ΠΠΚ 2018: Έξω το Τόγκο, άντεξε το Μαρόκο

Το Τόγκο δεν κατάφερε να αντισταθεί στην Ουγκάντα και δεν θα βρίσκεται στα γήπεδα της Ρωσίας το 2018. Πρόκριση για Μαρόκο και για ακόμη τρεις χώρες.

Ουγκάντα

Τον δρόμο της Γκαμπόν έγινε η πρώτη ομάδα που προχωράει στον 3ο προκριματικό γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στην αφρικανική ζώνη ακολούθησαν πέντε χώρες την Κυριακή.

Στη δεύτερη δόση των επαναληπτικών αγώνων, Ουγκάντα, Ζάμπια, Δημοκρατία Κονγκό, Μαρόκο και Γουινέα πέτυχαν τον στόχο τους και θα συνεχίσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης των προκριματικών του Μουντιάλ.

Η αρχή έγινε με την Ουγκάντα, η οποία νίκησε και σε δεύτερο παιχνίδι το Τόγκο. Το 3-0 διαμορφώθηκε από το 1ο ημίχρονο, με τον Ματιέ Ντοσεβί του Ολυμπιακού (δανεικός στη Σταντάρ Λιέγης) να αγωνίζεται για 69 λεπτά.

Η Ζάμπια διπλασίασε κι αυτή τις νίκες της επί του Σουδάν και με το 2-0 προχώρησε στην επόμενη φάση, ενώ πιο δύσκολη ήταν η αποστολή της Δημοκρατίας του Κονγκό. Το 2-2 της Κινσάσα ήρθε τρεις ημέρες μετά από τη νίκη 3-2 στο Μπουρουντί και την έφερε στη φάση των ομίλων.

Η Ισημερινή Γουινέα δεν κατάφερε να ανατρέψει το 2-0 του Αγκαντίρ και το Μαρόκο συνεχίζει στον θεσμό παρά την ήττα με 1-0. Στο τελευταίο παιχνίδι της Κυριακής, η Γουινέα νίκησε με 2-0 τη Ναμίμπια και σε συνδυασμό με τη νίκη 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, συμπλήρωσε το παζλ των προκρίσεων της ημέρας.

# Οι χώρες που έχουν προκριθεί στη φάση των ομίλων: Γκαμπόν, Ουγκάντα, Ζάμπια, Δημοκρατία Κονγκό, Μαρόκο, Γουινέα