Νίκησε χωρίς... Μέσι η Αργεντινή (VIDEO)

H Αργεντινή, όπως αποδείχθηκε, τα καταφέρνει και χωρίς τον Λιονέλ Μέσι, καθώς επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση του Εκουαδόρ με 2-1. Νίκες για Βενεζουέλα, Παναμά και Μεξικό.

Τέσσερις φιλικές αναμετρήσεις έλαβαν χώρα τα ξημερώματα (ώρα Ελλάδας) της Τετάρτης στη Λατινική Αμερική.

Η Αργεντινή επικράτησε, έστω και δύσκολα, του Εκουαδόρ με 2-1. Το σκορ άνοιξε στο 8' ο Κουν Αγκουέρο με όμορφη καρφωτή κεφαλιά, όμως 16 λεπτά αργότερα ο Λουίς Μπολάνιος έφερε το ματς στα ίσα με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Τη νίκη στην "αλμπισελέστε" έδωσε ο Χαβιέρ Παστόρε, με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί πως ο σούπερ σταρ της ομάδας, Λιονέλ Μέσι, δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό.

Στα άλλα τρία παιχνίδια, το Μεξικό νίκησε με 1-0 την Παραγουάη με γκολ του Ερέρα, η Βενεζουέλα επικράτησε με 1-0 του Περού χάρη σε γκολ του Μαρτίνες στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης. ενώ ο Παναμάς κέρδισε με 2-1 την Κόστα Ρίκα. Ο Πέρες έκανε το 1-0 για τον Παναμά, με τον Τεχέδα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 25'. Το τελικό 2-1 έκανε με πέναλτι ο Σαμπόριο.

Περού - Βενεζουέλα 0-1

Μεξικό - Παραγουάη 1-0

Παναμάς - Κόστα Ρίκα 2-1