Γερμανία - Πορτογαλία 4-0 (VIDEO)

Με χατ-τρικ του Τόμας Μίλερ, η Γερμανία συνέτριψε με 4-0 την Πορτογαλία στο Σαλβαδόρ και έδειξε με το καλημέρα τα δόντια της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ενα ημίχρονο με 10 παίκτες έπαιξαν οι Πορτογάλοι.

Οι αρχικές 11άδες των ομάδων

Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο 8λεπτο κατά το οποίο η Πορτογαλία έδειχνε να έχει σφυγμό κάνοντας δύο τελικές, η Γερμανία κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Λαμ και τον Κρόος στα χαφ να λύνουν και να δένουν και τον Μίλερ και τον Γκέτσε να εναλλάσσονται στο ρόλο του φουνταριστού τα "πάντσερ" βρήκαν τους χώρους που χρειάστηκαν για να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις.

Μάλιστα, όπως το συνηθίζουν, δεν σπατάλησαν ευκαιρίες και μόλις στη δεύτερη επικίνδυνη επίσκεψή τους στα αντίπαλα καρέ, ο Γκέτσε κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μίλερ, μόλις στο 12'. Η αιφνιδιασμένη Πορτογαλία, με τον Ρονάλντο εκτός ρυθμό, αποτέλεσε εύκολη λεία κάτι που φάνηκε στη φάση του 2-0 όταν ο Χούμελς νίκησε κατά κράτος τον προσωπικό του αντίπαλο για να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Την καταστροφή των Ιβήρων ολοκλήρωσε ο συνήθης ύποπτος Πέπε με την απευθείας αποβολή του στο 37' (απώθησε με το κεφάλι τον Μίλερ) και οι Γερμανοί αποφάσισαν να ξεκαθαρίσουν μια για πάντα την υπόθεση νίκη σκοράροντας με τον Μίλερ στο 43'.

Το δεύτερο μέρος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Πορτογάλοι, παίζοντας με παίκτη λιγότερο, δεν ήταν ικανοί να απειλήσουν σοβαρά και περιορίστηκαν σε μία διαχείριση του αγώνα έτσι ώστε να μην ανοίξει και άλλο το σκορ.

Η Γερμανία από την πλευρά της δεν είχε κανένα ρόλο να πατήσει το γκάζι στο ματς. Κυκλοφορούσε άνετα την μπάλα και θα μπορούσε να είχε σκοράρει και άλλη φορά πριν ο Μίλερ βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 78' (για το 8ο γκολ σε 7 ματς Μουντιάλ). Αυτό που ήθελε να αποφύγει ο Γιόακιμ Λεβ πάντως δεν το απέφυγε καθώς ο Χούμελς αποχώρησε τραυματίας στο 73'. Οι Πορτογάλοι έμειναν μόνο με το παράπονο ότι θα μπορούσαν να είχαν πάρει πέναλτι στη φάση του Εντερ στο 75'.

To vine του αγώνα

Ο Τόμας Μίλερ βρίσκει για τρίτη φορά δίχτυα στο ματς και κάνει το πρώτο χατ-τρικ στην καριέρα του σε Παγκόσμιο Κύπελλο και το 50ο στην ιστορία των Μουντιάλ. Ολα αυτά στο 100ο παιχνίδι της Γερμανίας στη διοργάνωση!