Παγκόσμιος ο Περικλής Ηλίας

Ο Περικλής Ηλίας σημείωσε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην παγκόσμια ποδηλασία. Αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο Marathon MTB (κατηγορία Εlite Ανδρών) που διεξήχθη στο Ornans της Γαλλίας.

Με δυόμιση λεπτά από τον δεύτερο ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει. Μάλιστα η νίκη του έγινε και πρώτο θέμα στο επίσημο σάϊτ της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Ποδηλασίας είναι η τεράστια νίκη του ''εκπληκτικού'' Έλληνα Περικλή Ηλία, που κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, όπως αναφέρει, κατάφερε να κερδίσει τα φαβορί μεγαθήρια του αθλήματος και να κάνει περήφανους τους Έλληνες. Ο μόνιμος Πρωταθλητής Ελλάδος και αδιαμφισβήτητα κορυφαίος Έλληνας αθλητής της ορεινής ποδηλασίας, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με επίδοση 4 ώρες 18' 17'', ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός Moritz Milatz με 4. 20' 45'' και τρίτος ο Τσέχος Kristian Hynek με 4. 20' 54'' . Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τερμάτισαν 91 αθλητές, ενώ πρέπει να αναφέρουμε ότι συμμετείχε επίσης ο Γιάννης Σκόρδας που τερμάτισε στην 89η θέση με 7.08' 11''.