Ο Ποσειδών λύγισε την ΑΕΚ στο Καματερό

Μία νίκη από την 3η θέση στην Α1 Ανδρών απέχει ο Ποσειδών Λουτρακίου, καθώς επικράτησε 26-21 της ΑΕΚ στον πρώτο μικρό τελικό του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο κλειστό του Καματερού.

Ο Ποσειδών έλεγχε το ματς από την αρχή, προηγήθηκε 11-8, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά τεσσάρων γκολ (14-10) και όταν στις αρχές του δευτέρου μέρους έφτασε στο +6 (17-11), μπήκε σε θέση οδηγού για το 1-0 στη σειρά.

Η ΑΕΚ, πάντως, έκανε την αντεπίθεσή της και με ένα επιμέρους σκορ 8-3 μείωσε στο γκολ, αλλά η ομάδα του Λουτρακίου συνήλθε την κατάλληλη στιγμή χάρη στο περιφερειακό του σουτ, το οποίο δεν διέθετε η αντίπαλος.

Η είσοδος του Ίλια Βούκοβιτς, μάλιστα, αποδείχθηκε καθοριστική, αφού πρόλαβε σε δέκα λεπτά να σημειώσει τέσσερα υπέροχα γκολ και ουσιαστικά να "κλειδώσει" τη νίκη για τον Ποσειδώνα, ο οποίος έφτασε στο 19-24 με σερί 4-0 στο 56'.

Ο Γιώργος Μπάρμπας τελείωσε το ματς με 13 επεμβάσεις, ο Σπύρος Χερουβείμ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με επτά γκολ, ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Διονύσης Γεωργιάδης με έξι γκολ.

Το δεύτερο ραντεβού της ΑΕΚ και του Ποσειδώνα έχει κλειστεί για την Τετάρτη (27/5, 20:00) στο κλειστό γυμναστήριο του Λουτρακίου και σε περίπτωση που η τοπική ομάδα επικρατήσει, θα καταλάβει την τρίτη θέση της Α1 Ανδρών.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 5-6, 8-7, 9-11, 10-14 (ημχ.), 11-17, 15-17, 18-19, 18-20, 19-23, 21-26

ΑΕΚ (Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 6, Νικολαϊδης 4, Δημοσθένους 2, Κολιούλης, Τσαούσης 2, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Πλεχ, Μπαλάς, Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης.

Ποσειδών Λουτρακίου (Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς, Πέρρος 6, Χερουβείμ 7, Τοκατζόγλου, Οικονόμου 1, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 4, Τρουμπέτας 5, Μελετάκος 2, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης.

Διαιτητές: Καραπάνος-Χρόνης, δίλεπτα: 0-2, πέναλτι: 0/1-2/2