Γερμανία-Σουηδία 2-0

Η Γερμανία είναι η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει την είσοδό της στην προημιτελική φάση του Μουντιάλ. Τα πάντσερ "καθάρισαν" από το 13ο λεπτό την Σουηδία με 2-0 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στον επόμενο γύρο. Δύο γκολ ο Ποντόλσκι, με 10 τελείωσαν το ματς οι Σουηδοί, οι οποίοι έχασαν και πέναλτι. Αυτή την ώρα, η Αργεντινή αντιμετωπίζει το Μεξικό.

Γερμανία: Γιώτης Παναγιωτάς

Οι ιαχές «Σβέργιε – Σβέργιε», όπως προφέρεται στα σουηδικά το Sverige (εξ ου και ο Γιόραν Ερικσον και όχι Γκόραν Ερικσον) δεν μπορούσαν να ακουστούν στην «Αλιάντς Αρένα» του Μονάχου, καθώς οι φίλοι των Γερμανών ήταν κατά αρκετές χιλιάδες περισσότεροι και συνεχώς... όρθιοι αφού κάθε δυο λεπτά από κάποια γωνιά ξεκινούσε το σύνθημα «steht auf wenν ihr deutche sind» (σηκωθείτε αν είστε Γερμανοί). Το ίδιο αθόρυβη ήταν και η εθνική Σουηδίας στον αγώνα που άνοιξε τη φάση των «16» του Μουντιάλ 2006. Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο στημένες φάσεις, μια για κάθε ομάδα, που ξεσήκωσαν τους φίλους τους, δεδομένης της έφεσης που έχουν τόσο οι Σουηδοί, όσο και οι Γερμανοί να σκοράρουν με αυτόν τον τρόπο!

Ωστόσο μόλις στο 4’, μια μπαλιά του Φρινγκς στον Κλόζε και μια γρήγορη εναλλαγή της μπάλας με τον Μπάλακ έφερε τον επιθετικό της Βέρντερ τετ α τετ με τον Ισακσον που σταμάτησε το πλασέ του. Ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Λούκας Ποντόλκι που περίπου από το ύψος του πέναλτι σούταρε δυνατά ανοίγοντας το σκορ και σύμφωνα με τους φίλους της Νατσιονάλμανσαφτ και το δρόμο προς το Βερολίνο με το σύνθημα «Berlin, Berlin, wir fahren nach Berlin».

O Mίροσλαβ Κλόζε μπορεί να μην σκόραρε πήρε όμως τον τίτλο του man of the match.

Λίγα λεπτά αργότερα Μίροσλαβ Κλόζε και Λούκας Ποντόλσκι συνεργάστηκαν και πάλι άψογα και ο νεαρός επιθετικός σκόραρε για δεύτερη φορά και έγινε αμέσως ο αγαπημένος των φίλων της Μπάγερν Μονάχου, οι οποίοι ήδη άρχισαν να τον φαντασιώνονται να φορτώνει με γκολ τις αντίπαλες εστίες. «Oh wie schoen» (ω, τι ωραία) συνέχισαν το τραδούδι τους οι Γερμανοί, ενώ με ανάλογο κέφι συνέχιζαν και οι παίκτες του Γιούργκεν Κλίνσμαν.

Ο Λέμαν που μετά από οκτώ χρόνια υπομονής στον πάγκο και στα 36 του πλέον βασικός, ήξερε ότι θα είχε αυξημένη δουλειά. Ισως περισσότερη από κάθε άλλο ματς σε αυτό το Μουντιάλ. Κάποιες σέντρες έβγαλαν τους Σουηδούς από την... κρυψώνα τους, ωστόσο κάθε επίθεση της Γερμανίας μύριζε γκολ. Στο ημίωρο, πάνω που η Σουηδία άρχιζε να ισορροπεί τον αγώνα, ο Κλόζε βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από ακόμη μια επέλαση του Φίλιπ Λαμ που έδειχνε να μην ενοχλείται από τον καυτό ήλιο που έλουζε την ανατολική εξέδρα της «Αλιάντς Αρένα», ωστόσο ο Ισακσον έδειξε την κλάση του κάνοντας μια εξαιρετικά δύσκολη απόκρουση στη δεξιά γωνία του.

Ο βομβαρδισμός συνεχίστηκε με σουτ του Μπάλακ του Φρινγκς, του Σβάινσταϊγκερ τα οποία είτε «ξύριζαν» τα δοκάρια της Σουηδίας, είτε σταματούσαν στον εξαιρετικό γκολκίπερ της ομάδας των Τριών Κορόνων. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στο 33’ με την αποβολή του Λούσιτς, ο οποίος έπιασε από τη φανέλα τον Κλόζε προσπαθώντας να τον σταματήσει, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βραζιλιάνου διαιτητή.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με το ίδιο πρόσωπο που είχαν και στους αγώνες της φάσης των ομίλων. Η Γερμανία είχε φοβερό πάθος, εντυπωσιακή έκρηξη και εξαιρετική φυσική κατάσταση. Από την άλλη πλευρά η Σουηδία ήταν το ίδιο φλύαρη και ακίνδυνη με τα προηγούμενα ματς της. Μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία της ήταν ένα γυριστό συρτό σουτ του Ιμπραΐμοβιτς και μια σέντρα του Λάρσον που προκάλεσε σύγχυση στη γερμανική άμυνα και τον Λαμ να βρίσκεται στο σωστό σημείο, τη σωστή στιγμή και να «καθαρίζει» σχετικά άνετα.

Στην πρώτη επικίνδυνη φάση της Σουηδίας στο δεύτερο ημίχρονο ο Λάρσον κέρδισε πέναλτι από τον Μετσέλντερ. Το εκτέλεσε ο ίδιος στέλνοντας την μπάλα λίγο πιο δίπλα από την εξέδρα των συμπατριωτών του προκαλώντας μια έκρηξη χαράς στους Γερμανούς, που άρχισαν να το διασκεδάζουν πραγματικά. Ισως να το χαιρόντουσαν περισσότερο αν το σουτ του Μπάλακ στο 53’ δεν το έδιωχνε όσο χρειαζόταν ο Ισακσον με τα ακροδάχτυλά του, αλλάζοντας πορεία στην μπάλα που προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι.

Ο τεχνικός της Γερμανίας Γιούργκεν Κλίνσμαν είδε ότι η ομάδα του μπορεί να κινδυνέψει ακόμη και από 10 Σουηδούς, καθώς ό,τι αξίζει στην σκανδιναβική ομάδα βρίσκεται στην επίθεσή της, κι έτσι ζητούσε διαρκώς από τους παίκτες του ακόμη ένα γκολ που θα σφράγιζε την πρόκριση της Νατσιονάλμανσαφτ. Στο 72’ όταν μπήκε ο «φονιάς» της Αγγλίας Μάρκους Αλμπακ, οι φίλοι της Σουηδίας έκαναν το όνομά του σύνθημα βλέποντας στο πρόσωπό του επιθετικού τους μια ελπίδα να γυρίσει το ματς. Δύο λεπτά αργότερα σηκώθηκαν στο πόδι οι Γερμανοί για να αποθεώσουν τον σκόρερ των δύο τερμάτων Λούκας Ποντόλσκι, ο οποίος άφησε τη θέση του στον ήρωα του «Βεστφάλεν» και του αγώνα εναντίον της Πολωνίας Ολιβερ Νόιβιλ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα η Γερμανία έπαιζε σαν τη γάτα με το ποντίκι την αντίπαλό της. Κυκλοφορούσε την μπάλα κουράζοντας τους αντίπαλούς της και όποτε της δινόταν η ευκαιρία εξαπέλυε φαρμακερά σουτ αναζητώντας το τρίτο γκολ και σε δύο περιπτώσεις η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι φίλοι της Νατσιονάλμανσαφτ μπορεί όταν τραγουδούν «Berlin, Berlin, wir fahren nach Berlin» να εννοούν ότι η ομάδα τους θα πάει στον τελικό, ωστόσο το σίγουρο είναι ότι στις 30 Ιουνίου, η Γερμανία θα είναι στο Βερολίνο για τον προημιτελικό.