Γκολάρα ο Στάριτζ, νίκησαν Αγγλία και Ισπανία (VIDEOS)

Από ένα εκπληκτικό γκολ του Ντάνιελ Στάριτζ σημαδεύτηκε η φιλική νίκη της Αγγλίας επί του Περού (3-0) στο "Γουέμπλεϊ. Λίγο αργότερα, η Ισπανία επικράτησε 2-0 της Βολιβίας στο "Σάντσεθ Πιθχουάν".

Τρία σουτ προς την εστία μέχρι το 70ό λεπτό, τρία γκολ έβαλε η Αγγλία στη φιλική αναμέτρηση του "Γουέμπλεϊ" με το Περού. Το υπέροχο γκολ του Ντάνιελ Στάριτζ ήταν το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο τα "λιοντάρια" σημείωσαν δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (με Τιμ Κέιχιλ και Φιλ Τζαγκέλκα), διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, χωρίς να θέλξουν με την απόδοσή τους.

Αγγλία: Χαρτ, Τζόνσον, Μπέινς (75' Στόουνς), Χέντερσον, Κέιχιλ, Τζαγκέλκα (73' Σμόλινγκ), Λαλάνα (73' Μίλνερ), Τζέραρντ (64' Γουίλσιρ), Στάριτζ (82' Μπάρκλεϊ), Ρούνεϊ (66' Στέρλινγκ), Γουέλμπεκ.

Περού: Φερναντέζ, Αντβίνκουλα (78' Βελάρντε), Γιότουν, Κάλενς, Ροντρίγκες, Ράμος (68' Ριόχας), Ντέζα (66' Ρουίντιαζ), Μπαλόν, Ραμίρεζ (60' Ουρτάδο), Κρουσάδο, Καρίγιο (86' Φλόρες).

Το 37ο γκολ του Φερνάντο Τόρες και πρώτο σε διεθνές επίπεδο από τις 23 Ιουνίου 2013 σημάδεψε τη φιλική νίκη της Ισπανίας επί της Βολιβίας. Η "φούρια ρόχα" είχε καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του "Σάντσεθ Πιθχουάν", άγγιξε το γκολ στο 30ό λεπτό, όταν η προσπάθεια του Θέσαρ Αθπιλικουέτα κατέληξε στο δοκάρι του Ρομέλ Κινιόνες. Μετά την ανάπαυλα μόνο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο κι αυτή ήταν η Ισπανία, η οποία άνοιξε το σκορ στο 51' με πέναλτι του Τόρες και έχασε ουκ ολίγες ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ, προτού το πετύχει ο Αντρέας Ινιέστα στο 84' με ωραίο πλασέ.

Ισπανία: Ρέινα, Αθπιλικουέτα, Πικέ (46' Αλμπιόλ), Χ. Μαρτίνεθ, Α. Μορένο, Τσάβι, Ιτουράσπε, Καθόρλα, Μάτα (46' Ινιέστα), Τόρες, Πέδρο (79' Ντεουλοφέου).

Βολιβία: Κινιόνες, Ράλντες (90' Σεντένο), Εγκίνο, Γκουτιέρες, Ντιέγκο Μπεχαράνο, Μάρβιν Μπεχαράνο, Κ. Άρτσε (Β. Άρτσε), Μελεάν (65' Μιράντα), Μοχίκα (72' Ρ. Καρντόσο), Τσουμακέρο (65' Ντάνι Μπεχαράνο), Μορένο (82' Πένια).