Κόπα Λιμπερταδόρες: Θριαμβεύτρια η Μπόκα

Την τρίτη κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες, μέσα σε τέσσερα χρόνια και την πέμπτη στην ιστορία της, πανηγυρίζει η Μπόκα Τζούνιορς.

Ο σύλλογος της Αργεντινής πέρασε σαν "τρένο" και από την έδρα της Σάντος, κερδίζοντας την βραζιλιάνικη ομάδα με 3-1, στο δεύτερο τελικό της διοργάνωσης, (πρώτο παιχνίδι 2-0)

Με την κατάκτηση αυτή, ο προπονητής της Μπόκα, Κάρλος Μπιάνκι, έγινε ο πρώτος προπονητής που κερδίζει το τρόπαιο για τέταρτη φορά στην καριέρα του.

Η Σάντος ήταν αυτή που ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι. Εχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Αλεξ και Ρομπίνιο, αλλά η Μπόκα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 21ο λεπτό, με γκολ του 19χρονου Κάρλος Τέβεζ, παγώνοντας το Μορουμπί του Σάο Πάολο. Ο Αλεξ, έδωσε προσωρινές ελπίδες στην ομάδα του, ισοφαρίζοντας στο 75ο λεπτό σε 1-1, αλλά ήταν πια αργά. Η Σάντος πίεσε την Μπόκα χωρίς αποτέλεσμα, αφήνοντας πολλά κενά στην άμυνα της, κενά που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η αργεντίνικη ομάδα.
Πρώτα ο Ντελγάδο, με ένα εκπληκτικό σουτ από τα 40 μέτρα και μετέπειτα ένα εύστοχο πέναλτι του Ρολάντο Σκιάβι στις καθυστερήσεις, έβαλαν τέλος στα όνειρα των νεαρών Βραζιλιάνων.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η ενέργεια του αρχηγού της Σάντος, Πάολο Αλμέιδα, να πάρει την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του διαιτητή Χόρχε Λαριόντα, μόλις εκείνος καταλόγησε το πέναλτι κατά της ομάδας του και να τη δείξει στον ίδιο τον Ουρουγουανό ρέφερι.

O θριαμβευτής προπονητής Κάρλος Μπιάνκι, έπλεξε στις δηλώσεις του, το εγκώμιο της ομάδας του: "Η Μπόκα είναι η καλύτερη ομάδα που υπάρχει. Κερδίσαμε δίκαια. Ηταν ένα σημαντικό ματς για μας, απέναντι σε μια καλή ομάδα και παίξαμε όπως ακριβώς έπρεπε, εκμεταλλευόμενοι άριστα τους κενούς χώρους". Ο Μπιάνκι δεν παρέλειψε να απάντησει και στους οπαδούς της Ρίβερ Πλέιτ που υποστήριζαν τη Σάντος. "Ολοι οι φίλαθλοι της Αργεντινής θα πρέπει να αναγνωρίσουν ένα πράγμα, ότι αντιπροσωπεύουμε όλη την Αργεντινή και όχι μόνο την Μπόκα". Στην αντίπερα όχθη, ο Εμερσον Λεάο, προπονητής της Σάντος, παραδέχθηκε την ανωτερότητα του αντιπάλου και προσπάθησε να αναπτερώσει το ηθικό των παικτών του. "Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου παρά την ήττα. Κάναμε λάθη, αλλά αυτά προήλθαν από τους αντιπάλους μας. Οι παίκτες μου είναι πολύ μικροί σε ηλικία και έχουν να κερδίσουν πολλά κύπελλα στο μέλλον".