Φουλ για Μουντιάλ η Βοσνία

Η Βοσνία Ερζεγοβίνη επιβλήθηκε 5-0 της Λετονίας των 10 παικτών στη Ρίγα και με την τρίτη σερί νίκη στον 7ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014, διατήρησε την πρωτοπορία κι έβαλε πλώρη για Βραζιλία. Άφησε 2 βαθμούς στο Λίχτενσταϊν η Σλοβακία.

Λετονία - Βοσνία-Ερζεγοβίνη 0-5

(49' Λούλιτς, 53' Ιμπίσεβιτς, 63' Μεντούνιανιν, 80' Πιάνιτς, 82' Τζέκο)

Η Βοσνία Ερζεγοβίνη έκανε το καθήκον της στη Ρίγα μετά από τη νίκη επί της Εθνικής Ελλάδας και με τη νίκη 4-0, έφτασε τους 16 βαθμούς στον 7ο προκριματικό όμιλο. Η Λετονία έπεσε θύμα του αντιαθλητικού μαρκαρίσματος του Αλεκσάντρς Φέρτοβς στον Έλβιρ Ράχιμιτς μόλις στο 10ο λεπτό, που επέφερε την κόκκινη κάρτα και έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Σάφετ Σούσιτς πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τον Αλεκσάντρ Στάρκοβς να τους βοηθάει αντικαθιστώντας στο 15' τον Μάριους Βερπακόβσκις. Ο Άντρις Βάνινς χρειάστηκε να προβεί σε αρκετές επεμβάσεις για να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, αλλά το πέτυχε μόνο για ένα ημίχρονο.

Το 2ο μέρος άρχισε με άγριες διαθέσεις για τη Βοσνία. Πρώτα ο Έντιν Τζέκο είχε δοκάρι, στη συνέχεια ο Σέναντ Λούλιτς είδε τον Βάνινς να πιάνει την κεφαλιά του, αλλά ένα λεπτό αργότερα, στο 49', ο φουλ μπακ της Λάτσιο έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι κατάρρευσαν και ο Βένταντ Ιμπίσεβιτς έκανε το 2-0 στο 53'.Ένα καταπληκτικό σουτ του Χάρις Μεντούνιανιν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της Βοσνίας και στο 80' ο Μιραλέμ Πιάνιτς και στο 82' ο Τζέκο διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, την ώρα που σε όλο το γήπεδο "Σκόντο" ακουγόταν ρυθμικά το όνομα του Σούσιτς, από τους πολυάριθμους Βόσνιους φιλάθλους που είχαν κάνει το ταξίδι στη Βαλτική.

Λετονία: Βάνινς, Μίχαντιουκς, Κλάβα, Μπουλβίτις, Ιβάνοβς, Κάμες (59' Γκάμποβς), Βερπακόβσκις (15' Λάζντινς), Γκορκς, Γκάουρατς (64' Σάμπαλα), Φέρτοβς, Σινέλνικοβς

Βοσνία - Ερζεγοβίνη: Μπέγκοβιτς, Μούιτζα, Ζουκάνοβιτς, Σπάχιτς, Σαλίχοβιτς (79' Σαλίχοβιτς), Ράχιμιτς (69' Στεβάνοβιτς), Μεντούνιανιν (69' Βίσκα), Λούλιτς, Πιάνιτς, Τζέκο, Ιμπίσεβιτς

Λίχτενσταϊν - Σλοβακία 1-1

(13' Μπίχελ - 73' Ντούριτσα)

Η Σλοβακία αποδείχθηκε ιδανική "αυτόχειρας" στη Βαντούζ, μετά από την ισοπαλία 1-1 με την ουραγό χώρα του ομίλου. το Λίχτενσταϊν. Η ομάδα των Στάνισλαβ Γκρίγκα και Μίχαλ Χιπ ήθελε μόνο νίκη για να παραμείνει στο κυνήγι της Ελλάδας, αλλά βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το γκολ του Μάρτιν Μπίχελ στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ενίσχυσαν την άμυνά τους και κατάφεραν να περιορίσουν τους φιλοξενούμενους, οδεύοντας στην πρώτη νίκη μετά από 16 παιχνίδια και αυτό επί του Λουξεμβούργου.

Η Σλοβακία αντεπιτέθηκε στο 2ο ημίχρονο, ψάχνοντας τα γκολ της ανατροπής. Δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, όμως, και ο Πέτερ Γέλε κατάφερε να κρατήσει καθαρή την εστία του για 73 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο, μία ολιγωρία των γηπεδούχων άφησε αμαρκάριστο τον Γιαν Ντούριτσα, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Λίχτενσταϊν: Γέλε, Ερί, Κάουφμαν, Κιντάνς, Ντ. Χάσλερ, Φρικ (24' Φογκτ), Μπίχελ, Α. Κρίστεν, Ν. Χάσλερ, Μ. Κρίστεν, Σάντρο Βίζερ

Σλοβακία: Κούτσιακ, Ντούριτσα, Λάσικ (24' Ντούμπεκ), Τσισόβσκι, Στοχ, Σάπαρα, Χολόσκο (70' Μπάκος), Χούμποτσαν (46' Πάουστσεκ), Χάμσικ, Σβέντο, Μακ