Το Βέλγιο έκανε... πλάκα στη Βοσνία

Το Βέλγιο διέλυσε με 4-0 την Βοσνία στο κατ'ευφημισμόν ντέρμπι του 8ου ομίλου και με το "2 στα 2" μοιράζεται την κορυφή της βαθμολογίας με την Εθνική Ελλάδας (videos).

Πραγματικοί "κόκκινοι διάβολοι". Το Βέλγιο επιβεβαίωσε τη θέση του στην παγκόσμια κατάταξη της FIFA (Νο 2 αυτή τη στιγμή) καθώς επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση της Βοσνίας με το εμφατικό 4-0 και πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του 8ου ομίλου με 6 πόντους, όσους έχει και η Ελλάδα.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ προηγήθηκε στο 26' με αυτογκόλ του Σπάχιτς και τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 με τον Εντέν Αζάρ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι Αλντερβάιρελντ (60') και Ρομελού Λουκακού (79') έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου της εθνικης ομάδας, η Εστονία νίκησε με το ίδιο σκορ (4-0) το Γιβραλτάρ και πανηγύρισε το πρώτο της "τρίποντο" στα προκριματικά.