Άνετα η Βραζιλία, υπέροχο γκολ ο Νεϊμάρ (VIDEO)

Χωρίς να ιδρώσει πολύ, η Βραζιλία "ξεμούδιασε" ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς επικράτησε 4-0 (τέσσερις διαφορετικοί οι σκόρερ) του Παναμά σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στην "Σέρα Ντουράντα" της Γκοϊάς. Nίκη της Ελβετίας επί του Περού με 2-0.

Δύο καλές φάσεις καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης της "Σέρα Ντουράντα", αμφότερες κατέληξαν στα δίχτυα της εστίας του Όσκαρ Μακφάρλαν. Συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και έφτασε τα 200 γκολ στην καριέρα του, ενώ στο 40ό ο Ντάνι Άλβες διπλασίασε τα γκολ με έξυπνο διαγώνιο σουτ. Αισθητά βελτιωμένη παρατάχθηκε η Βραζιλία στο δεύτερο μέρος, με τη σέντρα του οποίου ο Νεϊμάρ βρήκε με τακουνάκι τον Χουλκ κι εκείνος δεν λάθεψε. Οι παίκτες του Λουίς Φελίπε Σκολάρι άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες με χαρακτηριστική άνεση, προτού ο Γουίλιαν διαμορφώσει το τελικό 4-0 στο 73ο λεπτό.

Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Άλβες (46' Μάικον), Νταβίντ Λουίζ (70' Ενρίκε), Ντάντε, Μαρσέλο (46' Μάξγουελ), Λουίζ Γκουστάβο, Ραμίρες, Οσκάρ (63' Γουίλιαν), Χουλκ, Νειμάρ, Φρεντ (61' Ζο).

Παναμάς: Μακφάρλαν (58' Καλδερόν), Μασάντο, Ρ. Τόρες (57' Γ. Τόρες), Μπαλόι, Κάρολ (67' Κ. Ροντρίγκες), Γ. Γκόμες, Ά. Ενρίκες, Κούπερ (57' Χ. Χιμένες), Τεχάντα (45' Νερς), Μουνιός.

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε η φιλική αναμέτρηση της Λουκέρνης μεταξύ της Ελβετίας και του Περού. Η ομάδα του Ότμαρ Χίτσφελντ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς μετά το ημίωρο, ωστόσο χρειάστηκε να περάσουν 78 λεπτά για να παραβιαστεί η εστία του Τζορτζ Φόρσαϊθ (με κεφαλιά του Στέφαν Λίχτσταϊνερ) και άλλα έξι για να εξασφαλιστεί η νίκη με 2-0 (σκόρερ ο Σερντάν Σατσιρί). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χάρις Σέφεροβιτς έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη για τη φανέλα του βασικού, αφού δεν βρήκε δίχτυα για όγδοο σερί διεθνές ματς.

Ελβετία: Μπενάγλιο, Λίχτσταϊνερ (91' Λανγκ), Σαρ, Βον Μπέργκεν, Ροντρίγκες, Μπεράμι (46' Τζεμαϊλί), Ινλέρ, Τζακά (64' Σατσιρί), Μεχμεντί (87' Γκαβράνοβιτς), Στόκερ (72' Μπαρνέτα), Ντέρμιτς (64' Σεφέροβιτς).

Περού: Φόρσαϊθ, Γιοτούν, Ά. Ροντρίγκες (60' Κ. Ράμος), Κάλενς, Κρουσάντο (83' Ντέσα), Μπαγιόν, Αντβίνκουλα, Λ. Ραμίρες, Ουρτάδο (65' Γκαμπέτα), Μπεναβέντε (53' Κ. Γκονσάλες), Καρίγιο (83' Ρουιντίας).

Τα αποτελέσματα των φιλικών της Τρίτης

(04:00) Κόστα Ρίκα - Ιαπωνία 1-3

(31' Ρουίς - 60' Έντο, 80' Καγκάβα, 92' Κακιτάνι)

(20:00) ΗΑΕ - Γεωργία 1-0

(74' Φαρντάν)

(21:30) Τσεχία - Αυστρία 1-2

(42' Χόραβα - 34' Σάμπιτσερ, 72' Μπαουμγκάρτλινγκερ)

(21:30) Ελβετία - Περού 2-0

(78' Λίχσταϊνερ, 84' Σατσιρί)

(22:00) Βραζιλία - Παναμάς 4-0

(27' Νεϊμάρ, 40' Άλβες, 46' Χουλκ, 73' Γουίλιαν)

21:57
Από αυτήν την πλατφόρμα θα παρακολουθήσετε LIVE την εξέλιξη του φιλικού της Βραζιλίας με τον Παναμά
21:58
Σε εξέλιξη βρίσκεται και το φιλικό της Ελβετίας με το Περού και δεν υπάρχει σκορ μετά από 30 λεπτά
22:00
Η σύνθεση της Βραζιλίας... Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Άλβες, Νταβίντ Λουίζ, Ντάντε, Μαρσέλο, Λουίζ Γκουστάβο, Ραμίρες, Οσκάρ, Χουλκ, Νειμάρ, Φρεντ.
22:04
Ξεκίνησε το φιλικό, Βραζιλία - Παναμάς, στην Γκοϊάνα
22:11
Σκληρά μαρκαρίσματα στα πρώτα λεπτά και από τους Βραζιλιάνους και από τους Παναμέζους
22:15
Πολύ "ξύλο" από Ντάντε και Νταβίντ Λουίζ στους Παναμέζους...
22:17
Ημίχρονο στη Λουκέρνη... Ελβετία - Περού 0-0
22:18
Οι Ελβετοί έπαιξαν με... Μπενάλιο, Λίχτσταϊνερ, Σερ, Βον Μπέργκεν, Ρικάρντο Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Γκιοκχάν Ινλέρ, Γκρανίτ Τζάκα, Μεχμέντι, Στόκερ, Ντρμιτς.
22:30
Στο 27ο λεπτό ο Νεϊμάρ ανοίγει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ!
22:31
Μόλις η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήταν το γκολ του Νεϊμάρ
22:44
Στο 40' το 2-0 για την Βραζιλία με σουτ του Ντάνι Άλβες
22:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου... Βραζιλία - Παναμάς 2-0 (27' Νεϊμάρ, 40' Ντάνι Άλβες)
23:08
Στο πρώτο λεπτό του 2ου ημιχρόνου ο Χουλκ κάνει το 3-0 με σουτ έπειτα από πάσα του Νεϊμάρ με το "τακουνάκι"
23:09
Η Ελβετία στο 78' άνοιξε το σκορ με τον Στέφαν Λίχτσταϊνερ
23:12
Το 2-0 η Ελβετία με τον Τζέρνταν Σατσίρι στο 84'
23:22
Μετά τους Μάικον, Μαξουέλ και Ερνάνες που μπήκαν στο 46', μπήκε στο 61' ο Ζο αντί του Φρεντ
23:24
ΤΕΛΙΚΟ: Ελβετία - Περού 2-0 (78' Λίχτσταϊνερ, 84' Τζέρνταν Σατσίρι)
23:55
ΤΕΛΙΚΟ: Βραζιλία - Παναμάς 4-0 (27' Νεϊμάρ, 40' Ντάνι Άλβες, 46' Χουλκ, 73' Ουίλιαν)