Οι... ψαράδες ντρόπιασαν την Τουρκία!

Η Ισλανδία σόκαρε την Τουρκία και με τρία γκολ σε 17 λεπτά εξασφάλισε τουλάχιστον τη 2η θέση στον όμιλο της. "Αυτοκτόνησαν" Σερβία και Κροατία, γκέλα κόντρα στα Σκόπια η Ιταλία.

Μπορεί ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς να έδωσε το προβάδισμα για την Σερβία και μαζί την πρόκριση για το Μουντιάλ, παρόλα αυτά η Αυστρία όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πήρε το τρίποντο στο τέλος. Και πάλι στο χέρι της ομάδας του Μούσλιν το εισιτήριο στο Μουντιάλ, αν κερδίσει την Γεωργία εντός την τελευταία αγωνιστική.

Σαλάτα τα έκανε και η Κροατία που... χαλάρωσε μετά το 1-0 και δέχθηκε την ισοφάριση από την Φινλανδία στο τέλος. Έτσι, από την κορυφή έπεσε στην τρίτη θέση και θα παλέψει για την πρόκριση κόντρα στην Ουκρανία.

Τέλος, η Τουρκία γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Ισλανδία, ενώ η Ιταλία έμεινε στο 1-1 εντός με την ΠΓΔΜ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Αυστρία - Σερβία 3-2 (25' Μπούργκστάλερ, 76, 89'' Αρναούτοβιτς / 11' Μιλιβόγεβιτς, 83' Μάτιτς).

Ιρλανδία - Μολδαβία 2-0 (2', 19' Μέρφι).

Ισπανία - Αλβανία 3-0 (16' Ροντρίγο, 23' Ίσκο, 27' Αλκάνταρα).

Ιταλία - ΠΓΔΜ 1-1 (40' Κιελίνι / 77' Τραϊκόφσκι).

Λιχτενστάιν - Ισραήλ 0-1 (22' Τίμπι).

Τουρκία - Ισλανδία 0-3 (32' Γκούντμουντσον, 39' Μπιάρνασον, 50' Άρνασον).

Κροατία - Φινλανδία 1-1 (57' Μάντζουκιτς / 90' Σόιρι).

Κόσοβο - Ουκρανία 0-2 (60' Πακαράντα αυτ., 89' Γιαρμολένκο).

Γεωργία - Ουαλία 0-1 (49' Λόρενς).

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

GROUP A

1. Γαλλία 17 (15-5)

2. Σουηδία 16 (18-7)

3. Ολλανδία 13 (16-11)

4. Βουλγαρία 12 (13-17)

5. Λουξεμβούργο 5 (7-17)

6. Λευκορωσία 5 (4-16)

GROUP B

1. Ελβετία 24 (18-3)

2. Πορτογαλία 21 (28-4)

3. Ουγγαρία 10 (11-9)

4. Νήσοι Φερόε 8 (4-15)

5. Ανδόρα 4 (2-17)

6. Λετονία 3 (3-18)

GROUP C

1. Γερμανία 27 (38-3)

2. Βόρειος Ιρλανδία 19 (17-5)

3. Τσεχία 12 (12-10)

4. Νορβηγία 10 (16-16)

5. Αζερμπαϊτζάν 10 (9-14)

6. Σαν Μαρίνο 0 (2-46)

GROUP D

1. Σερβία 18 (19-10)

2. Ουαλία 17 (13-5)

3. Ιρλανδία 16 (11-6)

4. Αυστρία 12 (13-12)

5. Γεωργία 5 (8-13)

6. Μολδαβία 2 (4-22)

GROUP E

1. Πολωνία 22 (24-12)

2. Δανία 19 (19-7)

3. Μαυροβούνιο 16 (18-8)

4. Ρουμανία 12 (11-9)

5. Αρμενία 6 (9-25)

6. Καζακστάν 2 (5-25)

GROUP F

1. Αγγλία 23 (17-3)

2. Σκωτία 17 (15-10)

3. Σλοβακία 15 (14-7)

4. Σλοβενία 15 (10-5)

5. Λιθουανία 6 (7-19)

6. Μάλτα 1 (3-22)

GROUP G

1. Ισπανία 25 (35-3)

2. Ιταλία 20 (20-8)

3. Αλβανία 13 (10-12)

4. Ισραήλ 12 (10-14)

5. Σκόπια 8 (11-15)

6. Λίχτενσταϊν 0 (1-35)

GROUP H

1. Βέλγιο 22 (35-3)

2. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 14 (19-8)

3. Ελλάδα 13 (11-5)

4. Κύπρος 10 (8-12)

5. Εσθονία 8 (6-17)

6. Γιβραλτάρ 0 (3-37)

GROUP I

1. Ισλανδία 19 (14-7)

2. Κροατία 17 (13-4)

3. Ουκρανία 17 (13-7)

4. Τουρκία 14 (12-11)

5. Φινλανδία 8 (7-11)

6. Κόσοβο 1 (3-22)