Ολλανδία - Χιλή 2-0 (VIDEO)

Με την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες η Ολλανδία κατέλαβε την 1η θέση του Β' ομίλου του Μουντιάλ. Θύμα των "οράνιε" αυτή τη φορά η Χιλή (2-0).

To live του αγώνα

Οι αρχικές 11άδες των ομάδων

Η μάχη των δύο από τις ομάδες που χρησιμοποιούν το 3-5-2 κατά το εφετινό Μουντιάλ αναμενόταν με ενδιαφέρον για... τακτικούς, κυρίως, λόγους. Στο πρώτο ημίχρονο πάντως η εικόνα του αγώνα δεν μας έκανε σοφότερους αφού οι δύο ενδεκάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, τουλάχιστον στην κανονική ροή του αγώνα.

Οι Χιλιανοί είχα πολύ περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους αλλά όσο και αν προσπάθησαν δεν βρήκαν παρά ελάχιστους ελεύθερους χώρους στην αντίπαλη άμυνα. Απείλησαν βέβαια δύο φορές την ολλανδική εστία και οι δύο ομάδες προήλθαν από στημένη φάση (κόρνερ, φάουλ) που τελείωσε άστοχα ο Γκουτιέρες.

Στ άλλο μισό του τερέν οι Ολλανδοί έκαναν τα...απολύτως απαραίτητα. Κρατούσαν τις θέσεις τους αφήνοντας την πρωτοβουλία στον αντίπαλό τους και προσπαθούσαν να κλέψουν μπάλες στη μεσαία γραμμή για να πιάσουν ανοργάνωτη την άμυνα της Χιλής. Η επιδίωξη των "οράνιε" (για τους οποίους ο Κάιτ έπαιξε αριστερό μπακ) πραγματοποιήθηκε μόνο σε μία φάση (40') κατά την οποία η επέλαση του Ρόμπεν κατέληξε σ' ένα άστοχο αριστερό σουτ.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν πιστές στο τακτικό τους πλάνο και στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να γίνουν ακόμα πιο σπάνιο είδος μπροστά από τις δύο εστίες. Η Χιλή στο 65' άγγιξε το γκολ για πρώτη φορά σε ομαλή ροή με το πλασέ του Σάντσες ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ρόμπεν επιχείρησε νέο σόλο που απέφερε ένα (άστοχο) σουτ.

Θεωρητικά η προσθήκη του Βαλδίβια θα έκανε πιο επιθετική τη Χιλή κάτι όμως που ουδέποτε έγινε στον αγωνιστικό χώρο. Αντίθετα, η Ολλανδία μετά το λίφτινγκ που επιχείρησε ο φαν Χάαλ (με Μέμφις και Φερ) κατάφερε να φτάσει στο γκολ στο 77' με το δεύτερο ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά-δυναμίτη μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο διάστημα που απέμενε, η Χιλή πίεσε όσο μπορούσε αλλά οι Ολλανδοί αμύνθηκαν αποτελεσματικά και σχεδόν κυνικά αφού δεν είχαν πρόβλημα να γυρίσουν μαζικά πίσω. Στο 92' μάλιστα, ένας ακόμη παίκτης που μπήκε αλλαγή, ο Μέμφις, βρήκε δίχτυα μετά το γύρισμα του Ρόμπεν και έγραψε το τελικό 2-0.

Ο Αριεν Ρόμπεν οδηγεί την Ολλανδία προς τη διάκριση. Δεν έκανε κάτι εξαιρετικό σ' αυτό το παιχνίδι, ωστόσο όποτε ο στράικερ της Μπάγερν πήρε την μπάλα και είχε χώρο μπροστά του προκάλεσε πανικό στον αντίπαλο. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η ασίστ στο δεύτερο γκολ.

Aδύναμος Κρίκος

Εκτός του Σάντσες, κανείς άλλος Χιλιανός επιθετικός δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι για να πιέσει την ολλανδική άμυνα. Ο άσος της Μπαρτσελόνα έκανε πολλά πράγματα μόνος του αλλά δεν μπορούσε να τα κάνει όλα.