Από νίκη σε νίκη η Πορτογαλία του Σάντος

Η Πορτογαλία πέρασε και το εμπόδιο της Λετονίας, επικράτησε με 4-1 χάρη στα γκολ του Ρονάλντο και του Καρβάλιο και συνέχισε το νικηφόρο σερί της. Νίκες για Ολλανδία, Ελβετία.

Τη μία νίκη μετά την άλλη πετυχαίνει η Πορτογαλία με τον Φερνάντο Σάντος στο τιμόνι της. Η παρέα του Κριστιάνο επικράτησε εύκολα με 4-1 της Λετονίας εντός έδρας και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στον όμιλό της.

Το σκορ άνοιξε ο Ρονάντο στο 28' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 59' ήταν άστοχος από την άσπρη βούλα στο 69' με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Η Λετονία ισοφάρισε σε 1-1 στο 67' με τον Ζούζινς, όμως ο Καρβάλιο τρία λεπτά αργότερα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Πορτογάλους, κάνοντας το 2-1.

Η συνέχεια ήταν εξίσου εντυπωσιακή για τους γηπεδούχους. Ο Ρονάλντο και πάλι στο 85' έκανε το 3-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπρούνο Άλβες διαμόρφωσε το τελικό σκορ.