Παρά την γκάφα τα κατάφερε το Βέλγιο

Τη νίκη με 2-1 επί της Τσεχίας πήρε το Βέλγιο (παρά την γκάφα στο τέρμα που δέχτηκε), σε μια αναμέτρηση που ο Ρομπέρτο Μαρτίνεζ έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για την ομάδα του ενόψει των υποχρεώσεών της στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Το Βέλγιο που βρίσκεται μαζί με την Ελλάδα της Εθνικής Ελλάδας στον 8ο προκριματικό όμιλο της Ευρώπης για το Μουντιάλ της Ρωσίας, έδωσε φιλική αναμέτρηση το βράδυ της Δευτέρας στις Βρυξέλλες κόντρα στην Τσεχία και επικράτησε με 2-1.

Ο Μπατσουαγί στο 25ο λεπτό με όμορφο... χορευτικό έκανε το 1-0 για τους "κόκκινους διαβόλους" με τον Κρμέντσικ στο 29' να ισοφαρίζει σε 1-1, μετά από γκάφα του Κουρτουά και της άμυνάς του.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 52' ο Φελαϊνί με εντυπωσιακή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο γνώριμος από το πέρασμά του από τα ελληνικά γήπεδα, Μιραλάς, έπαιξε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Η σύνθεση του Βελγίου (3-4-3): Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Κομπανί (46' Φερμάελεν), Αλντερβάιρελντ, Ντε Μπρούινε, Ναϊνγκολάν (46' Μιραλάς), Τίλεμανς (46' Φελαϊνί), Τσαντλί, Μπατσουαγί (46' Μέρτενς), Λουκάκου (46' Μπεντέκε), Καράσκο (88' Θ. Αζάρ).