Πρωταθλήτρια Βραζιλίας η Κρουζέιρο

Πρωταθλήτρια Βραζιλίας για 2η σερί χρονιά στέφθηκε η Κρουζέιρο, η οποία επικράτησε με 2-1 της Γκοϊάς για την 36η αγωνιστική του Brasileirao και απέκτησε διαφορά ασφαλείας από τη Σάο Πάουλο.

Η ομάδα του Μαρσέλο Ολιβέιρα προηγήθηκε με τον Ρικάρντο Γκουλάρτ μόλις στο 13ο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 10 λεπτά αργότερα με τον Σαμουέλ. Ο Έβερτον Ριμπέιρο, όμως, σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική και ανέκτησε το προβάδισμα για λογαριασμό των γηπεδούχων, που κράτησαν το 2-1 μέχρι τέλους.

Η Κρουζέιρο ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της σεζόν και διεκδίκησε τον τίτλο απρόσκοπτα παρά την παράλληλη πορεία και στο Κόπα Λιμπερταδόρες, με συνέπεια να γίνει η πρώτη ομάδα στη χώρα που διατηρεί στα σκήπτρα μετά από την τριπλέτα τίτλων της Σάο Πάουλο από το 2006 μέχρι το 2008.