Ίντερ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-3

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε με νίκες την περιοδεία της στα γήπεδα της Κίνας και της Αυστραλίας, καθώς επικράτησε με 3-0 της Ίντερ στο πλαίσιο του International Champions Cup. Χεσέ, Βαράν και Ροντρίγκες τα γκολ των "μερένγκες".

Η Ίντερ με τη Ρεάλ Μαδρίτης διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο πλαίσιο του International Champions Cup που διεξάγεται στα γήπεδα της Κίνας. Οι "μερένγκες" είχαν επικρατήσει στην προηγούμενη αναμέτρηση με 4-1 της Μάντσεστερ Σίτι (για το τουρνουά που διεξάγεται στην Αυστραλία), ενώ οι "νερατζούρι" είχαν ηττηθεί με 1-0 από τη Μίλαν χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Φιλίπ Μεξές.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Κέιλορ Νάβας. Όσο περνούσε η ώρα, η Ρεάλ ανέβαζε την απόδοσή της. Στο 15' ο Ρονάλντο εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Χαντάνοβιτς δήλωσε "παρών" και έσωσε την ομάδα του. Στο επόμενο λεπτό ο Χεσέ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σλοβένου γκολκίπερ.

Τελικά, η πίεση των μαδριλένων απέδωσε καρπούς, καθώς στο 29' ο Χεσέ, ο οποίος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της ισπανικής ομάδας, κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα ύστερα από σέντρα του Μαρσέλο, πέρασε τον Μουρίγιο και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Χαντάνοβιτς για το 1-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση.

Στην έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο Ράφα Μπενίτεθ πραγματοποίησε 5 αλλαγές, αλλά αυτό δεν αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα, καθώς στο 56' ο Βαράν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με όμορφο πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Οι αρκετές αλλαγές στη συνέχεια έριξαν το ρυθμό του παιχνίδιου.

Στο τελευταίο 5λεπτο υπήρξε προσωπική "μονομαχία" του Χάμες Ροντρίγκες με τον Χαντάνοβιτς. Ο Σλοβένος αρνήθηκε στο 86' το γκολ, πραγματοποιώντας ακόμα μία εξαιρετική επέμβαση, όμως 2 λεπτά αργότερα ο Κολομβιανός έστειλε με αριστουργηματική εκτέλεση την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0!

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Μοντόγια, Ρανόκια, Μουρίγιο, Ζέσους, Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς, Κοντογκμπιά, Ερνάνες, Παλάσιο, Ικάρντι

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κρος, Κασεμίρο, Ίσκο, Χεσέ, Μπέιλ, Ρονάλντο

Το live

14:41
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Ίντερ και της Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο του International Champions Cup που διεξάγεται στα γήπεδα της Κίνας.
14:44
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

14:46
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει δώσει δύο αναμέτρησεις στο τουρνουά. Στο πρώτο ματς έμεινε στο 0-0 με τη Ρόμα, ενώ στο δεύτερο επικράτησε εύκολα με 4-1 της Μάντσεστερ Σίτι.
14:47
Από την άλλη πλευρά οι "νερατζούρι" έχασαν από τη Μίλαν με 1-0 το περασμένο Σάββατο (25/07), χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Φιλίπ Μεξές.
14:50
Η ενδεκάδα της Ρεάλ όπως την παρουσίασε στον επίσημο λογαριασμό της στο twitter.
14:53
Θερμή χειραψία μεταξύ του Ράφα Μπενίτεθ και του Ρομπέρτο Μαντσίνι πριν την έναρξη του αγώνα.
14:58
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
15:00
Στη σέντρα η Ρεάλ.
15:01
1' Έναρξη του αγώνα.
15:04
Πιο επικίνδυνη η Ίντερ στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να έχει απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Κέιλορ Νάβας.
15:05
4' Παράλληλη σέντρα του Χεσέ, ο Μπέιλ έκανε το πλασέ, αλλά ο Χαντάνοβιτς μπλόκαρε με ευκολία.
15:10
Πάνω κάτω η μπάλα στο πρώτο 10λεπτο.
15:11
11' Σουτ του Ρονάλντο. Μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χαντάνοβιτς.
15:14
13' Ωραία συνεργασία Ερνάνες με Ικάρντι, αλλά ο Νάβας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.
15:16
15' Καλή ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Ρονάλντο εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Χαντάνοβιτς με εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε την μπάλα σε κόρνερ!
15:17
16' Ακόμα μία καλή στιγμή για τη Ρεάλ! Ο Χεσέ έστρωσε στον Ρονάλντο, αλλά το σουτ του Πορτογάλου πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Χαντάνοβιτς!
15:21
21' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ικάρντι. Η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Νάβας!
15:22
Οι "νερατζούρι" προσπαθούν να ανακτήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.
15:23
23' Ο Κασεμίρο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ζέσους και πέρασε κόρνερ.
15:24
23' Ακόμα μία εντυπωσιακή επέμβαση του Χαντάνοβιτς σε σουτ του Ίσκο.
15:29
29' ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ! Ο Μαρσέλο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Χεσέ κατέβασε την μπάλα, ντρίμπλαρε τον Μουρίγιο και σούταρε με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
15:39
Πιέζει η Ίντερ για την ισοφάριση.
15:39
39' Ο Χεσέ έστρωσε στον Ρονάλντο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε!
15:46
44' Εξαιρετική συνεργασία του Μαρσέλο με τον Χεσέ, ο Ισπανός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
15:49
45 +3' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Ερνάνες. Ο Κέιλορ Νάβας έδιωξε εντυπωσιακά!
15:49
45 +3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Ρεάλ πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.
16:06
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

16:13
54' Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Γκνουκουρί στη θέση του Μπρόζοβιτς.
16:14
55' Κεφαλιά του Κοντογκμπιά, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και πέρασε κορνερ.
16:14
Ντεμπούτο για τον Κίκο Κασίγια με τη φανέλα της Ρεάλ.
16:15
56' 2-0 η Ρεάλ! Ο Βάθκεθ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Βαράν προ κενής εστίας διπλασίασε τα τέρματα των "μερένγκες"!

16:25
65' Κίτρινη κάρτα στον Ζέσους.
16:27
65' Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Γκουαρίν στη θέση του Ερνάνες.
16:30
Οι πολλές αλλαγές έχουν ρίξει το ρυθμό του αγώνα.
16:41
Καμία αξιοσημείωτη φάση στα τελευταία λεπτά. Η Ρεάλ ελέγχει το ρυθμό και δεν αφήνει την Ίντερ να απειλήσει την εστία της.
16:45
86' Όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Χαμές. Εξαιρετική απόκρουση από τον Χαντάνοβιτς.
16:47
88' Τρίτο ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ! Αυτή τη φορά ο Χαντάνοβιτς δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ στην εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Χάμες Ροντρίγκες!
16:53
94' Τέλος του αγώνα. Η Ρεάλ επικρατεί με 3-0 της Ίντερ.