17η αγ.: Πέρασε και από το Βύρωνα ο Φίλιππος

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 29-25 της ΑΕΚ στον Βύρωνα και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Με όπλο την καλύτερη αξιοποίηση των φάσεων με παίκτη παραπάνω ο Φίλιππος Βέροιας επιβλήθηκε με 29-25 επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Βύρωνα στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του με την ΑΕΚ μάλιστα να είναι εκείνη που διατηρούσε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με τρία τέρματα (9-6), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη δίλεπτη του Αργυράκη και με ένα επί μέρους 4-0 κατάφεραν να προσπεράσουν. Τελικά, ο Φίλιππος πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με το σκορ στο 16-14.

Η ΑΕΚ με τέρματα των Νικολαΐδη και Μπακαούκα ισοφάρισε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (16-16). Αυτή όμως ήταν και η τελευταία ισοπαλία στο παιχνίδι. Έκτοτε ο Φίλιππος παίρνοντας λύσεις από τους Σανίκη και Βεσελίνοβιτς έχτισε μια διαφορά που έφτασε μέχρι τα πέντε τέρματα και τελικά έφτασε στη νίκη με 29-25.