Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 2-1

Με νέο σύστημα από τον Αντρέα Στραματσόνι, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-1 από τη Φενέρμπαχτσε του Περέιρα στο φιλικό της Κωνσταντινούπολης. Το γκολ του "τριφυλλιού" ο Μάρκους Μπεργκ, ορεξάτος ο Ιμπάρμπο. Πολλά τα προβλήματα στην αμυντική συνοχή.

Το 3-4-3, που για πρώτη φορά δοκίμασε ο Αντρέα Στραματσόνι, ήρθε να υπερτονίσει τόσο τα θετικά όσο και τ' αρνητικά στοιχεία του Παναθηναϊκού.

Ήδη από το 3' και το γκολ του Εμενίκε έγινε εμφανές πως ο "βαρύς" Ιβανόφ έχει προβλήματα με γρήγορους αντιπάλους με κίνηση στο χώρο. Μέχρι μάλιστα το 15' οι γηπεδούχοι είχαν χάσει άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες, οι οποίες ήρθαν από την πλευρά του Βούλγαρου στόπερ που χρειάστηκε χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο σύστημα.

Τουλάχιστον οι "πράσινοι" είχαν καλή κυκλοφορία χάρη αφενός στη σιγουριά του Λεντέσμα στις πάσες που συνδυαζόταν με τα τρεξίματα του Ζέκα αφετέρου με τις συνεργασίες μπροστά μεταξύ Λουντ, Ιμπάρμπο και Μπεργκ (τριάδα επίθεσης). Οι "πράσινοι" δεν άργησαν να ισοφαρίσουν, με την μπαλιά του Μέστο στον Μπεργκ στο 23', ενώ απείλησαν τουλάχιστον δύο φορές με Λουντ (στο 16') και Μπεργκ (στο 28').

Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν πως στο διάστημα που είχε τον έλεγχο δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά. Διότι το δεύτερο ημίχρονο άρχισε εκ νέου με γκολ της Φενέρμπαχτσε, παρόμοιο με αυτό που η ελληνική ομάδα δέχθηκε στην έναρξη του αγώνα. Η φάση του 54' ήρθε πάντως από την πλευρά του Κουτρουμπή, προτού ο Εμενίκε που έγινε τελικός αποδέκτης και μετά από προσποιήσεις πλασάρει εύστοχα στην εστία.

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη φρεσκάδα του πρώτου μισού, αφού και η παρουσία του Σόουζα συμμάζεψε την εικόνα της Φενέρμπαχτσε στον άξονα, ενώ σε συνδυασμό με τις πολλές και συνεχόμενες αλλαγές από τους δύο πάγκους ο ρυθμός επηρεάστηκε βάναυσα. Ακόμη κι έτσι πάντως το "τριφύλλι" θα μπορούσε να σκοράρει αρκεί ο Ιμπάρμπο να είχε καλύτερη τελική επιλογή και ο Κλωναρίδης καλύτερο τελείωμα στο 84'. Το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι τέλους και ο Παναθηναϊκός έχασε στο πιο δυνατό φιλικό της προετοιμασίας του.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Φενέρμπαχτσε: Φαμπιάνο (25' Τασκιράν), Χακάν, Κίερ (77' Κανέρ), Νοϊστάντερ (86' Γιασίρ), Τουφάν (86' Σαβάς), Σενέρ (46' Φαν ντερ Βιλ), Χασάν Αλί (76' Ραμαζάν), Σαλίχ (46' Ποτούκ), Ατίφ (46' Ντε Σόουζα), Εμενίκε (69' Στοχ), Φερναντάο (82' Οκουτάν)

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μέστο (81' Ρέις), Κουτρουμπής (73' Βιγιαφάνιες), Ιβανόφ, Μολέδο, Χουλτ (84' Νάνο), Λεντέσμα (77' Κλωναρίδης), Ζέκα, Λουντ (65' Μπουμάλ), Ιμπάρμπο (88' Π.Βλαχοδήμος), Μπεργκ

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

20:47
Καλησπέρα σε όλους ένα τέταρτο πριν από τη σέντρα στο φιλικό του Παναθηναϊκού με τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.
20:48
Πρόκειται για το πιο δυνατό τεστ των "πρασίνων" στη διάρκεια της προετοιμασίας τους, αφού αντιμετωπίζουν μία από τις πιο ισχυρές ομάδες του τουρκικού πρωταθλήματος.
20:49
Ο Αντρέα Στραματσόνι έχει επιλέξει για την αρχική 11άδα τους: Στιλ, Mέστο, Mολέδο, Iβάνοφ, Xουλτ, Kουτρουμπή, Zέκα, Λουντ, Λεντέσμα, Iμπάρμπο, Mπέργκ.
20:50
Μια... αμυντικογενή 11άδα με στόχο να ελέγξει το κέντρο, βλέποντας παράλληλα τη χημεία των Μπεργκ και Ιμπάρμπο μπροστά.
20:51
Από την πλευρά της η τουρκική ομάδα θα παίξει σε διάτατξη 3-5-2 με τους Φαμπιάνο, Χακάν, Κίερ, Νοϊστάντερ, Οζάν, Σενέρ, Χασάν Αλί, Σαλίχ, Ατίφ, Εμενίκε και Φερναντάο
20:53
Το γήπεδο είναι σχεδόν... άδειο!
20:55
Μια άποψη του γηπέδου πριν από τη σέντρα.
21:00
Ο Παναθηναϊκός είχε ξαναβρεθεί στο "Σουκρού Σαράτσογλου" τη σεζόν 2002-03, τότε που πήρε το 1-1 με γκολ του Άγγελου Μπασινά και χάρη στο 4-1 στη ρεβάνς της Λεωφόρου είχε πάρει την πρόκριση στον γ' γύρο του Κυπέλλου UEFA.
21:00
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.
21:01
Στην εξέδρα και ο Μάρτιν Σκέρτελ, το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Τούρκων.
21:02
Άρχισε το φιλικό με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα.
21:04
Με 3-4-3 ο Παναθηναϊκός, αφού ο Κουτρουμπής δεν είναι στα χαφ, αλλά μαζί με Μολέδο και Ιβανόφ στην άμυνα.
21:06

3'

Γκολ για τη Φενέρμπαχτσε! Ο Εμενίκε ξεφεύγει από τον Ιβανόφ στο σπριντ και πλασάρει εύστοχα τον Στιλ που δεν καλύπτει την κλειστή γωνία του.
21:07
Ο Βούλγαρος στόπερ δεν ενήργησε καθόλου καλά στη βαθιά μπαλιά από την αντίπαλη άμυνα, άφησε τον ταχύ Νιγηριανό να του πάρει τα μέτρα και να έχει το πλεονέκτημα. Ούτε πάντως ο Άγγλος τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά.
21:10

6'

Ο Φερναντάο χάνει την ευκαιρία για τη Φενέρμπαχτσε σουτάροντας άουτ. Άλλη μία... τρύπα στ' αριστερά της άμυνας του Παναθηναϊκού.
21:11

9'

Από τα δεξιά οι επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Πρώτο κόρνερ σε σέντρα του Ζέκα.
21:11
Οι "πράσινοι" δεν εκμεταλλεύονται την πρώτη στημένη φάση.
21:13

11'

Δεύτερο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Κακή εκτέλεση από Μέστο.
21:16

14'

Ο Στιλ προλαβαίνει να διώξει προτού ο Εμενίκε πάρει το σπριντ από τον Μολέδο.
21:17

15'

Ο Στιλ διώχνει με τα πόδια το πλασέ του Σαλίχ Ουτσάν. Μεγάλη ευκαιρία για τη Φενέρμπαχτσε, από κενό στο κέντρο άμυνας του Παναθηναϊκού.
21:18

16'

Ο Ιμπάρμπο κάνει πολύ ωραία ενέργεια από δεξιά και βγάζει τον Λουντ σε θέση βολής, ο οποίος όμως χάνει την πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού.
21:20

18'

Ο Λεντέσμα εκτελεί το φάουλ, ο Φαμπιάνο διώχνει με τις γροθιές.
21:24

22'

Ο Λουντ κλέβει, αλλά δεν δίνει καλή πάσα στον Μπεργκ.
21:24

23'

Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Ζέκα περνάει στον Μέστο, αυτός φεύγει από τα δεξιά, κάνει την παράλληλη μπαλιά και ο Μάρκους Μπεργκ με προβολή σκοράρει από κοντά. 1-1 για την ελληνική ομάδα.
21:26
Στην προβολή ο Μπεργκ χτυπάει άθελά του τον γκολκίπερ Φαμπιάνο και τον θέτει εκτός αγώνα. Προφανώς έχει σπάσει τη μύτη του ο γκολκίπερ της Φενέρμπαχτσε.
21:27

25'

Ο Τασκιράν στη θέση του Φαμπιάνο.
21:28
Τις πρώτες βοήθειες δέχεται και ο Μάρκους Μπεργκ.
21:29

27'

Ο Ιμπάρμπο προσπαθεί να περάσει τον Κίερ, μοιάζει ν' ανατρέπεται στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο διαιτητής δεν βλέπει κάποιο φάουλ.
21:30

28'

Χαμένο τετ α τετ του Μπεργκ. Ο Τασκιράν αποκρούει το πλασέ του Σουηδού φορ μετά την κάθετη μπαλιά του Λουντ.
21:33
Ο Ιβανόφ έχει γίνει κεντρικός στόπερ και ο Μολέδο έχει βγει αριστερά για να πέφτει στον Εμενίκε.
21:35

33'

Ο Λεντέσμα περνάει ωραία μπαλιά στον Μπεργκ, ο βοηθός σηκώνει κακώς τη σημαία.
21:36
Ο Παναθηναϊκός έχει πλέον τον απόλυτο έλεγχο.
21:37
Οι πράσινοι πιέζουν ψηλά και κερδίζουν μπάλες.
21:39
Όταν ο Παναθηναϊκός επιτίθεται ο Κουτρουμπής γίνεται περισσότερο χαφ για να βοηθάει στην κυκλοφορία.
21:40
Ο Μπεργκ έχει έρθει αριστερά για να παίξει κορυφή ο Ιμπάρμπο και ο Λουντ δεξιά σε αυτό το προσαρμοσμένο 3-4-3.
21:41

39'

Ο Ιβανόφ έχει πάντα προβλήματα με τον πιο γρήγορο Εμενίκε. Του κάνει φάουλ για να μην αφήσει να περάσει.
21:43
Ο Ρόμπι Φαν Πέρσι στην εξέδρα.
21:44

42'

Δεν προλαβαίνει να μπει στη φάση ο Ιμπάρμπο.
21:47

45'

Κάρτα στον Ζέκα για διαμαρτυρία.
21:48
Ο ρέφερι στέλνει τις δυο ομάδες στ' αποδυτήρια μετά τη συμπλήρωση 45 λεπτών.
21:49
Ισόπαλο το παιχνίδι μετά το πρώτο μισό. Ο Παναθηναϊκός ύστερα από τον αιφνιδιασμό του 1-0 στο 3' κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του 3-4-3 και να ισοφαρίσει στο 23' με τον Μπεργκ, ο οποίος έχασε και τετ α τετ.
21:50

22:03
Ακόμη δεν έχουν βγει οι δυο ομάδες στο γήπεδο.
22:04
Αφήνουμε αυτό εδώ μέχρι ν' αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο!
22:07
Στραματσόνι και Περέιρα σε θερμή χειραψία. Ο Ιταλός μάλλον δεν ξέρει το... παρελθόν του Πορτογάλου προπονητή με τον Παναθηναϊκό..
22:07
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγή ο Παναθηναϊκός.
22:09
Άρχισε το ματς. Με τρεις νέους παίκτες η Φενέρμπαχτσε.
22:13

49'

Ο Φερναντάο ανοίγει το κοντρόλ και ο Στιλ μαζεύει.
22:15

51'

O Ιμπάρμπο ξεφεύγει, μπαίνει στην περιοχή, αλλά η πάσα του είναι κακή προς τον Μπεργκ. Μέχρι και να τελειώσει τη φάση θα μπορούσε.
22:16

52'

Ο Στιλ βγαίνει πολύ γρήγορα και προλαβαίνει τον Εμενίκε.
22:18

54'

Γκολ για τη Φενέρμπαχτσε! Εκτεθειμένη η άμυνα του Παναθηναϊκού στις κάθετες πάσες των γηπεδούχων, ο Εμενίκε μετά από προσποιήσεις στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Στιλ.
22:21
Οι αλλαγές του Περέιρα βελτίωσαν την εικόνα της Φενέρμπαχτσε, ιδίως στη μεσαία γραμμή.
22:24

60'

Ωραίο γύρισμα του Ιμπάρμπο στον Λουντ, ο Φινλανδός, που έχει κάνει κίνηση, σουτάρει στην κίνηση και απειλεί.
22:25

61'

Ο Ιμπάρμπο μπαίνει στην περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή ανακόπτεται από τον Κίερ.
22:27
Ο Μπουμάλ θα είναι η πρώτη αλλαγή του Παναθηναϊκού.
22:28

65'

Ο Μπουμάλ αντί του Λουντ.
22:30

67'

Γύρισμα του Μπουμάλ στον Ιμπάρμπο, πιο δυνατή απ' όσο πρέπει.
22:32

69'

Στοχ αντί Εμενίκε στο γήπεδο. Ο Νιγηριανός φεύγει έχοντας πετύχει και τα δύο γκολ της Φενέρμπαχτσε.
22:35

72'

Στην εκτέλεση φάουλ του Λεντέσμα για τον Μπεργκ, ο Τασκιράν βγαίνει και διώχνει σε κόρνερ.
22:36

73'

Ο Βιγιαφάνιες στη θέση του Κουτρουμπή. Αλλάζει και το σύστημα του Παναθηναϊκού.
22:39

76'

Άλλες δύο αλλαγές για τη Φενέρμπαχτσε.
22:40

77'

Κλωναρίδης αντί Λεντέσμα για τον Παναθηναϊκό.
22:41

78'

Γύρισμα του Μέστο εντός περιοχής, δεν μπορεί να μπει καλά στη φάση ο Μπεργκ.
22:44
Ο Βιγιαφάνιες έχει έρθει να καλύψει το κενό στη μεσαία γραμμή δίπλα στον Ζέκα. Θα φτιάχνει παιχνίδι από πίσω.
22:44

81'

Ρέις αντί Μέστο η επόμενη αλλαγή του Στραματσόνι.
22:45

82'

Ο Κουτάν στη θέση του Φερναντάο.
22:45

82'

Εκτέλεση φάουλ του Στοχ, λίγο έξω η μπάλα.
22:47

84'

Ο Κλωναρίδης σε θέση βολής, ο Τασκιράν διώχνει με το πόδι. Χάνεται η ευκαιρία για το 2-2.
22:48

84'

Έξω ο Χουλτ, μέσα ο Νάνο.
22:49

86'

Νοϊστάντερ και Τουφάν εκτός αγώνα, άλλες δύο αλλαγές για τον Περέιρα.
22:52

88'

Ο Στραματσόνι βγάζει τον Ιμπάρμπο για να βάλει τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο.
23:03
Φινάλε στον αγώνα
23:04
Ο Παναθηναϊκός έχασε 2-1 στο δυνατό φιλικό της Κωνσταντινούπολης έχοντας για σκόρερ τον Μάρκους Μπεργκ.
23:04
Οι "πράσινοι" είχαν ένα πολύ καλό διάστημα μεταξύ 15' και 45', αλλά και προβλήματα στα μετόπισθεν, χωρίς χημεία μεταξύ των τριών στόπερ.
23:05
Ορεξάτος ο Ιμπάρμπο, του λείπει ως γνωστόν η τελική επιλογή, ο Λεντέσμα φέρνει σιγουριά στην πάσα, αλλά δεν έχει τρεξίματα και ο Ζέκα αναγκάζεται σε πολλά τρεξίματα.