Μεξικό - Ελλάδα 1-2

Το γκολ του Δημήτρη Κολοβού στο 88ο λεπτό χάρισε στην Εθνική Ελλάδος την πολύ σπουδαία νίκη επί του Μεξικού (2-1) και, μάλιστα, στο παρθενικό παιχνίδι της σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U20. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Κώστα Τσάνα γίνεται το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στους "16".

Το Μεξικό απέδειξε ότι δίκαια θεωρείται ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, αφού στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε 9 τελικές προσπάθειες και είχε 63% κατοχή, το σκορ όμως, ήταν ισόπαλο.

Η ομάδα του Σέρχιο Αλμαγέρ έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία στο 14' (ο Στέφανος Καπίνο απέκρουσε εντυπωσιακά και στη συνέχεια ο Κώστας Σταφυλίδης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μάρκο Μπουένο). Δύο λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Διαμαντάκος έκανε το γύρισμα και ο Ανδρέας Μπουχαλάκης άνοιξε το σκορ.

Η εθνική περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά μέχρι το 40ό λεπτό κρατούσε το προβάδισμα με σχετική άνεση. Τελικά έμελλε να δεχθεί γκολ από μία στημένη φάση και συγκεκριμένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χόναταν Εσπερικουέτα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες. Στο 55ο λεπτό ο Γιάννης Γιαννώτας έβγαλε τετ-α-τετ τον Διαμαντάκο, ο οποίος με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρίτσαρντ Σάντσες.

Τελικά με τη συμπλήρωση 88 λεπτών παιχνιδιού, ο Δημήτρης Κολοβός βρήκε λίγο χώρο ανάμεσα σε δύο αντιπάλους και με φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής εκτέλεσε τον Σάντσες, χαρίζοντας την πολύ σπουδαία νίκη στην Εθνική.

Μεξικό (Σέρχιο Αλμαγέρ): Σάντσες, Μαρίν, Μπρισένιο, Ερνάντες, Εσπερικουέτα, Μπουένο, Κορόνα, Αμπέγια, Τρεβίνιο (80' Φαν Ράνκιν), Λούνα (59' Λόπες), Εσκομπόσα (65' Γκονσάλες).

Ελλάδα (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλας, Διαμαντάκος (83' Ράνος), Κολοβός, Γιαννιώτας (79' Λυκογιάννης), Κουρμπέλης, Κωνσταντινίδης, Μπουχαλάκης (68' Φουρλάνος).

# Στο 76ο λεπτό ο Γιάννης Γιαννιώτας έκανε μία σέντρα, η οποία φαίνεται να βρήκε στο χέρι του Αντόνιο Μπρισένιο. Τελικά ο διαιτητής έδειξε κόρνερ προς απογοήτευση του άσου του Άρη.

# Ο αγώνας μεταδόθηκε μέσω διαδικτύου από την ΕΡΤ.

Το πρόγραμμα του 4ου ομίλου

(40' Εσπερικουέτα / 16' Μπουχαλάκης, 88' Κολοβός)

17:41
Καλησπέρα! Η Ελλάδα συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Μουντιάλ Νέων U20 και από εδώ θα σας ενημερώσουμε ζωντανά για την εξέλιξη της πρεμιέρας της απέναντι στο Μεξικό.
17:42
Η αναμέτρηση θα αρχίσει στο Γκαζιαντέπ σε λίγα λεπτά (18:00) και πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
17:43
Μεξικό (Σέρχιο Αλμαγέρ): Σάντσες, Μαρίν, Μπρισένιο, Ερνάντες, Εσπερικουέτα, Μπουένο, Κορόνα, Αμπέγια, Τρεβίνιο, Λούνα, Εσκομπόσα.
17:44
Ελλάδα (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλας, Διαμαντάκος, Κολοβός, Γιαννιώτας, Κουρμπέλης, Κωνσταντινίδης, Μπουχαλάκης.
17:45
Το παιχνίδι διεξάγεται για τον Δ' όμιλο. Στις 21:00 η σέντρα στο ίδιο γήπεδο για το άλλο ματς του ομίλου, ανάμεσα σε Παραγουάη και Μάλι.
17:48
Να πούμε και δυο λόγια για τον σημερινό αντίπαλο της Εθνικής, ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης...
17:51
Η συγκεκριμένη ομάδα είναι η συνέχεια αυτής που αναδείχθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια U17 το 2011. Ενώ πέρσι πήγε στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο!
17:52
Η ομάδα του Σέρχιο Αλμαγέρ πήρε το εισιτήριο για την Τουρκία μέσω του Πρωταθλήματος Εθνικών ομάδων U20 της Κεντρικής και Βόρειας Αμερικής, το οποίο και κατέκτησε για 12η φορά στην ιστορία της.

17:55
Όσον αφορά την Εθνική μας, δεν έδωσε προκριματικούς αγώνες, καθώς προκρίθηκε απευθείας στο Μουντιάλ, λόγω της συμμετοχής της στον περσινό τελικό του EURO 2012 U19.
18:00
Αυτή τη στιγμή γίνεται η ανάκρουση του Εθνικού μας ύμνου.
18:02
Όλα έτοιμα να αρχίσει το παιχνίδι!
18:03
1' Σέντρα στον αγώνα.
18:07
4' Πρώτο κόρνερ για την Ελλάδα, χωρίς να προκύψει κάτι καλό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.
18:09
6' Δεν υπάρχει ακόμα κάποια αξιόλογη φάση. Το Μεξικό προσπαθεί να πάρει τα ηνία του αγώνα.
18:10
7' Σουτ του Κορόνα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Καπίνο.
18:13
Συμπληρώσαμε το δεκάλεπτο, το 0-0 παραμένει. Το Μεξικό αυξάνει σιγά σιγά την πίεση.
18:14
11' Μακρινό σουτ του Λούνα, η μπάλα αρκετά μέτρα μακρυά από την ελληνική εστία. 3-0 οι τελικές.
18:15
Στο 72-28% η κατοχή για το Μεξικό.
18:16
Διπλή πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Μεξικό!
18:17
14' Φοβερή επέμβαση του Καπίνο μετά από κόντρα και στη συνέχεια πάνω στην γραμμή ο Σταφυλίδης απομακρύνει την κεφαλιά του Μπουένο!
18:18
Γκοοοοολ η Εθνική!
18:19
16' Γύρισμα του Διαμαντάκου μέσα στην περιοχή, εκεί όπου ο Μπουχαλάκης από κοντά ανοίγει το σκορ!
18:23
Αμύνεται εξαιρετικά η Ελλάδα στο πρώτο εικοσάλεπτο, πλέον έχει και το προβάδισμα ''χτυπώντας'' σε αντεπίθεση.
18:24
6-1 τα σουτ για το Μεξικό και 62-38% η κατοχή, αλλά 0-1 το σκορ!
18:28
Φτάσαμε στο 26', δεν έχει απειληθεί η Εθνική μετά το γκολ.
18:34
32' Σουτ του Κορόνα, ένα μέτρο έξω από την περιοχή, ο Καπίνο για άλλη μια φορά δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.
18:35
Στο 60-40% η κατοχή, 7-1 τα σουτ και 4-1 τα κόρνερ για το Μεξικό.
18:39
Έχει πέσει και ο αρχικός ρυθμός που έδωσαν στον αγώνα οι Μεξικανοί. Το 0-1 παραμένει εύκολα ως τώρα για την Εθνική.
18:42
39' Σέντρα του Λούνα από δεξιά, ολιγωρία της ελληνικής άμυνας, αλλά η μπάλα περνάει μπροστά από τρεις παίκτες του Μεξικού που δεν μπορούν να την στείλουν στα δίχτυα.
18:42
1-1 για το Μεξικό!
18:44
40' Φοβερή εκτέλεση φάουλ από μακρυά από τον Εσπερικουέτα, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Καπίνο που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.
19:06
46' Δυνατό σουτ του Μπάλλα έξω από την περιοχή, με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Σάντσες. Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική!
19:07
47' Πλασέ του Μπουχαλάκη από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Σάντσες. Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η Ελλάδα. Δύο τελικές σε δύο λεπτά, ενώ στο πρώτο είχαμε μόλις μία!
19:10
51' Κορόνα το δυνατό σουτ, εντυπωσιακά διώχνει σε κόρνερ ο Καπίνο.
19:10
52' Ο Τρεβίνιο δοκιμάζει το πόδι του από μακρυά, αλλά είναι πολύ άστοχος.
19:11
11-3 πλέον οι τελικές, 2-2 στην επανάληψη
19:12
53' Καλό σουτ του Γιαννιώτα, η μπάλα λίγο πάνω από την μεξικάνικη εστία.
19:14
O Μπουχαλάκης πανηγυρίζει το 0-1...
19:14
Απίστευτη διπλή ευκαιρία του Διαμαντάκου!
19:15
55' Ο Γιαννώτας έβγαλε τετ-α-τετ τον Διαμαντάκο που δύο φορές δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Σάντσες!
19:17
58' Αλλο ένα σουτ του Κορόνα, δεν ανησυχεί ο Καπίνο.
19:17
Φοβερός ο ρυθμός στην επανάληψη και από τις δύο ομάδες!
19:18
59' (αλλαγή) Ο Ραούλ Λόπες στη θέση του Λούνα.
19:21
13-7 οι τελικές, 9-5 στην εστία, μετά από 61 λεπτά
19:21
Καμία κάρτα ως τώρα από τον Νεοζηλανδό διαιτητή.
19:24
65' Ανενόχλητος ο Ραούλ Λόπες μέσα στην περιοχή, σουτάρει πολύ ψηλά άουτ.
19:24
65' (αλλαγή) Ο Αρτούρο Γκονσάλες στη θέση του Εσκομπόσα.
19:25
Δύο αλλαγές από τον Σάντσες που βλέπει την Ελλάδα απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο.
19:26
O Διαμαντάκος με τον Εσπερικουέτα...
19:27
68' Πρώτη αλλαγή για τον Τσάνα που περνάει τον Φουρλάνο στη θέση του Μπουχαλάκη.
19:31
72' Ατομική ενέργεια του Γιαννιώτα, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ από το σουτ που δοκίμασε.
19:32
73' Κεφαλιά του Λόπες από κοντά, η μπάλα πάνω από την εστία του Καπίνο.
19:33
Απίστευτη ευκαιρία για το Μεξικό, από αυτές που... δεν χάνονται!
19:33
74' Ο Κορόνα στην άδεια εστία, ένα μέτρο μακρυά της, στέλνει την μπάλα με κεφαλιά πολύ ψηλά άουτ!
19:37
76' Ο Μπρισένιο φαίνεται να διώχνει την μπάλα με το χέρι, ο ρέφερι δείχνει κόρνερ. Φωνάζει ο Γιαννιώτας- που έκανε τη σέντρα- για πέναλτι!
19:38
79' (αλλαγή) Φεύγει ο Γιαννώτας, περνάει στη θέση του ο Μπάμπης Λυκογιάννης.
19:39
Δέκα λεπτά ακόμα, η Ελλάδα όχι μόνο κρατάει την ισοπαλία, αλλά απειλεί και με ήττα ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης!
19:40
Μπήκε και ο Φαν Ράνκιν για το Μεξικό στη θέση του Τρεβίνιο. Έκλεισαν τις αλλαγές οι αντίπαλοί  μας.
19:43
83' Τέλος και οι αλλαγές για την Εθνική, ο Ράνος στη θέση του Διαμαντάκου.
19:45
86' Ο Καπίνο σώζει την Εθνική, απομακρύνει με τα πόδια το κοντινό σουτ του Κορόνα!
19:46
18-8 οι τελικές, 10-6 στην εστία για το Μεξικό.
19:47
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!
19:47
2-1 η Εθνική με τον Κολοβό στο 88'!
19:48
Ο Κολοβός από το ύψος της περιοχής, βρίσκει λίγο χώρο ανάμεσα σε 2 παίκτες και "εκτελεί" με φοβερό σουτ τον Σάντσες!
19:50
Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, θα την δει ο Καπίνο για καθυστέρηση στο 92'
19:51
Άλλα δύο λεπτά για να κρατήσει η Ελλάδα μια τεράστια νίκη!
19:54
Τέλος!
19:55
Η Ελλάδα νικάει στην πρεμιέρα ένα από τα φαβορί για τη διοργάνωση! Σπουδαίο "τρίποντο" με 2-1 απέναντι στο Μεξικό με τα γκολ των Μπουχαλάκη (16') και Κολοβού (88').