Πορτογαλία-Βραζιλία 0-0 (vid)

Εζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Μετά το μεταξύ τους 0-0, Βραζιλία και Πορτογαλία πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Μουντιάλ, οι "καριόκας" ως πρώτοι και οι Πορτογάλοι ως δεύτεροι.

Φιλικό; Ε, όχι δα. Πολλοί περίμεναν ότι τα στοιχεία της έντασης και του πάθος θα έλειπαν από το παιχνίδι (η ισοπαλία βόλευε αμφοτέρους), όμως η πραγματικότητα, όπως τουλάχιστον διαμορφώθηκε κατά το πρώτο ημίχρονο, ήταν διαφορετική. Σκληρά μαρκαρίσματα, διαμαρτυρίες και πολλές κίτρινες κάρτες συνέθεσαν ένα μάλλον αναπάντεχο σκηνικό.

Καθαρά ποδοσφαιρικά, η Βραζιλία, με Ντάνι Αλβες στην ενδεκάδα της, κινήθηκε καλύτερα στο γήπεδο κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου, έψαξε με μεγαλύτερη συνέπεια το γκολ και το άγγιξε στη φάση του 31' (στο δοκάρι του Νιλμάρ). Στον αντίποδα, η Πορτογαλία προτίμησε ένα πιο συντηρητικό στιλ ενώ ο μεγάλος αστέρας της, ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ήταν... αόρατος.

Στην επανάληψη οι ρυθμοί έπεσαν, καθώς οι δύο ομάδες προτίμησαν την ασφάλεια της ισοπαλίας αποφεύγοντας παράλληλα το ρίσκο της δημιουργίας. Ηταν φυσιολογικό αυτό από τη στιγμή που η ισοπαλία χάριζε την πρόκριση χωρίς άλλες σκοτούρες. Ο προπονητής της Πορτογαλίας Κάρλος Κεϊρόζ το πάλεψε περισσότερο είναι η αλήθεια με έγκαιρες αλλαγές, αλλά οι παίκτες του φαίνεται ότι δεν συγκινήθηκαν από το κίνητρο της κατάκτησης της πρώτης θέσης. Oταν επιχείρησαν να πατήσουν με αξιώσεις περιοχή, ήταν αργά.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 6' σουτ του Ντάνι Αλβες εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

Στο 18 σουτ στην κίνηση του Τιάγκο, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 31' ο Νιλμάρ σουτάρει, ο Εντουάρτο βρίσκει την μπάλα που καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 39' τέλεια σέντρα του Μαϊκόν από δεξιά, κεφαλιά του Λουίς Φαμπιάνο, η μπάλα άουτ.

Στο 60' τραγικό λάθος της βραζιλιάνικης άμυνας, ο Μεϊρέλες φάτσα με το τέρμα αστοχεί.

Στο 90+1 σουτ του Ραμίρεζ βγάζει δύσκολα ο Εντουάρντο.

To κλειδί του αγώνα

Aπό τη στιγμή που η Βραζιλία δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο όταν έπαιξε σαφώς καλύτερα, το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεφύγει από το μηδέν. Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε έτσι και αλλιώς περισσότερο με προπόνηση.

ΜVP

Δεν έθελξαν όσοι αγωνίστηκαν, αλλά ξεχωρίσαμε το πάθος και την αυταπάρνηση του Λούσιο. Πραγματικός αρχηγός ο Βραζιλιάνος στόπερ άφησε πολλές φορές την άμυνά του για να βγάλει την ομάδα του μπροστά.

Ο αδύναμος Κρίκος

Aπαρατήρητος πέρασε ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Μόνο ένα σόλο του από το οποίο προέκυψε η ευκαιρία του Μεϊρέλες είναι αξιομνημόνευτο. Κατά τα άλλα, κολύμπι στα ρηχά.

Διαιτητής: Μπενίτο Αρσούντια (Μεξικό)

Βραζιλία-Πορτογαλία 0-0