Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε τη Ρόμα με οδηγό τον Στέρλινγκ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φιλικό τουρνουά ΙCC η Μάντσεστερ Σίτι επικρατώντας με 5-4 στα πέναλτι της Ρόμα (2-2 κανονική διάρκεια). Γκολ στο ντεμπούτο του με τους "Πολίτες" ο Ραχίμ Στέρλινγκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η νικήτρια με 5-4 στα πέναλτι (2-2 η κανονική διάρκεια) στη φιλική αναμέτρηση κόντρα στη Ρόμα στο πλαίσιο του International Champions Cup.

Το νέο απόκτημα των "Πολιτών" για το οποίο δαπάνησαν περίπου 70.000.000 ευρώ, ο Ραχίμ Στέρλινγκ έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο στο συγκεκριμένο ματς και κατάφερε μάλιστα να χριστεί σκόρερ μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού.

Η Ρόμα όμως απάντησε άμεσα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πιάνιτς μετά από ασίστ του Ζερβίνιο ισοφάρισε σε 1-1. Κώστας Μανωλάς και Βασίλης Τοροσίδης ξεκίνησαν βασικοί για τους "τζιαλορόσι", όμως στο ημίχρονο βγήκαν αλλαγή.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε πολλές αλλαγές. Ωστόσο στο 51ο λεπτό η Σίτι βρήκε και πάλι το δρόμο προς στα δίχτυα με τον 18χρονο Νιγηριανό, Κελέτσι Ιχεανάτσο. Ο ρυθμός έπεφτε όσο περνούσε η ώρα, όμως οι Ρωμαίοι κατάφεραν και πάλι να φέρουν το ματς στα ίσια με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιάιτς στο 87'. Το σκορ αυτό οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση βάση του κανονισμού της διοργάνωσης κι εκεί οι "Πολίτες" όντας πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Αυτοί που αστόχησαν στις εκτελέσεις τους ήταν από τη Ρόμα οι Ντουμπιά και Κεϊτά κι από τη Σίτι ο Κολάροφ.

12:36
Καλησπέρα σας!
12:37
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την φιλική αναμέτρηση ανάμεσα σε Ρόμα και Μάντσεστερ Σίτι στο πλαίσιο του ICC.
12:42
Οι δυο ομάδες είναι στην διαδικασία που χτίζονται και αν μη τι άλλο έχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους προπονητές και όχι μόνο.
12:44
Ο αγώνας διεξάγεται στο MSG στην Αυστραλία.
12:45
Η 11άδα της Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Ρομανιόλι, Φλορέντσι, Ντε Ρόσι, Πιάνιτς, Ζερβινιό, Ιτούρμπε, Τότι.
12:46
Η 11άδα της Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγιέρο, Σανιά, Κομπανί, Μανγκαλά, Κλισί, Φερνάντο, Σουκουλίνι, Γκαρθία, Σίλβα, Στέρλινγκ, Ιχεανάτσο.
12:48
Η προθέρμανση των παικτών της Ρόμα.
12:53
Σε περίπου πέντε λεπτά έχουμε την σέντρα του αγώνα.
12:55

13:00
Έναρξη του αγώνα με τη Σίτι στην σέντρα.
13:01
Δυο Έλληνες αγωνίζονται στο ματς αυτό, ενώ λογικό είναι τα φώτα να είναι στραμμένα πάνω στον Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος κόστισε κοντά στα 50.000.000 ευρώ.
13:02
3' ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι.
13:03
Ο Στέρλινγκ πήρε πολύ ωραία κάθετη μπαλιά από τον Ιχεανάτσο, βρέθηκε απέναντι από τον Ντε Σάνκτις και με ψύχραιμο δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ και τον προσωπικό του λογαριασμό με την φανέλα της Σίτι.
13:05
Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους "Πολίτες" στο πρώτο τους ματς στο τουρνουά, γκολ με το... καλημέρα από τον πρώην άσο της Λίβερπουλ.
13:07
8' ΓΚΟΛ για τη Ρόμα.
13:08
Εκπληκτικό γκολ από τον Πιάνιτς με δεξί κεραυνό έξω από την περιοχή. Ο Καμπαγιέρο έπεσε, αλλά ήταν αδύνατον να κάνει κάτι και να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του. Άμεση απάντηση από τη Ρόμα.
13:09
9' Σουτ του Σίλβα μέσα από την περιοχή, ο Ντε Σάνκτις είπε "όχι". Καλή στιγμή για τους Άγγλους.
13:10
Εξαιρετικό το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο MSG.
13:12
Το γκολ του Στέρλινγκ για τη Σίτι.
13:13
33%-67% η κατοχή της μπάλας για τη Σίτι.
13:14
14' Σουτ του Τοροσίδη, μπήκε κόντρα και κόρνερ για τη Ρόμα. Απομάκρυνε στην συνέχεια η άμυνα των Άγγλων.
13:15
3-3 τα σουτ ως τώρα στο ματς. Πολύ καλό θέαμα από τις δυο ομάδες σε αυτό το πρώτο 15λεπτο.
13:16
Το 1-1 με τον Πιάνιτς για τη Ρόμα με φοβερό σουτ.
13:22
Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
13:23
23' Ο Στέρλινγκ έκανε πολύ όμορφη ντρίμπλα στον Φλορέντσι, ανατράπηκε στην περιοχή, ήταν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη γνώμη.
13:27
27' Δυνατό σουτ του Φλορέντσι με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι του Καμπαγιέρο.
13:32
32' Φάουλ για τη Σίτι σε καλό σημείο, αλλά η εκτέλεση του Σίλβα δεν ήταν καλή και η μπάλα χτύπησε πάνω στο τοίχος.
13:33
33' Κεφαλιά του Ιχεανάτσο μετά την σέντρα του -εξαιρετικού ως τώρα- Σίλβα, μπλόκαρε ο Ντε Σάνκτις.
13:40
41' Ο Ιχεανάτσο έβαλε πολύ όμορφα το σώμα του και κατάφερε να κλέψει την μπάλα από τον Ζερβινιό, προτού αυτός γίνει απειλητικός για την εστία του Καμπαγιέρο.
13:42
42' Ο Ζερβινιό έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στον Τότι, αλλά ο Κομπανί με έγκαιρη προβολή έδιωξε σε κόρνερ.
13:43
43' Ο Μανγκαλά έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, προτού η πάσα του Πιάνιτς καταλήξει στα πόδια του Ζερβινιό και αυτός την στείλει από κοντά στα δίχτυα. Από την εκτέλεση του κόρνερ, η κεφαλιά του Ντε Ρόσι δεν βρήκε στόχο.
13:43
44' Σουτ του Στέρλινγκ, άουτ η μπάλα.
13:45
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
13:46
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Ρόμα - Μάντσεστερ Σίτι 1-1
13:59

14:01
44%-56% η κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος για τη Σίτι.
14:05
Σχεδόν όλη η Σίτι έχει αλλάξει, μόνο ο Κομπανί και ο Ιχεανάτσο έχουν μείνει από το πρώτο μέρος.
14:05
Αλλαγές προσώπων και από τον Λουίς Γκαρσία για τη Ρόμα.
14:07
48' Σουτ του Λιάιτς μέσα από την περιοχή με το δεξί, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαρτ.
14:09
51' ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι.
14:11
Λάθος στην άμυνα της Ρόμα, ο Ιχεανάτσο γίνεται κάτοχος της μπάλας και μόνος του απέναντι από τον Ντε Σάνκτις κάνει το 2-1 για τη Σίτι
14:15
56' Καλή ανάπτυξη από τη Σίτι, αλλά το διαγώνιο σουτ του Νάβας φεύγει πάνω από τα δοκάρια
14:38
Θυμίζουμε πως την Παρασκευή το μεσημέρι, η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετωπίζει τη Ρεάλ. σε μία αναμέτρηση που και πάλι θα μπορείτε να παρακολουθήσετε LIVE από εδώ
14:50
87' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Λιάιτς και 2-2 για τη Ρόμα
14:50
Λήξη του αγώνα
14:50
Θα δούμε πάλι πέναλτι, όπως έγινε και στο Ρόμα - Ρεάλ, όπου οι Ιταλοί νίκησαν με 7-6.
15:03
Νικήτρια η Σίτι, με τον Χαρτ να αποκρούει το πέναλτι του Κεϊτά, του παίκτη που έβαλε το νικητήριο με τη Ρεάλ