" πίεσαν άμεσα για την ισοφάριση, αλλά οι παίκτες του Φαν Χάαλ έκλεισαν τους χώρους και προσπάθησαν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσουν την εστία του Γερμανού γκολκίπερ. Η μοναδική αξιοσημείωτη φάση μετά την επίτευξη του γκολ προήλθε και πάλι από τον Σουάρες, ο οποίος έστειλε ξανά την μπάλα στο δεξί -αυτή τη φορά- δοκάρι του Ντε Χέα στο 42ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η "Μπάρτσα" συνέχισε να πιέζει για το γκολ, ενώ η Γιουνάιτεντ έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Στο 65ο λεπτό ο Λουίς Φαν Χάαλ άλλαξε όλη την ενδεκάδα, όμως αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Τζεσι Λινγκαρντ, ύστερα από όμορφο γύρισμα του Μπλάκετ στη μικρή περιοχή.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιστρέψει και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 90', με όμορφο σουτ στην κίνηση του Ραφίνια. Όμως η χαρά κράτησε ελάχιστα, καθώς στην επόμενη φάση ο Γιανουζάι έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στους "Κόκκινους Διαβόλους". Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της Γιουνάιτεντ να πανηγυρίζουν την 3η σερί νίκη τους στο τουρνουά, αποδεικνύοντας πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Δείτε τα γκολ:

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν (46' Μαζίπ), Άλμπα, Πικέ (69' Μπάρτρα), Βερμάελεν (60' Ματιέ), Αντριάνο (46' Ράκιτιτς), Ινιέστα (69' Γκουμπάου), Μπουσκέτς (69' Χαλίλοβιτς), Σέρτζι Ρομπέρτο, Πέδρο (69' Ραμίρεθ), Σουάρες (70' Μουνίρ), Ραφίνια

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα (64' Τζόνστοουν), Νταρμιάν (64' Μακνέρ), Τζόουνς (64' Σμόλινγκ), Μπλιντ (63' Έβανς), Σο (63' Φελαϊνί), Κάρικ (64' Βαλένσια), Σναϊντερλέν (64' Φελαϊνί), Μάτα (64' Γιανουζάι), Ντεπάι (64' Περέιρα), Γιανγκ (63' Λίνγκαρντ), Ρούνεϊ (64' Γουίλσον)

Το live

22:38
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο του International Champions Cup που διεξάγεται στις ΗΠΑ.
22:42
Οι "Κόκκινοι Διάβολοι" έχουν 2 στις 2 νίκες στο τουρνουά, επικρατώντας με 1-0 της Κλαμπ Αμέρικα και με 3-1 των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκες. Από την άλλη πλευρά η Μπαρτσελόνα έχει δώσει ένα παιχνίδι κόντρα στους Λος Άντζελες Γκάλαξι, τους οποίους νίκησε με 2-1.
22:45
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταρμιάν, Τζόουνς, Μπλιντ, Σο, Κάρικ, Σναϊντερλέν, Γιανγκ, Μάτα, Ντεπάι, Ρούνεϊ
Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αντριάνο, Πικέ, Βερμάελεν, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς Σέρτζι Ρομπέρτο, Ινιέστα, Ραφίνια, Σουάρες, Πέδρο
22:47
Οι Λιονέλ Μέσι και ο Νεϊμάρ δεν βρίσκονται στην αποστολή των "μπλαουγκράνα", καθώς έχουν λάβει ειδική άδεια λόγω της συμμετοχής τους στο Copa America.
22:49
Το γήπεδο στο οποίο θα διεξαχθεί η αναμέτρηση.
22:51
Ο Γουέιν Ρούνεϊ προθερμένεται λίγα λεπτά πριν αρχίσει ο αγώνας.
22:51
Ζέσταμα και για τους παίκτες της Μπαρτσελόνα.
22:55
Εκτός από την Μπαρτσελόνα και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ICC που διεξάγεται στα γήπεδα της Αμερικής συμμετέχουν ακόμα 8 ομάδες. Συγκεκριμένα οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς, Τσέλσι, Παρί Σεν Ζερμέν, Φιορεντίνα, Λος Άντζελες Γκάλαξι, Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, Μπενφίκα και Κλαμπ Αμέρικα.
22:57
Φίλαθλοι και των δύο ομάδων στις εξέδρες του γηπέδου.
23:01
Οι παίκτες βρίσκονται στη φυσούνα και είναι έτοιμοι να εισέλθουν στον αγωνιστικό χώρο.
23:05
Η Γιουνάιτεντ ήταν νικήτρια στο περυσινό αντίστοιχο τουρνουά, επικρατώντας με 3-1 στον μεγάλο τελικό της Λίβερπουλ.
23:06
1' Έναρξη του αγώνα.
23:07
Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν την έναρξη του αγώνα.
23:09
Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την Μπαρτσελόνα. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
23:10
3' ΔΟΚΑΡΙ για την Μπαρτσελόνα! Ο Σουάρες εκτέλεσε αριστουργηματικά το φάουλ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς "τράνταξε" το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα!
23:12
5' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπατσελόνα! Ο Σέρτζι Ρομπέρτο βγήκε τετ α τετ με τον Ντε Χέα, έκανε το πλασέ, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ αποσόβησε το γκολ, μπλοκάροντας σταθερά την μπάλα.
23:14
8' ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ! Ο Γιανγκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρούνεϊ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στο κέντρο της μικρής περιοχής κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για το 1-0!
23:14
Κόντρα στη ροή του αγώνα το γκολ της αγγλικής ομάδας.
23:17
To 1-0 της Γιουνάιτεντ.
23:21
15' Σουτ του Σέρτζι Ρομπέρτο, η μπάλα κόρνερ, καθώς κόντραρε στους αμυντικούς.
23:24
H Μπαρτσελόνα έχει την κατοχή και προσπαθεί "ανοίξει" την άμυνα της Γιουνάιτεντ.
23:30
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά. Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση.
23:32
25' Ωραία κίνηση του Γιανγκ, ο Ρούνεϊ δέχτηκε την μπάλα, αλλά ήταν σε πλάγια θέση και το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Τερ Στέγκεν.
23:34
28' Ωραία ατομική ενέργεια και πάλι από τον Γιανγκ, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
23:41
Αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
23:46
40' Εξαιρετική βαθιά του Ινιέστα, δεν πρόλαβε την μπάλα ο Άλμπα και μπλόκαρε ο Ντε Χέα.
23:48
Δεν βρίσκει χώρους για να απειλήσει η Μπαρτσελόνα την εστία του Ντε Χέα.
23:49
42' ΔΟΚΑΡΙ για την Μπαρτσελόνα! Ο Σουάρες "στριφογύρισε" έξω από την μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε αυτή τη φορά στο δεξί δοκάρι του Ντε Χέα και πέρασε άουτ!
23:50
44' Χλιαρό σουτ του Σουάρες. Μπλόκαρε ο Ντε Χέα.
23:53
46' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Γιουνάιτεντ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0, παρότι η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.
00:11
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
00:12
46' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς στη θέση του Αντριάνο.
00:14
49' Kίτρινη κάρτα στον Τζόουνς για μαρκάρισμα στον Πέδρο.
00:16
51' Ωραία κίνηση του Ντεπάι. Μπλόκαρε ο Τερ Στέγκεν.
00:17
52' Σουτ του Ρούνεϊ, μπλόκαρε εύκολα ο Τερ Στέγκεν.
00:24
59' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ράκιτιτς, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα.
00:26
60' Αλλαγη για την Μπαρτσελόνα. Ο Ματιέ στη θέση του Βερμάελεν.
00:27
O Σουάρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Ουρουγουανός ήταν σε θέση οφσάιντ.
00:28
Η Γιουνάιτεντ άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα της.
00:30
65' 2-0 η Γιουνάιτεντ! Ο Λινγκαρντ με την είσοδό του στο ματς διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με υποδειγματικό πλασέ, ύστερα από όμορφο γύρισμα του Μπλάκετ.
00:33
68' Δυνατό σουτ του Γιανουζάι, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!
00:35
69' Μαζεμένες αλλαγές κι από την Μπαρτσελόνα.
00:37
71' Τρίτο ΔΟΚΑΡΙ για την Μπαρτσελόνα με τον Ράκιτιτς!
00:40
Το 2-0 της Γιουνάιτεντ.
00:42
77' Κίτρινη κάρτα στον Ερέρα.
00:49
Πιέζει η Μπαρτσελόνα για τη μείωση του σκορ, ώστε να επιστρέψει και πάλι στο ματς.
00:53
88' Σουτ από τον Ράκιτιτς. Μπλόκαρε ο Τζόνστον.
00:56
90' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα! Ο Ραφίνια με όμορφο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
00:56
91' ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ! Άμεση απάντηση με τον Γιανουζάι!
00:59
93' Τέλος του αγώνα. Η Γιουνάιτεντ κάνει το 3 στα 3 στο International Champions Cup!