Πανελληνιονίκες Πέρδικας και Χρήστου

Ένα πολύ δυνατό επίλογο επιφύλαξε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ξιφασκίας Ανδρών/Γυναικών, το Σαββατοκύριακο (31/3-1/4) στο ΟΑΚΑ, με περισσότερες από 160 συμμετοχές στο ξίφος μονομαχίας.

Τη δόξα του βάθρου μοιράστηκαν, πάντως, πέντε σύλλογοι, οι Αθ. Λέσχη 5 μετάλλια, Πανελλήνιος 4, ΟΞΙΦ 3 και Οδυσσέας Χαλανδρίου, Αθηναϊκός από 1. Σε ατομικό επίπεδο, εξάλλου, εκτός από τα αδέλφια Πέρδικα, άλλοι δύο αθλητές και ισάριθμες αθλήτριες κατέκτησαν από δύο μετάλλια σε ατομικόκαι ομαδικό, αλλά μόνο η Γιάννα Χρήστου δύο χρυσά.

Στουςάνδρες ο άλλοτε πενταθλητής Νίκος Πέρδικας του ΠΓΣ αναδείχτηκε για πρώτη φορά πανελληνιονίκης, αφού στον τελικό νίκησε 15-14 τον Κυπελλούχο Ελλάδος Αλέξανδρο Κοντογιάννη της Αθ. Λέσχη, ο οποίος νωρίτερα απέκλεισε τον περυσινό πρωταθλητή Γιώργο Αμπάλωφ. Την 3η θέση μοιράστηκαν ο (πρωταθλητής Εφήβων) Αριστείδης Γκίνης του ΟΞΙΦ και ο πενταθλητής Ανδρέας Ίντρα του Οδυσ. Χαλανδρίου ενώ στην 8άδα πλασαρίστηκε και έναςτρίτος πενταθλητής, ο Βασίλης Φλώρος του ΕΓΣ.

Στο ομαδικό επικράτησε για πρώτη φορά ο ΟΞΙΦ (Διαφωνίδης, Λιατόπουλος, Γκίνης, Ντώνος), με αντίπαλο στον τελικό τον Πανελλήνιο (45-24), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Αθην. Λέσχη.

Στιςγυναίκες η Γιάννα Χρήστου της Αθ. Λέσχη κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο γιαδεύτερη συνεχόμενη χρονιά, νικήτρια στον τελικό της Ελένης Πασχαλίδου της Αθ. Λέσχη με 15-12, ενώ την 3η θέση μοιράστηκαν η Κυπελλούχος Ελλάδος Δήμητρα Μαγκανουδάκη του Αθηναϊκού και η Δέσποινα Πέρδικα του ΠΓΣ.

Στο ομαδικό η Αθην. Λέσχη (Χρήστου, Πασχαλίδου, Θεοφίλου, Αντωνίου) συνέχισε την παράδοση των τελευταίων χρόνων, αλλά επικράτησε δύσκολα του Πανελληνίου (42-41), ενώ στην 3η θέση είχαμε και φέτος τον ΟΞΙΦ.