Ολυμπιακός - Σίβασπορ 1-0 (VIDEO)

Με τον Φινμπόγκασον να κάνει (ανεπίσημο) ντεμπούτο, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 την τουρκική Σίβασπορ σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τη νέα χρονιά. Σκόρερ ο συνήθης Πάρντο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το φιλικό με αρκετές αλλαγές σε σχέση με αυτό κόντρα στη Φέγενορντ, αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι είδαμε για πρώτη φορά στο χορτάρι τον Φινμπόγκασον, ο οποίος έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο. Στα πλάγια ο Μάρκο Σίλβα έβαλε τους Ντουρμάζ και Ντοσεβί, στα χαφ τους Κασάμι, Φουστέρ και Ζντιέλαρ, ενώ στην αμυντική τετράδα ήταν οι Μαζουακού, Σιόβας, Αυλωνίτης και Σαλίνο. Στο τέρμα ο Πορτογάλος προπονητής επέλεξε τον Γιαννιώτη.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν ορεξάτοι στο φιλικό και έδειξαν επιθετικοί διάθεση, ενώ μόλις στο 7ο λεπτό ο Φινμπόγκασον έχασε ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το ωραίο σουτ που δοκίμασε έδιωξε ο Σέτκους.

Λίγο αργότερα ο Σιόβας ήταν αυτός που απείλησε με κεφαλιά, αναγκάζοντας σε νέα επέμβαση τον γκολκίπερ της τουρκικής ομάδας που είχε ξεκάθαρα παθητικό ρόλο στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

Γκολ δεν είχαμε στο πρώτο μέρος, αλλά κρατάμε την πολύ καλή παρουσία -σε ακόμη ένα ματς- του Ντουρμάζ, αλλά και αυτή του Φινμπόγκασον, ο οποίος πέραν των εκτελεστικών δυνατοτήτων του, γύρισε πολλές φορές πίσω για να βοηθήσει στη δημιουργία, δείχνοντας πως ξέρει μπάλα και έχει τεχνική κατάρτηση.

Στο δεύτερο μέρος ο Μάρκο Σίλβα προχώρησε, όπως αναμενόταν, σε πολλές αλλαγές (εφτά με το ξεκίνημα), αλλά κράτησε τον Φινμπόγκασον, ο οποίος συνέχισε να είναι δραστήριος στην επίθεση του Ολυμπιακού και να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Σίβασπορ.

Το γκολ ήρθε τελικά, αλλά όχι από τον Ισλανδό. Ήρθε από τον... συνήθη σκόρερ στα τελευταία φιλικά, τον Φελίπε Πάρντο, ο οποίος στο 67' άνοιξε το σκορ με άψογο πλασέ μετά από ωραία πάσα του Μπουχαλάκη.

Στα υπόλοιπα λεπτά οι "ερυθρόλευκοι" (με νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα) συνέχισε να είναι καλύτερος και να πιέζει, αλλά το 1-0 δεν άλλαξε και έγραψε την ιστορία της φιλικής αναμέτρησης.

Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό την προσεχή Κυριακή στις 21:00 με τη Μπεσίκτας στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης (46' Καπίνο), Σαλίνο (46' Ομάρ), Αυλωνίτης, Σιόβας (46' Βούρος), Μαζουακού (87' Σάλιακας), Ζντιέλαρ (46' Μιλιβόγεβιτς), Κασάμι (46' Μπουχαλάκης), Φουστέρ (46' Πάρντο), Ντοσεβί (63' Πουλίδο), Ντουρμάζ (46' Χάρα), Φινμπόγκασον (71' Γιαννιώτας).

Δείτε το γκολ του Πάρντο:

Το live

20:01
Καλησπέρα σας!
20:01
Από εδώ θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη του φιλικού με την Σίβασπορ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των πρωταθλητών Ελλάδας για τη νέα σεζόν.
20:02
Η 11αδα του Ολυμπιακού κόντρα στη Σίβασπορ: Γιαννιώτης, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Φουστέρ, Ντοσεβί, Ντουρμάζ, Φινμπόγκασον.
20:02
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Λάτσι, Πουλίδο, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Γιαννιώτας, Μιλιβόγιεβιτς, Χάρα, Τσιμίκας, Βούρος, Νικολάου, Σαλιάκας, Πάρντο.
20:03
Η ενδεκάδα της Σίβασπορ: Σέτκους, Σισίνιο, Ιμπραΐμ, Ουμίτ, Κας, Κότσακ, Χακάν, Μπουράν, Ταουΐλ, Ατίφ, Καραντενίζ.
20:04
Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην Ελλάδα το απόγευμα της Τετάρτης και την Κυριακή υποδέχεται στο γήπεδο Καραΐσκάκη τη Μπεσίκτας, σε φιλική αναμέτρηση.
20:05
Ντεμπούτο σήμερα για τον Φινμπόγκασον.
20:06
Με μικρή καθυστέρηση θα αρχίσει το αποψινό φιλικό.
20:06
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
20:07
Πολλές οι αλλαγές στο αποψινό φιλικό σε σχέση με το προηγούμενο κόντρα στη Φέγενορντ.
20:07
ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΦΙΛΙΚΟ.
20:10
Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του φιλικού.
20:11
Ο Ολυμπιακός αγωνίζεται με τις μπλε εμφανίσεις, ενώ η τουρκική ομάδα με άσπρες.
20:12
Σήμερα έγινε γνωστή και η κόκκινη εμφάνιση του Ολυμπιακού. Εντυπωσιακή, όπως θα δείτε και στη σχετική φωτογραφία:
20:13
5' Ωραία κάθετη του Ντουρμάζ για τον Φουστέρ, ο οποίος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Φινμπόγκασον δεν πρόλαβε.
20:14
7' Ωραίο σουτ του Φινμπόγκασον, η μπάλα κόρνερ. Ο Ολυμπιακός απειλεί για πρώτη φορά στο 7ο λεπτό με την ενέργεια του Ισλανδού.
20:15
Ορεξάτος και επιθετικός ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά.
20:21
Πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός προκειμένου να εκμεταλλευτεί πιθανό λάθος των αμυντικών της Σίβασπορ.
20:23
15' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Σιόβας πήρε την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Σέτκους έδιωξε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ!
20:27
20' Σουτ του Φινμπόγκασον, μπλόκαρε ο Σέτκους.
20:30
Ο Μάρκο Σίλβα με μικρό θαυμαστή, πριν από τη σέντρα του φιλικού:
20:32
23' Καλή στιγμή για τη Σίβασπορ. Ο Καραντενίζ έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπουράν δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, η οποία πέρασε άουτ.
20:33
26' Σουτ του Κασάμι. Άστοχο.
20:38
31' Σουτ στην κίνηση του Ντοσεβί, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σέτκους!
20:41
34' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Ολυμπιακό. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
20:43
35' O Ντουρμάζ εκτέλεσε, η μπάλα "χτύπησε" στο τείχος και πέρασε κόρνερ.
20:48
Ελέγχουν το ρυθμό οι "ερυθρόλευκοι", αλλά δεν έχουν απειλήσει την εστία του Σέτκους τα τελευταία λεπτά.
20:54
46' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Χωρίς γκολ η αναμέτρηση.
21:12
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

21:17
49' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ο Ντοσεβί έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χάρα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σέτκους απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του.
21:17
50' Σουτ του Φινμπόγκασαν, η μπάλα ψηλά άουτ!
21:21
Προσπάθεια για σουτ του Κασάμι στο πρώτο ημίχρονο.
21:22
Μικροί φίλοι του Ολυμπιακού παρακολουθούν την αναμέτρηση.
21:22
56' Σέντρα-σουτ του Ντοσεβί, η μπάλα άουτ.
21:29
63' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πουλίδο στη θέση του Ντοσεβί.
21:34
67' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Τρομερό πλασέ του Πάρντο, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Μπουχαλάκη.
21:37
71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γιαννιώτας στη θέση του Φινμπόγκασον.
21:44
Οι αρκετές αλλαγές έχουν ρίξει το ρυθμό του αγώνα.
21:49
83' Σουτ του Μπουχάλακη, μπλόκαρε ο Σέτκους.
21:52
85' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Χάρα έκανε του σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Σέτκους.
21:54
87' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μαζουακού εκτός, ο Σάλιακας εντός.
21:55
89' Ωραίο σουτ του Πουλίδο, έδιωξε σε κόρνερ ο Σέτκους.
21:59
92' Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη κόντρα στη Σίβασπορ χάρη στο όμορφο πλασέ του Πάρντο στο 67ο λεπτό του αγώνα.